رئیس بنیاد شهید گفت: تاکنون بیش از ۲۲۷ هزار شهید در کشور ما جان خود را برای حفاظت از کشور و انقلاب فدا کرده اند.

به گزارش مرور نیوز، سید امیر حسین قاضی زاده هاشمی رئیس بنیاد شهید در سخنرانی پیش از خطبه نماز جمعه با بیان اینکه یکشنبه ۲۲ اسفند سالروز تشکیل بنیاد شهید به دستور امام خمینی (ره) است، اظهار داشت: مقام شهید مقام والایی است و در لسان امامین هم شهید، شخص افضل اشخاص نامیده است. با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی ۲۲ اسفند به نام «روز شهید» نامیده شد و بنیاد شهید هم با دو هدف اصلی تشکیل شد.

وی افزود: هم در سیاست‌های کلی از طرف رهبر هم در قوانین کشور دو مأموریت اصلی برای بنیاد شهید دو مأموریت دارد، یک ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و دیگری تکریم خانواده‌های شهدا، جانبازان و ایثارگران است.

ایران اسلامی تا کنون ۲۲۷ هزار شهید در راه حفاظت از کشور فدا کرده است

قاضی زاده بیان کرد: تاکنون بیش از ۲۲۷ هزار شهید در کشور ما جان خود را برای حفاظت از کشور و انقلاب فدا کرده اند. همچنین در طول تاریخ انقلاب اسلامی ۶۰۱ هزار به درجه جانبازی و ۴۳ هزار نفر به درجه آزادگی رسیده اند. جمع کل این عزیزا به همراه خانواده‌های آنان حدود ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر است که البته این آمار رو به افزایش است.

رئیس بنیاد شهید تاکید کرد: ترویج فرهنگ ایثار و شهادت وظیفه عمومی و همگانی است و تنها بنیاد شهید و امور ایثارگران نباید در این زمینه فعالیت کند، بلکه همه دستگاه‌ها، تشکل‌های مردمی و شخصیت‌های فرهنگی باید در این حوزه همراه بنیاد باشند.

وی ادامه داد: یک دستگاه به نام بنیاد شهید به تنهایی نمی‌تواند تمام اهداف در حوزه شهادت و فرهنگ را اجرا کند و تمام دستگاه‌های فعال در این حوزه باید کمک کنند تا فرهنگ ایثار و شهادت را در کشور زنده نگه داریم.

به دنبال ایجاد اتحادیه بنیادهای شهید محور مقاومت هستیم

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه فرهنگ ایثار و جهاد یکی از پایه‌های اصلی فرهنگ تشیع است که از امام حسین (ع) به ما رسیده است، گفت: امروز محور مقاومت نماد ایثار است و باید با برادران عزیز خودمان که در سراسر جهان به فرهنگ انقلاب پایبند هستند همراه باشیم، این کاری بود که شهید سلیمانی انجام می‌داد و باید ادامه دهنده همان راه باشیم و در همین راستا به دنبال ایجاد اتحادیه بنیادهای شهید محور مقامت هستیم که تاکنون به این منظور از سوی لبنان و عراق اعلام آمادگی شده است.

رئیس بنیاد شهید گفت: ۱۲ میلیون سند از آثار شهدا جمع آوری کردیم و عرضه ۲ هزار و ۳۸ عنوان کتاب عرضه و همچنین ساخت ۳۰۰ ساعت فیلم از دیگر کارهای فرهنگی بنیاد شهید بوده است.

قاضی زاده هاشمی با اشاره به تهیه برنامه جامع تحولی در طول ۶ ماه گذشته در بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: رویکرد اصلی بنیاد ایجاد عدالت در ارائه خدمات است و در حال حاضر دهک خانواده‌های ایثارگر مشخص شده و در راستای سیاست دولت در جهت حذف فقر مطلق بنا بر تحت پوشش قرار دادن ۳ دهک نخست داریم. همچنین در حال حاضر تمام مدیران بنیاد شهید و امور ایثارگران بر اساس فرایندهای مشخص و آزمون‌های لازم انتخاب می‌شوند. به طور کلی باید گفت تصمیم به مراجعه به ایثارگران و ارائه خدمات به آنان داریم تا این عزیزان نیازی به مراجعه به بنیاد شهید و امور ایثارگران نداشته باشند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز