براساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، امروز (۴ دی‌ماه) برقراری وضعیت قابل‌قبول در بیشتر مناطق دور از انتظار نخواهد بود.

به گزارش مرور نیوز، بر اساس پیش‌بینی‌های انجام‌شده در شرکت کنترل کیفیت هوا ی شهر تهران، در صبح امروز با توجه به حاکمیت جو ناپایدار و وزش باد مؤثر طی ساعات گذشته برقراری وضعیت قابل‌قبول در بیشتر مناطق دور از انتظار نخواهد بود.

 

وزش باد مؤثر در طول روز پراکندگی آلاینده‌ها را تسهیل خواهد کرد.

تداوم این شرایط جوی تا ساعات پایانی یکشنبه از تجمع آلاینده‌ها جلوگیری خواهد کرد هرچند با افزایش ترافیک شامگاهی کاهش نسبی کیفیت هوا در برخی مناطق پرتردد پیش‌بینی می‌شود.

کاهش تندی باد تا صبح فردا (۵ دی‌ماه) هم‌زمان با افزایش ترافیک صبحگاهی سبب افزایش غلظت ذرات معلق و برقراری وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس در پاره‌ای از مناطق پرتردد خواهد شد.

افزایش نسبی تندی باد در طول روز سبب پراکندگی آلاینده‌ها خواهد شد.

با تداوم وزش باد مؤثر تا اواخر وقت دوشنبه، کاهش غلظت ذرات معلق و برقراری وضعیت قابل‌قبول در بیشتر مناطق پیش‌بینی می‌شود.

بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوا، هم اکنون شاخص آلاینده «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» روی عدد ۷۲ یعنی شرایط قابل قبول قرار دارد همچنین آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات‌ معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» با میانگین ۸۱ بود و کیفیت هوای پایتخت در شرایط قابل قبول قرار داشت.

گفتنی است که کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شود که بر اساس آن از عدد صفر تا ۵۰ در محدوده هوای پاک تعریف می‌شود، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا در محدوده قابل قبول، سالم یا متوسط بوده و از محدوده ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه‌های حساس است. در بازه ۱۵۱ تا ۲۰۰ نیز هوا در محدوده ناسالم برای همه گروه‌ها و از محدوده ۲۰۱ تا ۳۰۰ نیز هوا در محدوده بسیار ناسالم قرار می‌گیرد. بر اساس این دسته‌بندی در محدوده ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناک است.