مشاور رییس سازمان غذا و دارو از رفع کمبود سرم و آنتی بیوتیک در هفته آینده خبر داد و گفت: محموله های جدید سرم و آنتی بیوتیک از هفته آینده رفع می شود.

به گزارش مرور نیوز، دکتر مهناز خانوی امروز(10 آبان) در جمع خبرنگاران، با اشاره به واردات محموله سرم و آنتی بیوتیک به کشور گفت: این محموله های وارداتی هم اکنون در مرحله ارزیابی کیفیت است و حداکثر از هفته آینده کار توزیع آنها شورع می شود.

وی افزود: تجربه نشان می‌دهد که همواره پس از یک کمبود، تقاضا برای آن کالا بطور کاذب و فزاینده ای بالا می رود، در همین راستا کار توزیع این اقلام دارویی به صورت کنترل شده خواهد بود.

خانوی در خصوص اینکه آیا این محموله های وارداتی پاسخگوی نیاز بازار خواهد بود، خاطرنشان کرد: بطور معمول پس از حذف یک دارو از قفسه داروخانه ها، تجارب اجتماعی نشان می‌دهد که حداقل باید سه برابر نیاز واقعی بازار تامین شود تا وضعیت به حالت عادی برگردد، چرا که به خاطر ترس و اضطراب ناشی از کمبود، تقاضا برای خرید بالا می رود.

مشاور رییس سازمان غذا و دارو در امور فعالیت های دانش بنیان، فناوری های نوین، شرکت های شتاب دهنده و صنایع فعال داروسازی سلامت محور گفت: در همین راستا نمی توان پاسخگوی کامل این نیاز کاذب بود، اما نیاز واقعی جامعه در این زمینه مرتفع می شود و برای همین کار توزیع بصورت کنترل شده صورت می گیرد.

خانوی گفت: همچنین با توجه به اقدامات صورت گرفته برای رفع مشکل تولیدکنندگان این اقلام دارویی، وضعیت در این زمینه بهبود می یابد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز