معاون رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت:۵۲ هزار نفر در آزمون سردفتری شرکت کرده‌اند.

به گزارش مرور نیوز، صفدر کشاورز معاون سازمان ثبت اسناد و املاک کشور صبح امروز با حضور در یکی از حوزه‌های برگزاری آزمون سردفتری از نزدیک در جریان فرایند برگزاری آزمون قرار گرفت.

وی در حاشیه برگزاری این آزمون گفت: در راستای ماده سه قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار سازمان ثبت می‌بایست آزمون سردفتری را در کشور برگزار می‌کرد، از این رو امروز این آزمون در سراسر کشور در حال برگزاری است.

کشاورز با بیان اینکه این آزمون به طور همزمان در ۳۱ استان کشور و در رأس ساعت نه صبح برگزار شد، تاکید کرد: برابر آمارها ۵۲ هزار نفر در این آزمون شرکت کرده‌اند.

کشاورز با اشاره به ملاک‌ها تعیین شده در زمینه جذب سردفتران پس از پشت سر گذاشتن آزمون فوق بیان کرد: برابر استفساریه سوی مجلس شورای اسلامی، افراد برابر تراز سنجیده خواهند شد و ملاک حد نصاب، تراز ازمون است.

در ادامه غلامرضا کیانی، معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در حاشیه برگزاری این آزمون گفت: در باره برگزاری این آزمون شرایط شرکت کنندگان با توجه به ماده سه قانون تسهیل در صدور مجوزهای کسب و کار حساس است.

وی تاکید کرد: بعد از برگزاری آزمون فوق نتایج از طریق سازمان سنجش اعلام و از ناحیه سازمان فوق اتخاذ تصمیم صورت خواهد پذیرفت.

کیانی تاکید کرد: در زمینه فرآیند جذب افراد ما هم آئین نامه قانون دفاتر و هم قانون فعلی را داریم لذا انشالله باید ببینیم نتایج به چه صورت حاصل می‌شود تا اتخاذ تصمیم لازم انجام شود و نهایتاً ما در حوزه سر دفتری با چالش مواجه نشویم.

در ادامه علی خندانی، رئیس کانون سردفتران در حاشیه برگزاری این آزمون گفت: آزمون فوق در راستای اجرای قانون مجلس شورای اسلامی برگزار شده و سازمان ثبت هم در این خصوص قدم‌های مثبتی را برداشت و اجرای قانون صورت می‌گیرد.

وی افزود: اما الزاماتی که در حوزه سردفتری وجود دارد قطعاً با حوزه‌های دیگر متفاوت است و حتماً هم همین طور است؛ بنابراین مسئولین قوه قضائیه باید برای این الزامات راهکاری را بیاندیشند تا در جذب افراد دقت‌های لازم صورت گیرد.

وی تاکید کرد: افرادی که وارد حوزه سردفتری می‌شوند با مال و قراردادهای مردم که در حال حاضر اهمیت زیادی هم پیدا کرده، سرو کار دارند و این قراردادها را سرو سامان می‌دهند.

وی تاکید کرد: بنابراین اینکه هر فردی با هر شرایطی وارد حوزه سردفتری شود حتماً مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد.

خندانی تاکید کرد: البته قانون این امکان را به سازمان ثبت و قوه قضائیه داده است و با این حال انتظار ما از سازمان ثبت این است که معیارها و مواردی که قبلاً در بحث حوزه سردفتری و جذب آن به ویژه در گزینش داشته‌اند، ملاک عمل قرار دهند و افرادی وارد این حوزه می‌شوند که شایستگی لازم را داشته باشند.