نفس عمل دستگیری دختر خانم و بردن آن به مقر پلیس ولو جهت ارشاد و آموزش اجباری از نظر قانونی بازداشت غیر قانونی است.

یداله عسگری وکیل پایه یک دادگستری_مرور نیوز؛ از شنیدن خبر فاجعه ناگوار در مورد مهسا ایمانی که به ادعای پوشش نامناسب در بازداشت پلیس گشت ارشاد سکته کرده است بسیار متاثر و متأسف شدم. صرف نظر از اینکه این حادثه به طور اتفاقی یا ناشی از بد رفتاری پلیس باشد مسئولیت آن بر عهده پلیس و عوامل دخیل در این حادثه است.

نفس عمل دستگیری دختر خانم و بردن آن به مقر پلیس ولو جهت ارشاد و آموزش اجباری از نظر قانونی بازداشت غیر قانونی است.

انتظار از قوه قضائیه این است که با عوامل و مسببین این حادثه به شدت برخورد کنند. این مصیبت حاصل دولتی کردن نهاد امر به معروف و نهی از منکر است. در حالیکه امر به معروف و نهی از منکر تکلیف فردی هر مکلفی است نه دولت و دولت اگر چه میتواند در ترویج فرهنگ امر به معرف و نهی از منکر نقش داشته باشد ولی سپردن این تکلیف شرعی به ماموران دولتی که معلوم نیست شرایط لازم را داشته باشند یا نه، علاوه بر اینکه اثر بخش نیست بلکه نتیجه اش همین است که متاسفانه دیدیم و درد و رنجش غیر قابل تحمل است.

یکی از شرایط امر به معروف و نهی از منکر اطمینان از اثر بخشی آن است در حالیکه امروز ثابت شده است که امر به معروف و نهی از منکر دولتی نه تنها اثر بخش نیست بلکه نتیجه منفی هم دارد. چرا اندیشه نمی‌کنند؟ آیا هنوز وقت آن نرسیده است که قوه مقننه با کارشناسی دقیق و به دور از احساسات فردی دست به اصلاح قوانین بزند و قوانینی وضع کند که از تکرار اینگونه حوادث جلوگیر کند؟

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز