سخنگوی قوه قضائیه گفت: این اطمینان را می‌دهم که اراده دستگاه قضائی و ضابطان ما این است که سیلی سختی که از اعدام جاسوس مورد نظر به چهره انگلیس نواخته شده تا گرفتن حقوق ملت ایران از این رژیم تداوم و استمرار خواهد داشت.

به گزارش مرور نیوز، مسعود ستایشی؛ سخنگوی قوه قضائیه پیش از ظهر امروز (چهارشنبه 28 دی) درباره واکنش عصبی و مداخله‌‌جویانه انگلیس به اعدام جاسوس نشان‌دار این کشور گفت: این واکنش نشانه دیگری از سلسله اقدامات خبیثانه این کشور علیه مردم ایران حداقل در دو سده اخیر است. انتظار ما این بود که رژیم انگلیس از ملت سربلند ایران به صورت رسمی عذرخواهی می‌کرد اما واکنش‌های آن نشان داد که نفرت نهادینه شده حافظه ایران از این کشور نشان از شناخت درست ایرانیان از انگلیس است.

وی افزود: این حمایت نشان داد که علاوه بر اسناد متقن اثبات کننده جاسوسی، سیستم امنیتی و ضابطان قضائی ما روی نقطه درستی هدف‌گذاری داشتند و وظیفه خود را به درستی انجام دادند.

سخنگوی قوه قضائیه ادامه داد: اصل فرایند تشکیل پرونده، تحقیقات مقدماتی و روند بازپرسی و تکمیل تحقیقات و رسیدگی به اتهامات جاسوس مورد نظر و اجرای آن در دستگاه قضائی با دقت و با اشراف اطلاعاتی کم‌نظیر و به صورت هوشمند انجام شده و حکم صادر شده و اجرای آن نشان‌دهنده واکنش دستگاه قضائی در قبال خباثت‌های انگلیس در کشورمان است.

وی‌ افزود: انگلیس نخواسته اقدامات شوم خود با کشورمان را ترمیم کند و همواره با خدعه با ملت ایران برخورد کرده است. از به راه‌اندازی قحطی بزرگ علیه ملت و ترتیب دادن کودتا علیه دولت قانونی و حمایت از رژیم منحوس ستمشاهی و حمایت از دشمنان مردم و حمایت از رژیم اشغالگر قدس و انجام و حمایت از ترور سرداران آزاده ملی از امیر‌کبیر تا شهید فخری‌زاده و شهید سلیمانی، راه‌اندازی شبکه‌های جاسوسی تحت عناوین رسانه‌ای و حمایت از رژیم بعثی در جنگ و ...‌ بخش اندکی از اقدامات انگلیس علیه ملت ایران و ملت‌های آزاده است.

سخنگوی قوه قضائیه تأکید کرد: این اطمینان را می‌دهم که اراده دستگاه قضائی و ضابطان ما این است که سیلی سختی که از اعدام جاسوس مورد نظر به چهره انگلیس نواخته شده تا گرفتن حقوق ملت ایران از این رژیم تداوم و استمرار خواهد داشت.

وی در ادامه درباره اقدامات دستگاه قضائی در خصوص مددجویان ندامتگاه‌های کشور گفت: این اقدامات در دو ماه گذشته بر اساس دستورات رئیس قوه قضائیه صورت گرفت و پاسخی است به کشورهایی که به ما تذکر حقوق بشری می‌دهند اما خودشان گرفتار مشکلات در این حوزه هستند. از جمله اقدامات مورد توجه در آذر و دی ماه که مورد استقبال مردم و نخبگان شد، اهتمام رئیس قوه قضائیه به دادستان‌های سراسر کشور و سازمان زندان‌ها بود که نسبت به بررسی آزادی زندانیان اقدام کنند که در نهایت منجر به آزادی قریب 5200 زندانی در کشور شد.

ستایشی در ادامه درباره اقدامات دستگاه قضائی در خصوص مددجویان ندامتگاه‌های کشور گفت: این اقدامات در دو ماه گذشته بر اساس دستورات رئیس قوه قضائیه صورت گرفت و پاسخی است به کشورهایی که به ما تذکر حقوق بشری می‌دهند اما خودشان گرفتار مشکلات در این حوزه هستند. از جمله اقدامات مورد توجه در آذر و دی ماه که مورد استقبال مردم و نخبگان شد، اهتمام رئیس قوه قضائیه به دادستان‌های سراسر کشور و سازمان زندان‌ها بود که نسبت به بررسی آزادی زندانیان اقدام کنند که در نهایت منجر به آزادی قریب 5200 زندانی در کشور شد.

وی افزود: سازمان بازرسی نسبت به آن بحث که در شمول اختیارات اوست گزارشی که متضمن پیشنهادات است را به وزیر اقتصاد و امور دارایی ارایه داده که مشخص شد برخی شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نفت در طول سالیان متوالی مانند شرکت پالایش و پخش دارای حساب‌های خارج از ساز و کار بانک مرکزی است و از وزیر نفت سوال شده است. خزانه‌داری هم مهلتی را برای تعیین و تکلیف این حساب‌ها مشخص کرده و ‌در نظر گرفته است.

سخنگوی قوه قضائیه ادامه داد: از طرفی به موجب قانون احکام دائم برنامه توسعه کشور و قانون برنامه توسعه ششم توسعه و قوانین سنواتی بودجه، به منظور انضباط مالی دولت در دریافت و پرداخت وجوه مقرر شده که کلیه حساب‌های مالی ریالی و ارزی از طریق خزانه‌داری کل کشور و نزد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران افتتاح شود و ما وظیفه داریم بر حسن اجرای این مقررات نظارت کنیم.

وی تأکید کرد: برخی از موانع و مشکلات به دلیل فقدان یا تفاوت زیرساخت‌های فنی و نرم‌افزاری موجود است. به بانک مرکزی اعلام شده با خزانه‌داری و شرکت‌های مورد بحث، موضوع را بررسی کنند.

وی درباره پرونده الیور وندکاستیل، جاسوس بلژیکی و معلق شدن تبادل زندانی بین بلژیک و ایران گفت: هیچ‌ کشوری‌ در قبال اقداماتی که در راستای جاسوسی صورت می‌پذیرد و نسبت به جاسوسان، مسامحه و کوتاهی ندارد. کسی که در کشور دیگری جاسوسی می‌کند نباید با او تعارف کرد. کشور ما قانون دارد و مبتنی بر آن تصمیمات لازم را در مرجع قضائی اتخاذ می‌کند. ضمن اینکه مردم اقدامات مسئولان را در این خصوص رصد می‌کنند و اجازه نمی‌دهند مسامحه صورت بگیرد. به هر حال اتهامات این فرد رسیدگی و حکم بدوی در دادگاه صالح صادر شده است.

ستایشی ادامه داد: در خصوص استرداد هم بگویم که ما تکلیف خود را انجام دادیم و منتظر می‌مانیم که شرایط طرف مقابل چیست و بر اساس آن تعیین تکلیف خواهد شد.