عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه در برخی برچسب‌ها شاهد اعدادی نظیر ۲۰۰ تومان و ۷۰۰ تومان در کنار عدد رند کرایه خطوط هستیم، از مسئولان تاکسیرانی خواست با فوریت نسبت به حل مسئله و در صورت لزوم چاپ برچسب‌های جدید اقدام کند.

به گزارش مرور نیوز، ظهر امروز میثم مظفر عضو شورای شهر تهران درباره نرخ کرایه‌های تاکسی اظهارداشت: یکی از چالش‌هایی که از گذشته در ناوگان تاکسیرانی شهر تهران بین شهروندان عزیز و رانندگان زحمت‌کش ناوگان تاکسیرانی داشتیم، مسئله رُند نبودن نرخ کرایه در خطوط تاکسیرانی بوده است.

وی با اشاره به سوابق این تنش قدیمی، به الگوی نسبتاً موفقیت‌آمیز حل مسئله در گذشته اشاره کرد و گفت: این مسئله در سالهای ۹۱ تا ۹۴ حل شده بود، به این گونه که وقتی شورا درصدی را به عنوان  افزایش نرخ کرایه تاکسی مصوب می‌کرد، سازمان تاکسیرانی ملزم بود با رعایت میانگین مصوب شورای شهر، پول خرد را از نرخ کرایه خطوط حذف کند. اما امسال متاسفانه بر اساس گزارش‌هایی که دریافت کرده‌ایم ظاهرا به این راهکار عمل نشده و شاهد عددهای غیررند در کرایه برخی خطوط و برچسب‌ها در سطح شهر تهران هستیم.

مظفر این نوع تعیین نرخ کرایه بهای تاکسی‌ها را اتفاقی ناگوار خواند و گفت: از یک سو تاکسیران‌ها می‌خواهند کرایه خود را به طور کامل دریافت کنند، از سوی دیگر مسافران دوست ندارند مبلغی بیشتر از آنچه تاکسیرانی تعیین کرده بپردازند، لذا کشاکشی بین راننده و شهروند بوجود می‌آید که یک بُعد آن ملاحظات شرعی دِین و مدیون شدن است و بعد دیگر آن آسیبی است که به اعصاب و روان شهروندان و تاکسیرانان وارد می‌شود.

این عضو شورای شهر در توصیف مصوبه شورا در خصوص نرخ افزایش کرایه تاکسی‌ها افزود: با توجه به افزایش هزینه‌های معاش و تورم قطعات خودرو، شورا امسال مصوب کرد ۲۵ درصد به نرخ کرایه خطوط افزوده شود با این تکمله که به تاکسیرانی اجازه داد شد به شرط حفظ معدل ۲۵ درصدی در سطح کلیه خطوط، بتواند در خصوص مسیرهایی که به دلایل عمرانی، ترافیکی یا ... طولانی‌تر شده‌اند، این افزایش را تا ۳۵ درصد اعمال کند.

تاکسیرانی هر چه سریعتر کرایه‌ها را رند کند

مظفر با تاکید مجدد به الزام قانونی سازمان تاکسیرانی به حذف پول خرد از کرایه‌ها، گفت: قاعدتا سازمان تاکسیرانی باید تدبیر می‌کرد و با توجه به اجازه قانونی که از شورا داشت، با حفظ میانگین ۲۵ درصدی در سطح شهر، اعداد غیررُند را در چاپ برچسب‌ها رُند می‌کرد و این اشکالی است که به تاکسیرانی وارد است.

این عضو شورای شهر با بیان اینکه در برخی برچسب‌ها شاهد اعدادی نظیر ۲۰۰ تومان و ۷۰۰ تومان در کنار عدد رند کرایه خطوط هستیم، از مسئولان تاکسیرانی خواست با فوریت نسبت به حل مسئله و در صورت لزوم چاپ برچسب‌های جدید اقدام کند.

فقط ۵ هزار نفر کرایه را الکترونیک پرداخت می‌کنند

مظفر در پایان توسعه پرداخت الکترونیک را بهترین راهکار برای حله ریشه‌ای این معضل قدیمی در سطح شهر دانست و گفت: در حال حاضر از طریق برچسب‌های کیوآرکد که در تاکسی‌ها وجود دارد که البته در بعضی خطوط ناقص و نیازمند ترمیم و به روزرسانی است، امکان پرداخت الکترونیکی کرایه وجود دارد اما از بین یک و نیم میلیون مسافر تاکسی در تهران، تنها روزانه ۵ هزار نفر از طریق این برچسب‌ها و به صورت الکترونیکی کرایه خود را می‌پردازند که عدد بسیار کوچکی است.

این عضو شورای شهر با یادآوری وظیفه سازمان تاکسیرانی در خصوص فرهنگ‌سازی در خصوص توسعه پرداخت الکترونیکی کرایه تاکسی‌ در سطح شهر اذعان داشت: انتظار ما از سازمان تاکسیرانی این است که نسبت به آموزش‌های شهروندان، تبلیغات، تبیین و مهم‌تر از آن تجهیز و به روز رسانی سیستم‌های پرداخت الکترونیک کرایه در تاکسی‌های شهر تهران اقدام کند تا چالش پول خرد میان مسافران و تاکسیرانان به صورت بنیادین حل شود.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز