سازمان بهداشت جهانی در طی گزارشات اخیر افزایش سیگار کشیدن در کشورهای مختلف را اعلام کرد و فهرستی از سیگاری ترین کشورهای دنیا منتشر کرده است.

به گزارش مرور نیوز، اطلاعات ارائه شده از سوی سازمان بهداشت جهانی نشان دهنده گرایش های ترسناک در برخی نقاط جهان است. همه جای جهان توسعه یافته، ممنوعیت سیگار کشیدن در عموم به صورت فزاینده ای به قانون تبدیل شده است، مصرف دخانیات در گذشته همچنان رو به کاهش بود . این موضوع به ویژه در شهرهای بزرگ غربی ایالات متحده، کانادا و اروپا در طول چند دهه گذشته دیده شده است.

همان اتفاقی که در چین افتاد، جایی که ممنوعیت سیگار کشیدن در ملا عام به شدت با جرائم بزرگ ضمیمه شد با این حال، سازمان بهداشت جهانی مطالعه جدیدی انجام داد که ادعا می کند سیگار کشیدن دوباره در حال افزایش است، اما این بار در کشورهای در حال توسعه.

یافته های تحقیق اخیر نشان می دهد که از 1 میلیارد سیگاری در جهان امروز حدود 80 درصد از آنها در کشورهای در حال توسعه یافت می شوند.

10 کشور دنیا با بالاترین آمار سیگاری و مصرف سیگار در دنیا:

 

10. شیلی - 38 ٪ بزرگسالان

شیلی، تنها کشور آمریکای جنوبی در این فهرست است که 38 درصد از بزرگسالان آن سیگار می کشند. با وجود کنترل شدید مصرف دخانیات در کشور، هنوز حدود 131 مرد در شیلی هر هفته از بیماری های مربوط به تنباکو می میرند.

 

9. بوسنی و هرزگوین - 38.3 ٪ بزرگسالان

اطلاعات بوسنی و هرزگوین نشان می دهد که 38.2 درصد از بزرگسالان در کشور سیگار می کشند، و آن ها به طور متوسط 14.8 عدد سیگار روزانه می کشند. این کشور همچنین دارای کم ترین قیمت سیگار در اروپا است. برخی آمار نشان می دهند که بیش از نیمی از بزرگسالان آن سیگار می کشند . یکی از اقدامات انجام شده علیه استعمال دخانیات در کشور، تاسیس کنفرانس کنترل دخانیات بین المللی بود.

 

 

8. لبنان - 38.3 ٪ بزرگسالان

در لبنان، 38.3 ٪ بزرگسالان سیگار می کشند. مانند بسیاری از کشورها در این فهرست، سیگار کشیدن مکانی در فرهنگ لبنان دارد. سیگار در لبنان ارزان و در دسترس است. در سال 2015، این کشور قانونی برای محدودیت سیگار کشیدن در مکان های عمومی وضع کردند.

 

7. روسیه - 39.1 ٪ بزرگسالان

برآورد می شود که 39.1 درصد از روس ها سیگار می کشند. تولید کنندگان سیگار در روسیه تا همین اواخر کنترل نمی شدند. ممنوعیت سیگار در همه مکان های عمومی در داخل و خارج از خانه در ماه ژوئن 2014 به اجرا درآمد و حمایت دخانیات از رویدادها و تبلیغات تنباکو نیز ممنوع اعلام شد. هشدارها در مورد سیگار کشیدن در مکان های عمومی بیشتر قابل مشاهده بود. در روسیه نرخ سیگار کشیدن در میان مردان بسیار بیشتر از زنان است.

 

6. اندونزی - 39.8 ٪ بزرگسالان

حدود 39.8 ٪ از اندونزی ها جمعیت خود را به عنوان سیگاری ها حساب می کند. این به معنای حدود 57 میلیون نفر است !سیگار ترکیبی از تنباکو و میخک، است که توسط بسیاری از فعالیت های فرهنگی در نظر گرفته می شود. با این حال، گفته می شود سیگار کشیدن باعث صدها هزار مرگ زودرس سالانه در اندونزی است. در این کشور همچنین هیچ ممنوعیتی برای سیگار کشیدن در اغلب اماکن عمومی ندارد.

 

5. اردن - 41 ٪ بزرگسالان

جمعیت سیگار کشیدن حدود 43 ٪ از افراد بزرگ سال را تشکیل می دهد و هر روز حدود 15.2 سیگار می کشند. ممنوعیت سیگار در همه مکان های عمومی و فضای داخلی اجرا شده است. اگرچه اخیرا سیگار کشیدن کاهش پیدا کرده است، اما تعداد افراد سیگاری در این گروه نوجوانان چهار برابر بیشتر از بازه سنی پیر است. افراد سیگاری بیشتری را می توان در مناطق غربی نسبت به مناطق شرقی یافت.

 

4. صربستان - 41.6 ٪ از بزرگسالان

در صربستان، 42.3 درصد از افراد بزرگ سال سیگار می کشند. بدون شک این به دلیل عدم رعایت قوانین سیگارکشیدن و عدم ممنوعیت سیگار در مکان های عمومی است. آمار نشان می دهد که صربستانی ها بیش از بقیه اروپایی ها سیگار می کشند. با این حال ، اخیرا دولت صربستان با تصویب قوانینی علیه استعمال دخانیات در مکان های عمومی گام هایی را برداشته است. دولت در حال برداشتن گام هایی در برابر ادعای است که می گویند سیگار کشیدن بخشی از فرهنگ مان است.

 

3. یونان - 42.4 ٪ بزرگسالان

یونان سومین درصد از سیگاری ها را با 42.4 ٪ به خود اختصاص داده. آمار نشان می دهد که این بالاترین درصد در اتحادیه اروپا در سال 2010 بوده است. اگرچه دو ممنوعیت سیگار در مکان های عمومی در یونان وضع شده است، سیگار کشیدن هنوز رواج دارد و افراد کمی به این ممنوعیت توجه می کنند.

 

2. 47.5%نائورو

نائورو با 47.5% درصد دومین کشوری است که مصرف سیگار بالایی دارد . نائورو یک کشور جزیره ای کوچک با جمعیتی کم تر از 10،000 نفر است.در این کشور بیش از نیمی از زنان سیگارو حدود 50 درصد از مردان سیگار می کشند. این روند درتضاد با هنجارهای جهانی به دلیل میزان بسیار بالاتر زنان سیگاری است.

 

1. کیریباتی- 52.2 ٪ بزرگسالان

کیریباتی حدود 52.2 ٪ سیگاری دارد در این کشور کوچک در جنوب اقیانوس آرام، قوانینی که تنباکو را وضع می کنند سختگیر نیستند و سیگار کشیدن در بسیاری از مکان های عمومی ممنوع نیست. گفته می شود که دو سوم تمام مردان در کیریباتی سیگار می کشند. سازمان بهداشت جهانی می گوید استفاده از تنباکو در کیریباتی مسری است.