پیام هشدار زلزله که امروز برای برخی کاربران تلفن همراه ارسال شد جعلی و ناشی از خطای اپراتور همراه بود.

به گزارش مرور نیوز، دقایقی پیش برخی کاربران در تهران روی گوشی‌های خود هشدار زلزله را دریافت کردند که به دنبال آن رئیس مرکز لرزه نگاری کشور در این باره اعلام کرد: زلزله قابل پیش بینی نیست و هیچ هشداری درخصوص وقوع زلزله صادر نکردیم.

وی تأکید کرد: اگر در حین رصد متوجه پدیده غیرطبیعی شویم که در حال حاضر نشدیم، ما به سازمانهای امدادی و مدیریت بحران اخطار و هشدار می‌دهیم. هرگز چنین پیام‌هایی را برای مردم صادر نمی‌کنیم.

همچنین مرکز لرزه نگاری نیز در اطلاعیه‌ای اعلام کرده است: نظر به اینکه بنا بر اطلاع واصله، امروز ۱۶ آذر ۱۴۰۱ پیامی تحت عنوان هشدار زلزله از طریق خطوط موبایلی برای برخی از مشترکین ارسال شده است، مرکز لرزه نگاری کشوری مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران ضمن تکذیب این پیام اعلام می‌نماید هیچ‌گونه وضعیت غیرعادی در خصوص وقوع زمین لرزه در هیچ منطقه کشور تا لحظه درج این پیام مشاهده نشده است.

در ادامه بررسی‌ها محمدامین آقامیری، معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان تنظیم مقررات نیز درباره ماجرای پیام هشدار زلزله توضیح داد و گفت: خوشبختانه با قاطعیت به مردم اعلام می‌کنم که هیچ گونه بدافزاری و یا هک شدنی در کار نبوده است و درز اطلاعاتی نیز نداشتیم.

رئیس سازمان تنظیم مقررات افزود: این موضوع یک مبحث فنی اپراتوری بوده که دوستان ما در اپراتور همراه اول بررسی‌هایشان را انجام دادند و بنده دقایقی پیش آخرین گزارش‌ها را چک کردم. یک موضوع فنی ساده بود و تا دقایقی دیگر همراه اول اطلاعیه خود را اعلام خواهد کرد.

معاون وزیر ارتباطات ادامه داد: ما در تلاش هستیم که برای مردم عزیز یک خدمت جدید ایجاد کنیم که در یکی از این فرایندها این مساله به وجود آمده و موضوع خاصی نیست.

در نهایت حامد حکاکان، مدیرکل ارتباطات همراه اول ضمن عذرخواهی از مشترکین خود به دلیل پیام اشتباه زلزله گفت: هیچ‌گونه هک و نفوذی نبوده است بلکه به دلیل خطای تیم تحقیقاتی بوده که در زمینه تست قابلیت هشدار بلایای طبیعی سیل یا زلزله کار می‌کردند.

وی ادامه داد: این پیامک قرار بوده صرفاً برای این تیم تحقیقاتی ارسال شود اما برای تعدادی از شهروندان نیز ارسال شده است.

اپراتور همراه اول همچنین با ارسال پیامی به کاربران تلفن همراه اعلام کرد: «هموطن گرامی اگر پیام هشدار زلزله دریافت کرده‌اید، این پیام صحت ندارد.»