یک مشاور تحصیلی با اشاره به افت تحصیلی دانش آموزان در مقطع دهم گفت: پس از تغییر مقطع از نهم به دهم و در پی آن عدم تصمیم درست و انتخاب رشته غلط مشهود ترین افت تحصیلی در دانش آموزان به وقوع می پیوندد.

به گزارش مرور نیوز، هادی رضا زاده مشاور تحصیلی با اشاره به سال دهمی ها گفت: دانش آموزان در پی تغییر مقطع از پایه نهم به دهم دارای رشته و دروس تخصصی می شوند و ادامه تحصیل خود را یا در دبیرستان به صورت نظری (ریاضی، تجربی و انسانی) یا در هنرستان ( رشته های فنی و هنری) دنبال می کنند.

علت افت تحصیلی دانش آموزان در مقطع دهم

این مشاور تحصیلی با اشاره به افت تحصیلی دانش آموزان در مقطع دهم گفت: پس از تغییر مقطع از نهم به دهم  و در پی آن عدم تصمیم درست و انتخاب رشته غلط خصوصا در پاندمی کرونا، مشهود ترین افت تحصیلی در دانش آموزان به وقوع می پیوندد به همین علت همواره مقطع نهم به عنوان یکی از حیاتی ترین مقاطع های تحصیلی معرفی شده است.

وی ادامه داد: اگر انتخاب رشته به اجبار والدین صورت بگیرد و دانش آموزان انگیزه لازم برای رشته انتخاب شده نداشته باشند افت تحصیلی قابل توجهی رخ می دهد و حتی در برخی مواقع دانش آموز ناچار به تغییر رشته می شود.

رضا زاده یکی دیگر از دلایل افت تحصیلی دانش آموزان را دروس تخصصی مقطع دهم عنوان کرد و گفت: روش مطالعه در مقطع دهم متفاوت است و عموما دانش آموزان به دلیل روش ناصحیح مطالعه دچار افت تحصیلی قابل توجهی خواهند شد.

این مشاور تحصیلی سومین دلیل افت تحصیلی دانش آموزان در مقطع دهم را حجم بالای دروس و عدم زمان کافی برای مطالعه از سوی دانش آموزان برشمرد و افزود: عموما دانش آموزان سال دهمی از ترم دوم سبک درس خواندن را آموزش می بینند.

رضا زاد اظهار کرد: دو دسته دانش آموز در مقطع دهم وجود دارد، دسته اول دانش آموزانی که دو الی سه سال اخیر، خصوصا سال نهم را با نمره عالی پاس کرده و از همان ابتدا در یادگیری دروس، ضعف پایه ندارند و می توانند در کنار یک مشاور تحصیلی وارد تست زنی شوند.

دسته دوم دانش آموزانی هستند که با پایه تحصیلی مناسب وارد مقطع دهم نشده و قطعا دارای افت تحصیلی چشمگیر در مقطع دهم خواهند شد و عموما وارد تست زنی نمی شوند پس نیاز است مشاور تحصیلی مانند یک اهرم فشار عمل کرده تا دانش آموزان با یک برنامه ریزی صحیح بتوانند سال دهم را پشت سر بگذرانند به همین دلیل در این مقطع نقش مشاور دوم یا همان روانشناس برای تعیین هدف و افزایش انگیزه دانش آموز بسیار موثر است.

گفتنی است، حضور مشاور در کنار دانش آموزان سال دهمی منجر به برنامه ریزی صحیح درسی، اصلاح روش های صحیح مطالعه و روش صحیح تست زنی می شود و دانش آموزانی که درگیر استرس و برخی وسواس های فکری هستند می توانند در کنار یک روانشناس تحصیلی موانع ذکر شده را پشت سر بگذارند.

رضا زاد در پایان خاطر نشان کرد: مقطع سال دهم کم دغدغه تر به نسبت مقاطع تحصیلی دیگر است و دانش آموزان برای موفقیت در کنکور نیاز است از همین مقطع دهم اقدام کنند تا شانس قبولی در رشته های برگزیده کنکور را افزایش دهند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز