رئیس قوه قضاییه، گفت: جانبازان و ایثارگران عزیز و سرافراز می‌توانند با ارئه نقطه‌نظرات و نقدهای سازنده خود، ما را در راستای صیانت از مجموعه قضایی کشور یاری رسانند.

به گزارش مرور نیوز به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای همزمان با اعیاد شعبانیه در دیدار با جمعی از جانبازان سرافراز دستگاه قضایی، با تبریک و تهنیت ولادت باسعادت اسوه استقامت و پایمردى در مبارزه با ظلم و استکبار حضرت امام حسین (ع) و ولادت حضرت ابوالفضل‌العباس (ع) و امام سجاد (ع)، اظهار کرد: مقام و مرتبه شما جانبازان که برای حفظ و دفاع از ارزش‌های اسلامی مجاهدت مخلصانه کرده‌اید، در نزد پروردگار متعال بسیار رفیع و منیع است.

رئیس دستگاه قضا در ادامه با یادآوری وظایف همه آحاد مردم بویژه مسئولان در قبال جانبازان، اجر و ثواب خانواده جانبازان را نیز بسیار بالا دانست و گفت: درک مشقت‌ها و سختی‌هایی که شما جانبازان سرافراز و خانواده‌های مکرمتان متحمل می‌شوید برای ما دشوار و بعضاً ناممکن است.

رئیس قوه قضاییه در ادامه به معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه و امور ایثارگران این معاونت دستور داد تا در راستای رفع مسائل و مشکلات جانبازان و ایثارگران شاغل در دستگاه قضایی و خانواده‌های آن‌ها نهایت سعی و تلاش خود را مصروف دارند.

رئیس عدلیه در همین زمینه بابیان اینکه برخی از قوانین ناظر بر امور ایثارگران به‌طور کامل اجرایی نشده است بر سه شاخصه در امر احیای قوانین حمایتی از ایثارگران و جانبازان تأکید کرد و بیان داشت: «گرامیداشت هدف متعالی جانبازان و ایثارگران که همان حفظ و پاسداری از ارزش‌های انقلاب اسلامی است» و «درک شرایط و موقعیت جانبازان عزیز و سرافراز و خانواده‌های مکرم آنها» و همچنین «رفع نیاز‌های این بزرگواران به‌صورت عزتمندانه» شاخصه‌هایی هستند که در رسیدگی به امور جانبازان و ایثارگران دستگاه قضایی باید مدنظر مسئولان ذی‌ربط قرار گیرد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای به معاونت منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه دستور داد تا تمامی تدابیر لازم را برای اجرای کامل «قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران» در دستگاه قضایی به‌کارگیرند.

رئیس قوه قضاییه در ادامه از جانبازان و ایثارگران و خانواده‌های معظم شهدا که در دستگاه قضایی حضور دارند خواست تا با ارائه کمک‌های فکری و عملیاتی، مجموعه عدلیه را در امر «صیانت و ارتقاء نیروی انسانی به‌عنوان مهم‌ترین سرمایه دستگاه قضا» و همچنین «گزینش، جذب و ارتقاء نیرو‌های متدین و ولایتمدار که در تراز قضای اسلامی در گام دوم انقلاب هستند»، یاری دهند.

رئیس عدلیه در ادامه بابیان اینکه ما در دستگاه قضایی قائل به عدم تبعیض و رفع تبعیض‌ها در کلیه امور و سطوح هستیم، گفت: شما جانبازان و ایثارگران سرافراز به‌عنوان نماد‌های مقاومت و پاسداری از ارزش‌های والای انقلاب اسلامی باید به ما در جهت رفع تبعیض‌ها در جامعه و قوه قضاییه یاری رسانید.

وی صیانت از مجموعه عدلیه و نیروی انسانی شاغل در دستگاه قضا را در زمره اولویت‌ها دانست و بیان داشت: جانبازان و ایثارگران عزیز و سرافراز ما می‌توانند با ارائه نقطه‌نظرات و نقد‌های سازنده خود، ما را در راستای صیانت از مجموعه قضایی کشور یاری رسانند.

رئیس قوه قضاییه افزایش رضایتمندی میان مردم و مراجعه‌کنندگان به دستگاه قضایی را از دیگر موضوعات حائز اهمیت دانست و گفت: تضییقات و کمبود‌هایی که دستگاه قضایی در زمینه‌هایی نظیر بودجه و نیروی انسانی دارد نباید در مسیر خدمت‌رسانی حداکثری به مردم و مراجعه‌کنندگان مانع ایجاد کند و ضروری است با اتخاذ راهکار‌هایی علی‌رغم کمبود امکانات، خدمت‌رسانی قضایی گسترده‌تری به مردم ارائه دهیم و در این زمینه نیز جانبازان و ایثارگران با مشورت‌ها و کمک‌های فکری و عملیاتی خود می‌توانند ما را یاری دهند.

رئیس دستگاه قضا در پایان بابیان اینکه با توجه به‌ضرورت رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی امکان ملاقات با همه جانبازان و ایثارگران سرافراز قوه قضاییه فراهم نبود به مسئولان امور ایثارگران دستور داد تا ضمن دسته‌بندی جانبازان عزیز دستگاه قضایی، مقدمات دیدار‌های مستمر رئیس عدلیه با تمامی آن‌ها را در نوبت‌های مختلف در طول سال فراهم کنند.

از مجموع ۲ هزار و ۸۰۰ جانباز دستگاه قضا، هم‌اکنون هزار و ۷۳۰ نفر در حال خدمت‌رسانی به مردم هستند و مابقی بازنشسته شده‌اند

پیش از سخنان رئیس عدلیه، «محمدباقر الفت» معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه ضمن قدردانی از توجه ویژه حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای به جامعه ایثارگران خصوصاً ایثارگران دستگاه قضا، به ارائه گزارشی از اقدامات مدیریت امور ایثارگران قوه قضاییه طی سال ۱۴۰۰ در حوزه‌های مالی، اداری و ترویج فرهنگ ایثار و جهاد پرداخت.

وی تعداد شهدا، خانواده‌های معظم شهدا، جانبازان، آزادگان و ایثارگران قوه قضاییه را قریب به ۲۱ هزار و ۵۰۰ نفر عنوان کرد و گفت: از مجموع ۲ هزار و ۸۰۰ جانباز دستگاه قضا، هم‌اکنون هزار و ۷۳۰ نفر در حال خدمت‌رسانی به مردم هستند و مابقی بازنشسته شده‌اند.

الفت همچنین دستگاه قضایی را جزو دستگاه‌های پیشگام کشور در باب تکریم ایثارگران دانست و گفت: معاونت منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، برنامه‎هایی همچون نامگذاری ساختمان‌های دادگستری به نام شهدای دستگاه قضا، دیدار و سرکشی از خانواده‌های معظم شهدا و جانبازان قوه قضاییه و اتخاذ تدابیری برای سهولت در انجام امور ایثارگران دستگاه قضا را در دستور کار خود دارد.

در این جلسه آقایان «علیرضا مختاری»، «محمدرضا مرادی مزرعه‌نو»، «اسفندیار آذین»، «محمدسعید نوربخش» و «سیدجلال سیدحائری»، به نمایندگی از جانبازان فعال در قوه قضاییه طی سخنانی ضمن قدردانی از رئیس دستگاه قضا به‌واسطه «حضور میدانی در محاکم و مراجع قضایی و مشاهده مسائل و معضلات از نزدیک و صدور دستورات مقتضی برای رفع مشکلات»، مطالب و دغدغه‌های خود را در محور‌هایی همچون «ضرورت پیگیری مطالبات جانبازان بصیر و روشندل»، «لزوم اجرای کامل قانون جامع ایثارگران» و «ضرورت رسیدگی به ترک فعل‌های دستگاه‌های مختلف در قبال ایثارگران» بیان کردند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز