محمد بروغنی که یکی از لیدرهای اغتشاشات شهریورماه پاکدشت در جنوب تهران در حالی دستگیر شد که اینستاگرام او مملو از فیلم‌ها و پست‌هایی برای آموزش ساخت نارنجک دست‌ساز و نیز اهانت به اصول و ارزش‌های جمهوری اسلامی بود.

به گزارش مرور نیوز، محمد بروغنی که به اتهام افساد فی‌الارض به اعدام محکوم شده است، در اینستاگرام خود آموزش ساخت نارنجک برای استفاده در اغتشاشات داده بود.

محمد بروغنی که یکی از لیدرهای اغتشاشات شهریورماه پاکدشت در جنوب تهران بود، در حالی دستگیر شد که اینستاگرام او مملو از فیلم‌ها و پست‌هایی برای آموزش ساخت نارنجک دست‌ساز و نیز اهانت به اصول و ارزش‌های جمهوری اسلامی بود. او در جریان دادرسی مقابل قاضی دادگاه قرار گرفت و با اعترافاتی که داشت، اتهامات را پذیرفت.

دادگاه محمد بروغنی 7 آبان در دادگاه عمومی و انقلاب تهران و به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد. طبق اعلام  متن کیفرخواست قرائت‌شده در دادگاه، محمد بروغنی، فرزند حسین به اتهام محاربه از طریق کشیدن سلاح سرد قمه و حمله به‌همراه اوباش به فرمانداری پاکدشت و به آتش کشیدن فرمانداری و حمله به مأمور دولت حین انجام وظیفه و مجروح شدن وی، محاکمه شد.

در دادگاه رسیدگی به پرونده برخی از متهمان اغتشاشات اعلام شد؛ از گوشی تلفن همراه محمد بروغنی ، تصاویری استخراج شده است که به‌وضوح به نقش لیدری وی در اغتشاشات پاکدشت دلالت دارد. در اسناد موجود در گوشی تلفن همراه بروغنی یک گفت‌وگو در بستر اینستاگرام کشف شده است که در این گفت‌وگو وی خطاب به یکی از دوستان خود می‌گوید؛ برای حضور در صحنه اغتشاشات مسلح حاضر شود که دوست وی خطاب به او می‌گوید؛ در زمان حاضر فقط قمه در اختیار دارد.

در نمونه‌ای دیگر از نقش لیدری بروغنی وی ضمن تهییج همشهریان خود برای حضور در اغتشاشات از آنها می‌خواهد با درست کردن نارنجک‌های دستی که در ایام چهارشنبه‌سوری انجام می‌دهند در محل اغتشاشات حاضر شوند و از آنها علیه مأمورین استفاده کنند.

بروغنی که برای حضور در این اغتشاشات نقش لیدری برای خود در نظر گرفته بود در یک استوری دیگر ساعت و محل برگزاری اغتشاشات را اعلام و با هشتگ اتحاد از همپالگی‌های خود می‌خواهد محتوای تولیدشده او را آنها هم استوری کنند.

اقدامات بروغنی در دعوت، تهییج و لیدری برخی عناصر همدست خود در پاکدشت به استوری و اطلاع‌رسانی ختم نمی‌شود و وی در محل اغتشاشات ضمن حضور با قمه به فیلمبرداری از اقدامات مجرمانه خود نیز اقدام می‌کند.

اغتشاشات

در فیلم‌های استخراج‌شده از گوشی بروغنی وی ضمن تعقیب کردن یک نیروی حافظ امنیت که به‌شدت توسط اغتشاشگران مصدوم شده است وی را با قمه مورد اصابت قرار می‌دهد.

بروغنی در فیلم‌های دیگری که از اغتشاشات آن شب در گوشی خود ذخیره کرده است نقشی فعال در آتش زدن فرمانداری و بروز ناامنی جلوی فرمانداری دارد.

محمد بروغنی که لقب "ممد آلفا" را برای خود انتخاب کرده بود، در اغتشاشات شبانه، یکی از نیروهای حافظ امنیت شهرستان پاکدشت را مورد هجوم قرار می‌دهد، زمانی که تعدادی از اغتشاشگران قصد حمله به مأموران امنیتی را داشتند. "ممد آلفا" به‌همراه چند نفر دیگر دور یک مأمور مدافع امنیت را می‌گیرد با قمه‌ای که در دست داشته، چندین ضربه به بدن او وارد می‌کند. ضربات به سمت سر مأمور در حال فرود آمدن بود که مأمور مضروب دستان خود را سپر می‌کند و تاندون‌های دستش پاره می‌شوند. اهانت و شکنجه روحی با تلاش برای لخت کردن مأمور و تصویربرداری از این حملات وحشیانه، شنیع‌ترین رفتار ممکن یا یک مدافع امنیت عمومی است که بروغنی آن را انجام داد.

بروغنی در دادگاه با اعتراف به جهالت خود، اعلام کرد که تحت تأثیر یک استوری در اینستاگرام به خیابان آمده و نمی‌دانسته که پشت این اغتشاشات چه قضایایی وجود دارد.

او گفت؛ تصویربرداری از اقداماتش فقط به خاطر جوگیری بوده است.

خوب است بدانید؛ جوگیری "ممد آلفا" یک میلیارد و 500 میلیون تومان به فرمانداری پاکدشت، پنج میلیارد و 346 میلیون تومان به شهرداری، یک میلیارد و 574 میلیون تومان به ناحیه مقاومت بسیج، 800 میلیون تومان به پلیس و 400 میلیون تومان به اتاق اصناف خسارت وارد کرد و علاوه بر آن 4 دستگاه خودپرداز بانک‌ها هم تخریب شدند.