یک حقوقدان با بیان اینکه موضوع اطاله دادرسی یکی از آفت های سیستم قضایی ما به شمار می رود گفت: عدم بهره مندی از وکیل و مشاوره های حقوقی، بر بروز این چالش دامن می زند.

به گزارش مرور نیوز، مهدی قلی پور با بیان اینکه موضوع اطاله دادرسی یکی از آفت های سیستم قضایی ما به شمار می رود، گفت: یکی از علت های مهم در بروز معضل اطاله دادرسی، به عامل انسانی باز می گردد، یعنی عدم تناسب بین نیروی انسانی و امکانات مورد نیاز است، موضوعی که در ارگان قضایی ما دیده می شود.

وی ادامه داد: از سویی دیگر همچنین ناآشنایی و ناآگاهی مردم به مسائل دادرسی و کیفری دستگاه قضایی کشور از دیگر مواردی است که به طولانی شدن روند بررسی پرونده ها می انجامد و این موضوع نیز عمدتا به جهت آن است که حقوق شهروندی مردم به نحو شایسته اطلاع رسانی نشده است.

قلی پور بیان داشت: به جهت عدم اطلاع مردم از مسائل دادرسی کشور، خودشان به نوعی در اطاله دادرسی مقصر محسوب می شوند، چراکه برخی مواقع از سر همین ناآگاهی ها، طرح دعاوی به صورت نادرست و غیرصحیح در محاکم قضایی صورت می گیرد که در این خصوص لازم است از طرق مختلف مانند استفاده از ظرفیت رسانه های جمعی و نهادهای فرهنگی کشور، این آگاهی در اختیار مردم قرار داده شود.

این حقوقدان، عدم استفاده از وکیل و مشاوره حقوقی را نیز در افزایش روند بررسی پرونده ها تاثیرگذار دانست و تصریح کرد: عدم بهره مندی از وکیل و مشاوره های حقوقی، بر بروز این چالش دامن می زند چراکه عمدتا حق الوکاله وکلا بسیار زیاد است و باعث می شود، برخی از آحاد جامعه برای آنکه متحمل این هزینه های سنگین نشوند از وکیل مجرب و مشاوره حقوقی بهره نگیرند که این خود عاملی برای طولانی شدن روند بررسی می شود.

وی ادامه داد: ناگفته نماند که متاسفانه تعلل و تاخیر برخی ادارات و نهادهای دولتی در پاسخ به استعلامات نظام قضایی نیز آسیب جدی به این حوزه وارد کرده و نشان دهنده آن است که برخی از این سازمان ها به وظایف خود به طور دقیق و سریع عمل نمی کنند و باعث پیچیدگی کار در محاکم قضایی کشور می شوند.

این استاد دانشگاه در پایان بر ضرورت بازنگری و بازبینی عوامل موثر در بروز اطاله دادرسی در کشور تاکید کرد و گفت: برای رسیدن به بهترین راهکارها باید پیشنهادات صاحب نظران در این عرصه اخذ شده و بهترین طرح ها برای رفع این چالش، پیاده سازی شود.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز