سخنگوی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه نیروی انسانی پایه‌گذار تمدن نوین اسلامی است، گفت: نقش معلم در تعلیم و تربیت جامعه اسلامی و جامعه دانش‌بنیان بی‌بدیل است؛ در دوران کرونا معلمان نقش‌آفرین بودند و مجاهدانه در آموزش‌های مجازی، حضوری و تلفیقی حضور یافتند.

به گزارش مرور نیوز صادق ستاری‌ فرد سخنگوی وزارت آموزش و پرورش امروز صبح در نشست خبری که امروز در ساختمان مرکزی وزارت آموزش و پرورش برگزار شد، به تشریح برنامه‌های هفته معلم پرداخت.

وی ضمن گرامیداشت یاد شهدا به ویژه شهدای فرهنگی و دانش‌آموزان و گرامیداشت یاد شهید مطهری، شهید رجایی و شهید باهنر، افزود: شأن و جایگاه معلمی هم نوا و هم عرض نقش پدر و مادر است؛ اساسأ پیشرفت هر کشوری نوعا به نظام تعلیم و تربیت و معلمی آن بر می‌گردد.

ستاری‌فرد اضافه کرد: در همه جوامع پیشرفته، نقش پیشران را مدرسه ایفا می‌کند و در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش نیز از مدرسه به عنوان کانون تربیتی محله یاد می‌شود و معلم نقش محوری دارد.

وی با اشاره به اینکه نیروی انسانی پایه‌گذار تمدن نوین اسلامی است، گفت: نقش معلم در تعلیم و تربیت جامعه اسلامی و جامعه دانش‌بنیان بی‌بدیل است؛ در دوران کرونا معلمان نقش‌آفرین بودند و مجاهدانه در آموزش‌های مجازی، حضوری و تلفیقی حضور یافتند.

سخنگوی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به واکسیناسیون سراسری در کشور و به ویژه برای معلمان و دانش‌آموزان، اظهار کرد: در حال حاضر بیش از ۹۴ درصد دانش‌آموزان در کلاس‌های درس حضور دارند.

وی افزود: در روز ۲۱ اردیبهشت تعدادی از معلمان به نمایندگی از معلمان سراسر کشور به دیدار رهبر معظم انقلاب نایل می‌شوند و در روز  ۱۹ یا ۲۰ اردیبهشت دیدار با رئیس جمهور پیش‌بینی شده است.

ستاری‌فرد با بیان اینکه دیدار وزیر با فرهنگیان از دیگر برنامه‌هاست که از جمله آنها گفت‌وگوی وزیر با چهره‌های ماندگار تعلیم و تربیت و معلمان برتر است، گفت: برگزاری نشست مجازی از بستر شبکه «شاد» و گفت‌وگو با معلمان و دانش‌آموزان را در روز هفدهم خواهیم داشت و از فردا نیز مراسم تقدیر از معلمان و پیشکسوتان معلمی با حضور مدیران کل‌استان‌ها و مدیران استانی در مدارس برگزار می‌شود. ضمن اینکه معاونان وزارتخانه در این هفته در استان‌ها حضور می‌یابند و دیدار با خانواده شهدای فرهنگی و تجلیل از معلمان صورت می‌گیرد.

وی به برنامه جلوه‌های ویژه معلمی اشاره کرد و افزود: فراخوانی آماده شد که ۳۰۹۵ نفر در مناطق سراسر کشور شناسایی شدند که ۳۹۹ معلم در استان تجلیل شده و ۱۷ معلم به صورت کشوری تجلیل می‌شوند.

سخنگوی وزارت آموزش و پرورش به ایجاد پویش «معلم خوب من» اشاره کرد و گفت: در هفته معلم پویش «معلم خوب من» برگزار می‌شود و در قالب فعالیت‌های مجازی، معلمان تأثیرگذار معرفی شده و تقدیر می‌شوند.

وی به روزشمار هفته معلم سال 1401 اشاره کرد و ادامه داد: روزشمار هفته معلم بر اساس توجه به اسناد بالادستی آموزش‌ و پرورش از جمله سند تحول، همچنین بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و شعار سال، «سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال آفرین»، تدوین‌ شده است که بر این اساس ارتباط بین معلم به‌عنوان اصلی‌ترین عامل اثرگذار در تعلیم و تربیت و تولید دانش‌بنیان ایجاد شده است.

ستاری‌فرد افزود: روزشمار هفته بزرگداشت مقام معلم شامل روز دوشنبه 12 اردیبهشت 1401 «معلم و اندیشه‌ مطهر»، روز سه‌شنبه 13 اردیبهشت 1401 «معلم؛ پایه‌گذار تمدن نوین اسلامی»، روز چهار‌شنبه 14 اردیبهشت 1401 «معلم پیشکسوت، سرمایه نظام تعلیم و تربیت»، روز پنج‌شنبه 15 اردیبهشت 1401 «معلم؛ پرچمدار فرهنگ ایثار و شهادت»، روز جمعه 16 اردیبهشت 1401 «معلم؛ وحدت‌آفرین هویت‌بخش»، روز شنبه 17 اردیبهشت 1401 «معلم؛ محور تحول و تربیت تمام ساحتی» و روز یک‌شنبه 18 اردیبهشت 1401 «معلم؛ پیش‌ران جامعه دانش‌بنیان» است.

سخنگوی وزارت آموزش و پرورش به وضعیت رتبه‌بندی معلمان اشاره کرد و گفت: در قانون رتبه‌بندی معلمان سنوات ارفاقی برای معلمان عشایری، روستایی، استثنایی، نخبگان و ابتدایی دیده شده و به ازای هر سال خدمت، ٣ ماه کسر می‌شود.

 

وی با بیان اینکه در لایحه برای رتبه ٤ و٥ حداقل سابقه ٢٠ و ٢٦ سال ولی در قانون  ١٥ و  ٢١ سال خدمت پیش‌بینی شده است، افزود: در لایحه اعتبارات رتبه‌بندی در قوانین بودجه پیش‌بینی می‌شود اما در حال‌حاضر 38 هزار میلیارد بودجه پایدار پیش‌بینی شده است.

ستاری‌فرد اضافه کرد: در لایحه، محدودیت از طریق سهمیه‌بندی شامل حداقل ۳۰ درصد رتبه یک، حداقل ۲۵ درصد رتبه ۲، حداکثر ۲۰ درصد رتبه ۳، حداکثر ۱۵ درصد رتبه ۴ و حداکثر ۱۰ درصد رتبه ۵ است اما در قانون سهمیه‌بندی نیست.

 

وی با بیان اینکه ۳۵ هزار معلم در پست‌های اداری فعالیت می‌کنند، گفت: در لایحه رتبه‌بندی، معلمان شاغل در پست‌های اداری مشمول نبودند ولی در قانون شامل همه معلمان می‌شود. همچنین در لایحه حداقل سنوات مشمولین 2 سال بوده و نومعلمان حذف می‌شدند که اکنون همه مشمول هستند.

سخنگوی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه یکی از برنامه‌های آموزش و پرورش، کیفیت‌بخشی به مدارس دولتی است، گفت: سه گروه از دانش‌آموزان در مدرسه حضور نمی‌یابند و از آموزش‌های مجازی استفاده می‌کنند که دانش‌آموزانی که مبتلا به کرونا بوده، دانش‌آموزانی که دارای علایم بیماری کرونا هستند و دانش‌آموزان دارای بیماری زمینه‌ای مشمول می‌شوند البته دانش‌آموزانی که بهبود می‌یابند به مدرسه برمی‌گردند.

وی از اصلاحات قانون رتبه‌بندی معلمان خبر داد و اظهار کرد: انتقال دایم منوط به تعهد خدمتی بوده و برای انتقال موقت دو سال تجربه اعلام شده است. 

سخنگوی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: دانش‌آموز حق دارد از نعمت معلم باکیفیت برخوردار شود و از بدو ورود به خدمت معلمان، یک سری حقوق بر آنها مترتب می‌شود. مثلا متعهدین ماده ۲۸، تعهد می دهند که ۱۰ سال خدمت کنند و دانشجومعلمان دوبرابر مدت تحصیل تعهد می‌دهند.

وی با بیان اینکه ۱۹ شاخص برای شناسایی جلوه‌های معلمی پیش‌بینی شد، افزود: هیچکدام از شاخص‌ها، فعالیتی نیست که خارج از مدارس انجام شود و توجه به فعالیت‌های معلم در کلاس درس شده است. 

ستاری با بیان اینکه ۱۵۹ هزار نفر نیرو برای سال آینده کمبود نیرو داریم، اظهار کرد: ۳۴ هزار و ۸۱۳ نفر قرار است در آزمون استخدامی اخیر جذب شوند و چاره‌ای نداریم که دوره آموزشی در تابستان و ضمن تدریس برگزار شود؛ همچنین ۲۵ هزار فارغ‌التحصیل دانشگاه فرهنگیان داریم و می‌خواهیم از ظرفیت دانشگاه فرهنگیان بیشتر استفاده کنیم و بخش نیروی انسانی آموزش و پرورش در تلاش است که برای استفاده از ظرفیت‌های قانونی جهت کمبود معلم استفاده کنند. 

وی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود که امسال ۵۰ هزار نفر بازنشسته شوند، افزود: از ظرفیت نیروهای بازنشسته مشمول به صورت حق‌التدریسی استفاده می‌شود و بر اساس تبصره ۱۲ قانون بودجه، حق‌التدریسی به صورت ماهیانه پرداخت می‌شود.

ستاری‌فرد از بازگشت بیمه طلایی فرهنگیان خبر داد و گفت: تمهیدات برای بیمه طلایی انجام شده که هفته آینده جزییات آن اعلام می‌شود.

وی از اجرای طرح مدارس مجازی برای دانش‌آموزان خارج از کشور خبر داد و ادامه داد: در حال حاضر در ۳۷ کشور دنیا مدرسه داریم و با دستور وزیر آموزش و پرورش و هماهنگی سازمان مدارس غیردولتی و مدارس خارج از کشور، طرح مدارس مجازی برای دانش‌آموزان ایرانی خارج از کشور اجرا می‌شود.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز