سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی در خصوص احداث زندان‌های ویژه برای محکومان خشن به عنوان یکی از برنامه‌های پیشین قوه قضائیه گفت: طبقه‌بندی و تفکیک زندانیان با قدرت در حال اجراست.

به گزارش مرور نیوز، مسعود ستایشی در نشست خبری خود با خبرنگاران ضمن تسلیت ایام اربعین حسینی (ع) گفت: از میزبانی و مهمان‌نوازی برادران و خواهران عراقی در مسیر راهپیمایی اربعین و همچنین تأمین امنیت مسیر تشکر می‌کنیم. همچنین از مسئولان اجرایی و قضائی برای رفع موانع زوار حسینی تقاضا داریم تا با تدابیر لازم در پایانه‌های مرزی مستقر شوند تا مشکلات مربوط به حوزه قضائی را رفع کنند.

وی در ادامه به انتشار گزارش گزارشگر ویژه سازمان ملل اشاره کرد و گفت: کاری که در راستای تحریم وزیر و وزارت اطلاعات صورت گرفت، انتشار گزارشی در این خصوص بود. ایران همواره یکی از قربانیان ترور بوده است و به عنوان مثال می‌توان به حملات گوناگون از جمله حملات سایبری به نهادهای مختلف اشاره کرد.

سخنگوی قوه قضائیه ادامه داد: در رابطه با موضوعی که در حوزه آلبانی صورت گرفته اعلام می‌کنیم که روش آمریکایی‌ها کلاً همین بوده است و دست آمریکایی‌ها خیلی وقت است که رو شده است.

ستایشی در خصوص تحریم‌های اخیر گفت: این اقدام تنفس مصنوعی آمریکا به گروه‌های تروریستی است. توقع داریم که دستگاه‌های سیاسی با تمهیدات قانونی و تدابیر مناسب و بین المللی و قاطع در برابر این نکات، بایستند و برخورد کنند.

 

اسناد مالکیت جزایر سه‌گانه به نام جمهوری اسلامی صادر شده است

وی در پاسخ به سوالی در خصوص حق حاکمیت جمهوری اسلامی بر جزایر سه‌گانه که اخیراً تحرکاتی در این زمینه رخ دادهاست، آیا در رابطه با حق حاکمیت اقدامی انجام شده است، گفت: اقدامات مؤثر و قاطعی که سازمان ثبت اسناد در جهت تثبیت مالکیت رسمی جزایر صورت داده است و در راستای صیانت از منابع ملی، اسناد مالکیت جزیره تنب بزرگ، تنب کوچک و ابو موسی به نام جمهوری اسلامی صادر شده است.

سخنگوی قوه قضائیه افزود: این مالکیت بر اساس مقررات داخلی هم تثبیت شده است. حد نگاری جزایر با همکاری دستگاه‌های مسئول و ذی مدخل از وظایف دستگاه قضائی است. از تمام تلاش‌ها و اهتمام ویژه سازمان ثبت اسناد تشکر می‌کنم.

ستایشی در پاسخ به سوالی در خصوص دستور رئیس قوه قضائیه به دادستانی کل کشور در رابطه با احصای حقوق عامه گفت: حقوق عامه برای ما واجد ویژگی‌های خاصی است. برای شناسایی مصادیق حقوق عامه، اقدامات خوبی انجام شده است. معاون حقوق عامه با مراکز پژوهشی خاص و با استفاده از ظرفیت دستگاه‌هایی از جمله محیط زیست و غیره مبادرت به بررسی مصادیق حقوق عامه کردند.

وی از اختصاص ۵ کارگروه به احصاء اولویت‌های عامه خبر داد و گفت: این کارگروه‌ها به مباحثی از جمله خانواده، هوای پاک، منابع طبیعی و غیره اختصاص یافته است.

 

ارسال پرونده تخلفات شهرداری و شورای شهر لواسان به دادگاه تا پایان شهریور

ستایشی در خصوص آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده تخلفات شهرداری و اعضای شورای شهر لواسان گفت: این پرونده در شعبه ۵ دادگاه کیفری یک استان تهران مطرح رسیدگی بوده و با نقصی که گرفته شده بود، پرونده به شعبه ۱۵ بازپرسی ارسال شده بود. تا پایان شهریور قول دادند پرونده را به دادگاه کیفری یک ارسال کنند.

 

پس از بررسی پرونده «تاج»، اظهارنظر می‌کنیم

ستایشی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه انتصاب تاج به ریاست فدراسیون فوتبال حواشی را به واسطه برخی پرونده‌ها داشت، این فرد اعلام کرده که اتهامات وی نباید در دستگاه قضائی رسیدگی می‌شده، این فرد چطور تأیید صلاحیت شده و آیا اتهامی متوجه او هست؟، گفت: در رابطه با این حوزه، اولاً حساسیت نسبت به این موضوع و در این مقطع زمانی روشن است‌. در راستای هر انتخاب درون سازمانی مثل فدراسیون و غیره، استعلامات بر اساس مقررات موضوعه از سوی مرجع برگزاری انتخابات و ناظر صورت می‌گیرد. یک استعلامی در این زمینه صورت گرفته و پاسخ لازم هم به فدراسیون مربوطه داده شده است و فدراسیون بررسی و اعلام نظر کرد و جمع‌بندی بر این شد که فرد مدنظر در انتخابات شرکت کند. نسبت به نتیجه نفیا و اثباتا سخنی نداریم. اجازه بدهید پرونده‌ها را بررسی و بعد اعلام کنیم.

وی افزود: در مرحله دادسرا چون تحقیقات محرمانه است به آن نپردازیم بهتر است.

 

شناسایی افرادی در خصوص ترور شهید صیاد خدایی

مسعود ستایشی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در خصوص آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده ترور شهید صیاد خدایی و اینکه آیا فرد جدیدی در این رابطه شناسایی شده است؟ گفت: یاد این شهید عزیز را در ایام اربعین گرامی می‌داریم و امیدواریم با اهتمامی که سربازان گمنام امام زمان (عج) و تلاشی که واحد قضائی دارند، عناصر اصلی دستگیر شوند.

سخنگوی قوه قضائیه افزود: تحقیقاتی مقدماتی در این پرونده انجام شده و اتفاقاً تحقیقاتی بسیاری قوی هم صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه این ترورها غالباً شبکه ای هستند، گفت: بر همین اساس نیاز به بررسی‌های مجدانه وجود دارد و به محض وصول نتایج، اعلام خواهد شد.

ستایشی ادامه داد: چند نفر در ارتباط با این موضوع شناسایی و قرار قانونی هم صادر شده است.

وی در رابطه با اقدامات انجام شده جهت آزادی حاجی ایرانی در عربستان گفت: برادر عزیزمان آقای خلیل دردمند در مراسم حج امسال از ناحیه مأموران امنیتی عربستان بازداشت می‌شود و متأسفانه این بازداشت علی‌رغم اینکه از طریق مسئولان عالی سیاسی و قضائی به مبادی ذی‌ربط اعلام شده، منتهی به نتیجه نشده است و این تلاش‌ها ادامه دارد و خواسته شده نسبت به تعیین تکلیف اعاده این فرد بیگناه اقدام عاجل صورت گیرد. اقدامات کنسولی برای این شهروند در حال پیگیری است.

وی در خصوص رفع قید محرمانگی از این پرونده گفت: این پرونده واجد طبقه‌بندی است.

 

طبقه‌بندی و تفکیک زندانیان با قدرت در حال اجراست

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی در خصوص احداث زندان‌های ویژه برای محکومان خشن به عنوان یکی از برنامه‌های پیشین قوه قضائیه گفت: این اطلاعات موضوع سوال را نمی‌دانم از کجا آمده است با این حال، سازمان زندان‌ها مجری  رأی صادره از مراجع قضائی است و در حوزه محکومیت‌ها بر اساس آئین‌نامه سازمان زندان‌ها، کار تفکیک و طبقه‌بندی زندانیان صورت می‌گیرد. زندانیان مواد مخدر و جرایم خشن که البته در قانون چیزی تحت عنوان جرایم‌خشن نداریم و بیشتر عرفی است، از سایر زندانیان به صورت مجزا نگهداری می‌شوند.

وی افزود: طرح طبقه بندی و تفکیک زندانیان با قدرت در حال اجرا است. ارفاقات قانونی نیز برای کاهش جمعیت کیفری در راستای اهداف قوه قضائیه صورت می‌گیرد.

 

فروش ۱۰۶۲ خودروی خارجی؛ به زودی

ستایشی در رابطه با انبارهای اموال تملیکی گفت: آسیب شناسایی‌هایی در این رابطه انجام شده است. همچنین ایجاد همگرایی گفتمانی بین دستگاهی در قوه قضائیه و دولت انجام شده است. برخورد با تخلفات از سوی هر یک از قاصرین نسبت به وضع موجود صورت گرفته است.

وی افزود: به زودی فرآیند فروش ۱۰۶۲ دستگاه خودروی خارجی آغاز می‌شود. در نظر داریم این کار با جدیت انجام شود.

آخرین وضعیت دادگاه اکبر طبری

سخنگوی دستگاه قضا در خصوص آخرین وضعیت برگزاری دادگاه اکبر طبری گفت: پرونده فرد مورد نظر با پذیرش اعاده دادرسی در شعبه ۱۵ دادگاه کیفری یک مطرح است و مقید وقت نظارت به ۱۸ مهرماه است. متهمین دیگری هم هستند که دو نفر در رابطه با واخواهی و پرونده ۷ نفر هم در مرحله رسیدگی است. پرونده دوم هم ۲۶ مهر ماه رسیدگی می‌شود.

 

صدور قرار تعلیق مجازات کارگران آذراب

وی در خصوص محکومیت ۱۷ نفر از کارگران آذراب گفت: نگاه قوه قضائیه این نیست که واحد تولیدی تعطیل و مشکلات برای کارگران ایجاد شود. نسبت به موضوع مورد بحث باید گفت اتهام این افراد اخلال در نظم و آسایش عمومی از طریق برگزاری یک‌تجمع غیر قانونی در شرکت آذراب است و سابقه تکرار هم داشته است.

وی افزود: قوه قضائیه با رأفت اسلامی و به صورت کریمانه به آنها نگاه کرد. این افراد ایراد به مدیریت داشتند.

ستایشی ادامه داد: این متهمان به سه ماه و یک روز حبس تعزیری محکوم شدند. تحمل سی ضربه شلاق تعزیری که به سی میلیون ریال تبدیل شده است. با توجه به وضعیت و نگاه کریمانه و اینکه سابقه نداشتند حبس به جزای نقدی ۷ میلیون تومان تبدیل شده است و قرار تعلیق مجازات صادر شده و این افراد می‌توانند به کار خود ادامه دهند. پرونده قابلیت تجدیدنظر دارد. ۴ نفر هم به لحاظ اینکه دلایل مکفی در پرونده‌شأن نداشتند، تبرئه شدند.

 

بررسی پرونده ۶۰ جلدی کروز در دادگاه ویژه

وی در خصوص آخرین وضعیت پرونده کروز گفت: در شعبه ۴ دادگاه ویژه جرایم اقتصادی با ۶۰ جلد در حال رسیدگی است. ۸ جلسه با قرائت کیفرخواست متهم ردیف اول تشکیل شده و ۲ جلسه هم دفاع کرده است. اتهام ۱۸ نفر دیگر در حال رسیدگی است. به زودی ادامه رسیدگی‌ها انجام خواهد شد. امید داریم تا نیمه اول آبان این پرونده رسیدگی و تعیین تکلیف شود.

سخنگوی قوه قضائیه در خصوص پرداخت جبران خسارت بازداشت‌های اشتباهی گفت: فرایند احراز تقصیر برای قضات در دادگاه عالی انتطامی قضات است و پرونده‌هایی نیز تاکنون تشکیل شده است.

 

شناسایی افرادی در خصوص ترور شهید صیاد خدایی

مسعود ستایشی در پاسخ به سوالی در خصوص آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده ترور شهید صیاد خدایی و اینکه آیا فرد جدیدی در این رابطه شناسایی شده است؟ گفت: یاد این شهید عزیز را در ایام اربعین گرامی می‌داریم و امیدواریم با اهتمامی که سربازان گمنام امام زمان (عج) و تلاشی که واحد قضائی دارند، عناصر اصلی دستگیر شوند.

سخنگوی قوه قضائیه افزود: تحقیقاتی مقدماتی در این پرونده انجام شده و اتفاقاً تحقیقاتی بسیاری قوی هم صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه این ترورها غالباً شبکه ای هستند، گفت: بر همین اساس نیاز به بررسی‌های مجدانه وجود دارد و به محض وصول نتایج، اعلام خواهد شد.

ستایشی ادامه داد: چند نفر در ارتباط با این موضوع شناسایی و قرار قانونی هم صادر شده است.

وی در رابطه با اقدامات انجام شده جهت آزادی حاجی ایرانی در عربستان گفت: برادر عزیزمان آقای خلیل دردمند در مراسم حج امسال از ناحیه مأموران امنیتی عربستان بازداشت می‌شود و متأسفانه این بازداشت علی‌رغم اینکه از طریق مسئولان عالی سیاسی و قضائی به مبادی ذی‌ربط اعلام شده، منتهی به نتیجه نشده است و این تلاش‌ها ادامه دارد و خواسته شده نسبت به تعیین تکلیف اعاده این فرد بیگناه اقدام عاجل صورت گیرد. اقدامات کنسولی برای این شهروند در حال پیگیری است.

وی در خصوص رفع قید محرمانگی از این پرونده گفت: این پرونده واجد طبقه‌بندی است.

 

تکذیب تخلفات بستگان یکی از وزرا

ستایشی در رابطه با ارجاع گزارش تخلفات بستگان یکی از وزرا از سوی یک نماینده گفت: وزیر اطلاعات این موضوع را تکذیب کرد و چنین گزارشی هم به قوه قضائیه ارسال نشده است.

سخنگوی دستگاه قضا در رابطه با پیگیری‌های قضائی پرونده فوت یک بانوی مریوانی گفت: فردی به اسم هوران قادری اقدام به گروگانگیری کرده و قصد تعرض به این خانم را داشته است. این زن از طبقه دوم ساختمان به پایین پرت می‌شود و موجبات انتقال این فرد را به بیمارستان سنندج فراهم می‌کنند اما در نهایت به دلیل شدت جراحات فوت می‌کند. مأموران انتظامی با نظر قضائی به منزلی که فرد گروگانگیر در آن مخفی شده بود می‌روند و گروگانگیر را دستگیر می‌کنند و وی اکنون در زندان به سر می‌برد.

 

رشوه‌گیرنده منصوب به وزیر در زندان است

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه یکی از منصوبین وزرا در یک وزارتخانه‌ها به اتهام دریافت رشوه بازداشت شده است؟ گفت: حسب گزارشات، برای این فرد به اتهام ارتشا به همراه فرد دیگری قرار بازداشت موقت صادر شده و فعلاً در زندان به سر می‌برد.

وی ادامه داد: این پرونده در حال تکمیل تحقیقات است و فرد پرداخت کننده رشوه نیز اکنون در بازداشت موقت به سر می‌برد.

وی در خصوص جزئیات گزارشگر ویژه سازمان ملل گفت: این گزارش بر وجود ادله محکم از واضعان اعمال تحریم‌کنندگان حاکی است. مسائل حقوق بشری را به نمایندگی از آن کودکی که مبتلا به بیماری سخت است اما به دارو دسترسی ندارد می‌گویم.

وی افزود: بیماران صعب العلاج به شدت دچار مشکل هستند و این در حالی است که واضعان تحریم در مجامع بین المللی می‌گویند علیه مردم این کار را نمی‌کنیم. امید است روزی این افراد بتوانند پاسخ خانواده‌هایی که عزیزشان را به دلیل بیماری و نبود دارو از دست دادند بدهند. خود بنده هم یکی از همین افراد هستم چرا که عزیز خود را از دست دادم.

ستایشی افزود: از رسانه‌ها می‌خواهم گزارش خانم دوهان را به دقت بررسی و واررسی کنند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز