مدیرعامل ستاد دیه کشور از آزادی ۱۱۴ زندانی جرایم غیرعمد به مناسبت سومین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی خبر داد.

به گزارش مرور نیوز، علی شمس مدیرعامل ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه و کمک به زندانیان نیازمند ضمن ارایه گزارشی از آخرین اقدامات صورت گرفته در حوزه حبس‌زدایی گفت: به برکت کمک‌های نوعدوستانه خیرین و با حمایت مسئولین دلسوز در نه ماهه نخست سال تعداد ۲۵۶ خانم و ۵۲۲۷ مرد زندانی از بند حبس رهایی یافته‌اند که بدهی این زندانیان رقمی بالغ بر ۳۴ هزار و ۲۲۳ میلیارد ریال بوده است.

وی ادامه داد: ستاد مردمی دیه با تحقیق و دغدغه و ضمن بهره‌مندی از همه ظرفیت‌های بومی در صدد بوده و هست تا به مناسبت‌های مختلف ملی و مذهبی زمینه آزادی حداکثری زندانیانی را فراهم نماید که نه با ارتکاب اعمال مجرمانه، بلکه بر حسب ناتوانی در تامین دیون خصوصی روانه زندان شده‌اند. از همین رو در آستانه سالروز شهادت سردار سرافراز اسلام حاج قاسم سلیمانی با برداشتن موانع قضایی پرونده یکصد و چهارده زندانی تحت حمایت ستاد دیه از استان‌های مختلف مورد بررسی قرار گرفتند و در نهایت پس از طی فرآیند چند مرحله‌ای آزادی، منابع مالی باقیمانده برای استخلاص افراد از سوی ستاد دیه مرکز تامین شد تا همگی این افراد با رقم بدهی نزدیک به ۲۷۰ میلیارد ریالی خود تا پیش از سالگرد آسمانی شدن قهرمان ملی کشور از بند حبس رهایی یابند.

شمس با اشاره به آمار زندانیان جرایم موجود در زندان‌های کشور گفت: هم‌اکنون ۱۲ هزار و دویست زندانی بدهکار مالی و محکوم به پرداخت دیات غیرعمد در بند ندامتگاه‌ها حضور دارند که امید است با تلاش نمایندگی‌های استانی در کنار اجرای طرح آزادی ۱۱۴ زندانی جرایم غیرعمد از سوی ستاد دیه کشور، این جمعیت گرفتار و نیازمند تا حد زیادی کاهش یابند. اتفاقی که در برخی از استان‌ها با شعار آزادی زندانیان غیربزهکار به عدد عُمر با برکت سردار دل‌ها مطرح و برخی از آن‌ها تا ۶۳ زندانی را آزاد و برخی هم در آستانه تکمیل این نصاب تعیین شده هستند