براساس شرط جدید نقل و انتقال و تعویض پلاک خودرو در سال جاری پرداخت مالیات و دریافت نوبت تعویض پلاک از یک درگاه انجام خواهدشد.

به گزارش مرور نیوز ، اعلام شروط جدید در حالی که پیش از این خریداران برای پرداخت مالیات بر نقل و انتقال به سازمان مالیاتی و سپس به سامانه نیروی انتظامی مراجعه می کردند، اما با توجه به شروط جدید، قانونگذار دو  مرجع دفاتر اسناد رسمی و مراکز تعویض پلاک را مورد حکم قرار داده است. قانونگذار این دو مرجع را تکلیف می‌کند که در زمان تعویض پلاک و ثبت سند انتقال، مالیات مربوطه را اخذ کنند. هر کدام از این دو مرجع زودتر مالیات را اخذ کند، دیگر الزامی برای مرجع دوم در گرفتن مالیات وجود ندارد.

 

 تعویض پلاک

از سوی دیگر در شروط جدید این نکته نیز در نظر گرفته شده که فارغ از اینکه کدام یک از این مراجع مالیات را دریافت می‌کنند، افراد بتوانند به صورت خود اظهاری در سایت سازمان امور مالیاتی، اقدام به پرداخت مالیات کرده و گواهی آن را دریافت کنند. قانون‌گذار اعلام کرده است که هر کدام از این مراجع که نسبت به وصول مالیات اقدام نکنند، دو برابر میزان مالیات جریمه خواهند شد.

براساس قانون از 13 بهمن ماه برای تعویض پلاک و دفاتر اسناد رسمی ابتدا باید گواهی پرداخت مالیات را از سازمان امور مالیاتی دریافت کنند و بعد از آن نسبت به نقل و انتقال و یا تعویض پلاک اقدام کنند.

بیشتر بخوانید :

برگ سبز خودرو به عنوان سند رسمی تلقی می شود

بارها گفته‌ایم که نباید با وکالتنامه وسیله نقلیه‌ای را فروخته یا خریداری کرد

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز