وزیر آموزش و پرورش گفت: میزان دانش آموزان استثنایی محصل در طرح تلفیقی کمتر از دو دهم و محصلان در مدارس استثنایی کمی بالاتر از نیم درصد بوده است.

به گزارش مرور نیوز، یوسف نوری در مراسم افتتاح طرح سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورود به دبستان و پیش دبستان که در دبستان دخترانه رازی منطقه ۳ آموزش و پرورش شهر تهران برگزار شد، با بیان اینکه محور پیشرفت آبادانی هر کشوری نیروی انسانی آماده است به نحوی که استعدادهایش شناخته شود و از ابتدای مسیر تحصیل بدانیم که چه ویژگی ها و استعدادهایی دارد گفت: انسان ها به مثابه معادن ارزشمندی هستند که برای به کمال رسیدن به یک کیمیاگر نیاز دارند.

وی افزود: طرح سنجش از دهه ۷۰ و ۸۰ آغاز شده و به همان شکل اولیه‌اش ادامه یافته است، هرچند درصد پوشش آن افزایش یافته و کیفیت پیدا کرده، اما به نظر می‌رسد برای ترسیم نیمرخ کامل استعدادی دانش آموزان نیازمند ابزارهای جدید و به روز هستیم و باید این کار از سنین پایین‌تر و قبل از دبستان انجام شود و مداومت داشته باشد.

نوری با اشاره به وجود ۱۲۰۰ پایگاه اولیه، ۸۰۰ پایگاه ثانویه و ۴۲۱ پایگاه سیار عنوان کرد: یک میلیون و ۶۷۰ هزار نوآموز مشمول داریم که در سال گذشته میزان دانش آموزان شناسایی شده دیرآموز کمتر از ۶ درصد بوده است. میزان دانش آموزان استثنایی محصل در طرح تلفیقی کمتر از دو دهم و محصلان در مدارس استثنایی کمی بالاتر از نیم درصد بوده است.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: میدان را برای شناسایی استعدادها باز کنیم و حتی یک استعداد هدر نرود. اکنون آمادگی کامل را برای تربیت تمام ساحتی نداریم. مثلا دبیر فیزیک باید دبیری فیزیک خوانده باشد و دانش آموز را کامل بشناسد نه اینکه به تنهایی فیزیک تدریس کند و به ابعاد دیگر تربیتی دانش آموز توجه نداشته باشد. ما باید معلمان خود را مجهز کنیم که رفتارهای دانش آموز را بشناسند و اگر در جایی نیازمند کمک و مشاوره بودند به پایگاه‌های تخصصی ارجاع دهند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز