رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه گفت: خدمات ارزانی برای روستاهای محروم و زندانیان فراهم کرده‌ایم چون این دو قشر در دسترسی به امکانات محدودیت‌هایی دارند.

به گزارش مرور نیوز، نشست رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه و شرکت‌های دانش‌بنیان با موضوع استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان در ارائه خدمات الکترونیک قضائی درسالن جلسات این مرکز تشکیل شد.

محمد کاظمی‌فرد رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه در این نشست گفت: با توجه به تجربه استفاده از شرکت‌های خصوصی و دانش بنیان در ارائه خدمات الکترونیک به مردم به خصوص در احراز هویت برخط و دادرسی الکترونیک، مدل جدیدی از همکاری را طراحی کرده و از علاقمندانی که تمایل به همکاری دارند دعوت به عمل می‌آید.

وی با اشاره به راه اندازی سامانه احراز هویت گفت: سامانه احراز هویت یکی از اتفاقات بسیار خوبی بوده که در قوه قضائیه اتفاق افتاده است به نحوی که مورد استقبال بانک‌ها نیز قرار گرفته است و این با همت بخش خصوصی و شرکت‌های دانش بنیان انجام شده است.

کاظمی‌فرد گفت: مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه با دعوت از شرکت‌های خصوصی جهت همکاری در پروژه‌ها انحصار را از بین برده و تنها کیفیت مورد نظر این مرکز است، که این کیفیت بهتر تفاوت شرکت‌ها را مشخص می‌کند.

کاظمی‌فرد ادامه داد: شرکت‌هایی مورد توجه قرار خواهند گرفت که در مسیر شکل گیری پروژه‌ای پیش رو بوده و اثری ماندگار و واقعی در بحث دیجیتال کشور بگذارند.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه گفت: خدمات الکترونیکی اتفاق خوبی است و این بستر را فراهم نموده که مردم و ارگان‌ها خدمات و سایر کارهایشان را به صورت آنلاین انجام دهند. البته کارهای حضوری بیشتر از غیرحضوری انجام می‌شود که با کمک شرکت‌های دانش بنیان این مهم باید بالعکس شود.

کاظمی‌فرد با اشاره به ثبت نام در سامانه «ثنا»، اظهار کرد: با تسهیل شدن ثبت نام ثنا و احراز هویت برخط و همچنین کاهش هزینه آن، در تعدادی از بانک‌ها همراه داشتن برگه «ثنا» اجباری شده و بانک‌ها به این نیاز رسیده‌اند که باید افراد وام‌گیرنده برگه «ثنا» ارائه نمایند تا در دعاوی حقوقی زودتر به مشتری‌شان دسترسی داشته باشند.

وی با اشاره به ارائه خدمت به ایرانیان خارج از کشور افزود: سرویس دادن به ایرانیان خارج از کشور یکی از اهداف مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه است و در همین راستا اقداماتی جهت ارسال پیام‌ها به ایمیل افراد به جای شماره‌های خارج از کشور انجام شده تا بتوانند دسترسی آسان‌تری به خدماتی از جمله ثبت نام ثنا و گواهی عدم سوءپیشینه داشته باشند.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه به موضوع ارائه خدمات به روستاهای محروم و زندانیان پرداخت و گفت: خدمات ارزانی برای روستاهای محروم و زندانیان فراهم کرده‌ایم چون این دو قشر در دسترسی به امکانات محدودیت‌هایی دارند. همچنین در صدد کاهش هزینه دادگاه‌ها برای عموم مردم هستیم که در این راستا اقدامات خوبی صورت پذیرفته است.

در ابتدای این جلسه مدیرعامل شرکت‌های دانش بنیان به بیان چالش‌ها و راه حل های موجود در زمینه الکترونیکی شدن خدمات قضائی پرداختند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز