کمبود ویتامین D در بدن افراد با تداوم آن در طول زمان می‎‌تواند مشکلاتی را برای افراد ایجاد کند.

به گزارش مرور نیوز، اکثر افراد از کمبود ویتامین D در بدن خود اطلاعی ندارند. علت آن نیز این است که علائم اغلب خفیف و غیراختصاصی است، یعنی تشخیص اینکه ناشی از کمبود ویتامین D است یا چیز دیگر، دشوار است.

کمبود ویتامین D می تواند خطرات زیادی را برای افراد به دنبال داشته باشد. بسیاری از افراد از مشکلات پوکی استخوان به علت کمبود ویتامین D  آگاه هستند ولی کمتر کسی در مورد بیماری های دیگر مطلع است.

به طور کلی کمبود این ویتامین در فصل زمستان بسیار شایع است.

در ادامه با تعدادی از علائم کمبود ویتامین D بیشتر آشنا می‌شوید:

 

ویتامین دی2

علائم و نشانه های کمبود ویتامین D

1. بیماری و عفونت مداوم

یکی از مهمترین وظایف ویتامین D قوی نگه داشتن سیستم ایمنی است تا بدن توانایی مبارزه با ویروس و باکتری که موجب بیماری می شود را داشته باشد. این ویتامین مستقیما با سلول هایی که مسئولیت مبارزه با عفونت را برعهده دارند در تعامل است.

اگر اغلب بیمار می ­شوید، به ­خصوص دچار سرماخوردگی یا آنفلونزا می­ شوید، کمبود ویتامین D  می ­تواند یکی از دلایل باشد.

2. خستگی مفرط و ضعف

احساس خستگی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد و کمبود ویتامین D یکی از این دلایل است. متاسفانه، این وضعیت به عنوان علت احتمالی اغلب نادیده گرفته می شود.

 3. درد کمر و استخوان

ویتامین D به طرق مختلف به حفظ سلامت استخوان کمک میکند. درد استخوان و کمر میتواند از نشانه های کمبود این ویتامین باشد.

4. افسردگی

افسردگی هم می تواند نشانه ی کمبود ویتامین دی باشد. محققان، به خصوص در بزرگسالان، کمبود ویتامین دی را به افسردگی ربط میدهند.

5. نقص در توانایی ترمیم زخم

اگر جای زخم بعد از جراحی یا بروز آسیب به کندی درمان می شود، ممکن است فرد دچار کمبود ویتامین دی باشد.

6. پوسیدگی استخوان

ویتامین دی در جذب کلسیم و متابولیزم استخوان نقش حیاتی دارد. بسیاری از افراد مسن که دچار پوسیدگی استخوان هستند فکر میکنند باید کلسیم بیشتر مصرف کنند. درحالی که ممکن است دچار کمبود ویتامین دی هم باشند.

پایین بودن تراکم مواد معدنی استخوان نشان می دهد استخوان کلسیم و سایر مواد معدنی را از دست داده است. این امر باعث می شود افراد مسن، به خصوص بانوان، بیشتر در معرض خطر شکستگی استخوان قرار بگیرند.

7. ریزش مو

ریزش مو اغلب به استرس نسبت داده می شود که مطمئنا علت شایعی است. با این حال، اگر ریزش مو شدید باشد، ممکن است در نتیجه ی بیماری یا کمبود ماده ی مغذی رخ دهد.

ریزش مو در زنان با پایین بودن میزان ویتامین دی در خون در ارتباط است البته تا به امروز تحقیقات کمی در این زمینه انجام شده است.

8. درد عضلات

در اغلب موارد، به سختی می توان علت درد عضلات را به درستی تشخیص داد.

برخی شواهد نشان میدهد کمبود ویتامین دی می تواند علت احتمالی درد عضلانی در کودکان و بزرگسالان باشد.

در ادامه با تعدادی از بیماری هایی که در اثر کمبود ویتامین دی ایجاد می شود آشنا می‌شوید:

 1. بیماری ام.اس در اثر کمبود ویتامین دی

2. لوپوس

3- سرطان

4- اختلالات شناختی (فکری)

5- بیماری قلب و عروق

6- بیماری روده التهابی (IBD)

7- بیماری اسکلتی

8- کاهش خطر دیابت نوع2

 

ویتامین دی 3

خوشبختانه، کمبود ویتامین D به سادگی برطرف می‌شود و غذا‌های سرشار از ویتامین دی عبارت‌اند از ماهی‌های چرب و لبنیات غنی شده با ویتامین D.

همچنین می‌توانید انواع مکمل‌های ویتامین D مصرف کنید.

ویتامین D در زیر نور خورشید در پوست ساخته می‌شود. میزان نور خورشید مورد نیاز برای تولید مقادیر کافی ویتامین D بسته به سن فرد، رنگ پوست، زمان قرار گرفتن در معرض آفتاب متفاوت است. تولید ویتامین D از پوست با افزایش سن کاهش می‌یابد. علاوه بر این، افرادی که پوست تیره تری دارند، برای تولید مقادیر کافی ویتامین D، خصوصاً در ماه‌های زمستان، باید بیشتر در در معرض آفتاب باشند. در ضمن عبور نور خورشید از شیشه تاثیر آنرا برای تولید ویتامین D از بین می برد.