رییس سازمان حج و زیارت در دیدار با وزیر فرهنگ، گردشگری و آثار باستانی عراق با بیان این انتظار که هزینه سفر هوایی به این کشور کاهش داده شود، پیشنهاد کرد: مرز زمینی عراق همزمان با عید فطر به روی زائران ایرانی بازگشایی شود.

به گزارش مرور نیوز به نقل از روابط عمومی سازمان حج و زیارت، سیدصادق حسینی در دیدار با حسن ناظم ـ وزیر فرهنگ، گردشگری و آثار باستانی عراق ـ با اشاره به فعالیت بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ دفتر خدمات زیارتی در ایران، گفت: این دفاتر زیر نظر سازمان حج و زیارت کار اعزام زائران را برعهده دارند.

وی با اشاره به گران بودن سفرهای هوایی اعزام زائران ایرانی به عراق و هزینه‌های بالای فرودگاه نجف، اظهار کرد: انتظار داریم هزینه‌ سفرهای هوایی کاهش یابد تا شاهد تردد بیشتر زائران ایرانی باشیم.

رییس سازمان حج و زیارت به خواست رییس‌جمهور مبنی بر اعزام زائران به اعتاب مقدسه اشاره کرد و افزود: ایشان اعتقاد دارد شرایطی فراهم شود که تشرف زائران دو کشور ایران و عراق با حداقل هزینه‌ها اتفاق بیفتد و اعزام‌ها تسهیل شود که به همین سبب تخفیف‌های سفرهای هوایی به‌ویژه در نجف می‌تواند در این رابطه کارساز باشد.

به گفته حسینی، از سرگیری اعزام‌های زائران دو کشور به صورت زمینی نیز می‌تواند در رابطه با کاهش هزینه‌های سفر زائران دو کشور راهگشا باشد.

او افزود: یکی از عمده‌ترین دلایل بسته شدن مرزهای زمینی موضوع شیوع کرونا بوده که در حال حاضر با وجود واکسیناسیون حدود ۷۵ درصد جمعیت در کشورمان و اهتمام به رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی، این موضوع می‌تواند در دستور کار باشد تا شاهد تردد زائران ایرانی به صورت زمینی هم باشیم، همان‌طور که مرز زمینی ایران هم‌اکنون به روی زائران عراقی باز است.

رییس سازمان حج وزیارت با بیان این درخواست که بازگشایی مرزهای زمینی موجب برآورده شدن خواسته بسیاری از متقاضیان سفر به عتبات عالیات می‌شود، پیشنهاد کرد: این اقدام از عید فطر و با مساعدت دست‌اندرکاران و مسؤولان عراقی انجام شود.

حسینی با تاکید بر اعزام‌های زمینی با رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی، اظهار کرد: این اعزام‌ها می‌تواند زیر نظر کامل سازمان حج و زیارت و وزارت سیاحه عراق و با رعایت شیوه‌نامه‌های تدوین‌شده انجام شود تا مشکلی به لحاظ کرونا وجود نداشته باشد.

او ادامه داد: تا ایام اربعین فرصت چندماهه‌ای باقی مانده است که با توجه به استقبال مشتاقان برای پیاده‌روی اربعین، می‌توانیم با ازسرگیری اعزام‌های زمینی بر اساس دستورالعمل‌های بهداشتی، شرایط مناسب‌تری را تا زمان اوج سفرها در آن ایام شکل دهیم.

رییس سازمان حج و زیارت همچنین به موضوع مشخص شدن رتبه‌بندی استاندارد هتل‌های عراق، اشاره کرد و گفت: مشخص شدن این موضوع در برنامه‌ریزی‌های سازمان حج و زیارت برای اسکان زائران می‌تواند موجب کاهش مشکلات و دغدغه‌های زائران و افزایش رضایتمندی شود.

حسن ناظم ـ وزیر فرهنگ، گردشگری و آثار باستانی عراق ـ نیز در این دیدار بر امضاء یادداشت تفاهم بین دو کشور درباره اعزام زائران دو کشور تاکید کرد و افزود: امضاء این یادداشت تفاهم می‌تواند نیازهای زائران دو کشور را رفع کند، امیدواریم این تفاهمنامه هر چه زودتر نهایی شود.

وی بیان کرد: امیدواریم شاهد گسترش سفرهای زیارتی و همچنین هماهنگی و تعاملات بیشتر در راستای تسهیل امور زائران دو کشور باشیم.

وزیر فرهنگ و گردشگری عراق هدف سفر به دو کشور را زیارت ائمه معصومین (ع) دانست و اظهار کرد: ما به سبب موضوع زیارت و اشتراکات دینی به مثابه یک روح در دو بدن هستیم، به همین سبب دل‌ها و خانه‌های مردم عراق به روی زائران ایرانی گشوده است و از موضوع افزایش تعداد زائران و توجه به فرهنگ زیارت استقبال می‌کنیم.

ناظم درباره بازگشایی مرزهای زمینی نیز گفت: وزارت گردشگری این موضوع را پیگیری خواهد کرد و آن را در هیأت دولت مطرح خواهیم کرد تا بررسی نهایی صورت گیرد.

وزیر فرهنگ و گردشگری عراق همچنین با اشاره به آماده بودن رتبه‌بندی هتل‌های این کشور، افزود: این رتبه‌بندی را در اختیار سازمان حج و زیارت قرار می‌دهیم تا به رفع دغدغه‌ها در این خصوص کمک کند.

هیأت حج و زیارت ایران که از روز جمعه به عراق سفر کرده است، ‌ تا کنون با رییس‌جمهور عراق، وزیر بهداشت و رییس حج و عمره این کشور و همچنین رییس فرودگاه نجف، سفیر ایران در عراق و دیگر مقامات کنسولی در دو شهر نجف و کربلا، دیدارهایی داشته است. این سفر بیشتر با هدف پیگیری بازگشایی مرز زمینی عراق که از زمان شیوع ویروس کرونا به روی زائران ایرانی بسته شده و همچنین بررسی راهکارهای کاهش هزینه‌های سفر عتبات انجام شده است.

سازمان حج و زیارت معتقد است بازگشایی مرز زمینی عراق، ‌ هزینه این سفر را تا ۵۰ درصد کاهش می‌دهد. هزینه سفر هوایی به عراق آن هم با کاروان‌های حج و زیارت از مرز ۱۳ میلیون تومان عبور کرده است.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز