ستایشی در خصوص پرونده حمله به سفارت آذربایجان گفت: پرونده در مرحله تحقیقات مقدماتی و واجد محرمانگی است پس از پایان این مرحله جزئیات آن اعلام خواهد شد.

به گزارش مرور نیوز، سخنگوی قوه قضاییه در نوزدهمین نشست خبری گفت: تقدیر از مردم و اقدام مناسب برای رفع مشکلات آنان باید توسط مسئولان انجام شود.

مسعود ستایشی ضمن تشکر از حضور حماسی مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن ماه گفت: راهپیمایی ۲۲ بهمن، بار دیگر اراده حق طلبانه ملت ایران را نمایان کرد،  ملتی که ۴۴ سال به رغم بدخواهی دشمنان قسم خورده این اراده را با ایستادگی دنبال کرده است.

وی اظهار کرد: حضور میلیونی مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن که نسبت به سنوات قبل افزایش یافته بود، حاصل جمع اراده‌هایی مصمم بود و راهپیمایی ملی نشان داد که داستان سرایی‌های دشمن ناکام بوده و بار دیگر تودهنی سختی را متحمل شد.

ستایشی گفت: تقدیر از مردم و اقدام مناسب برای رفع مشکلات آنان باید توسط مسئولان انجام شود.

سخنگوی قوه قضاییه درباره عفو گسترده رهبری گفت: بخشودگی قابل توجهی از متهمان و محکومان اغتشاشات اخیر حاکی از میزان اهمیت وحدت ملی بود. یکی از ویژگی‌های بارز آن تسری این عفو بر متهمان بوده است. اقدام ریاست قوه قضاییه و موافقت رهبری با بخشودگی گسترده حربه دشمن را که سال‌ها بر روی آن سرمایه گذاری کرده بود، کند کرد.

وی افزود: تشویق جوانان به سمت دشمن و گرفتار شدن آنان اقدامی نابخشودنی است و مسئولان در بخش اقدام و خانواده‌ها در بخش صیانت و لایه‌های مختلف سیاسی و فرهنگی و اجتماعی باید با همراهی خود، اقدام بعدی در قبال جمعیت عفو شده را دنبال کنند.

وی ضمن تسلیت به هموطنان زلزله زده در خوی و کشور ترکیه و سوریه گفت: آمادگی کامل داریم به کمک زلزله زدگان بشتابیم.

 

موضوع فیلیمو در دادسرا مطرح شده و تحت رسیدگی است

وی در پاسخ به سوالی درباره تخلف پلتفرم فیلیمو که اقدام به تولید و پخش سریال سقوط کرده است، گفت: ما احراز تخلف و در خصوص موضوعات قضاوت نکنیم. بنا به ماموریت‌هایی که قوه قضاییه در اجرای اصل ۱۵۸ قانون اساسی دارد رسیدگی به مشکلات بر عهده دستگاه قضایی است و ما وظیفه داریم اگر دعوایی مطرح شد، مطابق موازین قانونی مبادرت به رسیدگی کنیم. چنانچه شکایتی از ناحیه آحاد جامعه مطرح شود ما وظیفه داریم به آن رسیدگی کنیم.

وی افزود: درباره موضوع مطرح شده باید گفته شود که شکایت مطرح شده و در واحد قضایی مربوطه در دادسرای تهران در حال رسیدگی است و تصمیمات قضایی متعاقبا اعلام می‌شود.

 

پرونده حمله تروریستی به شاهچراغ  پنج متهم دارد

ستایشی درخصوص برگزاری دادگاه پرونده حمله تروریستی به شاهچراغ گفت: در خصوص پرونده حمله تروریستی به شاهچراغ اهتمام ویژه در مرحله تعقیب و شناسایی متهمان و تحقیق صورت گرفته است که در دادستانی فارس نسبت به موضوع کار ویژه را انجام داده اند و منجر به دستگیری متهمین شد.

وی افزود: اقدامات لازم برای رسیدگی و صدور قرار تامین و قرار نهایی و کیفرخواست انجام شده است و پرونده به دادگاه انقلاب شهرستان شیراز ارسال و به صورت فوق العاده رسیدگی شد.

سخنگوی قوه قضاییه اظهار کرد: این پرونده ۵ نفر متهم دارد که متاسفانه از اتباع بیگانه هستند و جلسه اول آن در ۱۸ بهمن ماه و جلسه دوم در ۲۴ بهمن ماه تشکیل شد و منتظر اتخاذ تصمیم نهایی و قانونی هستیم.

وی درخصوص فرآیندهای اعمال شده در عفو گسترده رهبر انقلاب گفت: بعد از ابلاغ این عفو، جلسه ای در ۱۸ بهمن برگزار شد و به روسای کل دادگستری استان‌ها ابلاغ شد که با توجه به ظرفیت قضات با تجربه، کار تطبیق مصادیق با معیارها را شروع شد و پرونده‌هایی که مربوط به بخش اول دستورالعمل اعم از متهمان و محکومان اغتشاشات اخیر بود، جهت تقدم در رسیدگی در اولویت قرار گرفت.

وی افزود: برای تسریع در کار فرم های لازم تهیه و به روسای دادگستری‌ها ابلاغ و تاکید شد که در تطبیق مصادیق با معیارهای استان‌ها به صورت سلیقه ای عمل نشود.

ستایشی گفت: سعی می شود دامنه شمول عفو تاجایی که مخالف قانون نباشد بیشتر کنند و علی رغم تلاش شبانه روزی به لحاظ گستردگی دامنه عفو باید معیارها مطابقت داده شود، هنوز تعداد دقیق مشخص نشده است و گزارش کامل نسبت به آمار عفو شدگان ارائه خواهد شد و تا اخر بهمن ماه فرآینده مرحله آول به پایان می‌رسد و اعلام می‌کنیم.

وی افزود: تعداد عفو شدگان قابل توجه است و تا زمانی که معیارها و پرونده به پرونده تطبیق داده نشود اعلام آمار درست نیست.

ستایشی در خصوص پرونده حمله به سفارت آذربایجان گفت: این پرونده در مرحله تحقیقات مقدماتی و واجد محرمانگی است پس از پایان این مرحله جزئیات آن اعلام خواهد شد.

سخنگوی قوه قضاییه در در خصوص اظهارات معاون اول قوه قضاییه که اعلام کرده بود تحقیق برخی نمایندگان درباره فولاد مبارکه دقیق نبوده است؟ گفت: معاون اول قوه قضاییه در این خصوص دغدغه داشتند و برداشتی که کردم این بود که باید حرف عالمانه باشد و دستگاه ها وظایف نظارتی خود را باید طبق قانون انجام دهند.

وی افزود: باید عناوین پس از اثبات و در مرحله تحقیقات و دادرسی بیان شود و صاحب تریبون ها هم از اظهارات غیر دقیق خودداری کنند.‌

سخنگوی قوه قضاییه افزود: اختلاس یا هر چه که اعلام کردند ممکن است در رسیدگی عنوانش تغییر کند و پرونده مذکور مفتوح و در حال رسیدگی است.

ستایشی در خصوص اینکه آیا عدم توزیع خودرو احتکار است؟ گفت: تشخیص این امر برعهده مقام رسیدگی کننده بر اساس صلاحیت است که اگر احتکار باشد، برعهده سازمان تعزیرات حکومتی است و اگر در حوزه جرائم عمومی باشد، در صلاحیت دادسرای عمومی و انقلاب کشور خواهد بود. در خصوص توزیع خودرو چند مجموعه از جمله معاونت حقوق عامه و معاونت اقتصادی دادستانی کل کشور، سازمان بورس و وزارت صمت و شورای رقابت و سازمان بازرسی ورود کرده اند و در حال بررسی هستند و در روزهای آتی نتایج به دست آمده اطلاع رسانی خواهد شد.

سخنگوی قوه قضائیه در خصوص مسئله گفتگو با مردم که رییس قوه قصاییه بر آن تاکید داشته‌اند، گفت: اصل ایده گفتگو مربوط به زمان خاص و وقایع مشخصی نیست‌ زیرا رئیس قوه قضاییه از ابتدای دوره تحول و تعالی بر ارتباط با مردم تاکید کرده و پیشنهاد گفتگو ایشان و استماع نظرات مردم عادی و نخبگان همیشگی است و مورد استقبال مردم واقع شده است.

وی افزود: رسیدگی به پرونده های مربوط به اعمال ماده ۴۷۷ را شخصا رئیس دستگاه قضا مشاهده می کند و صاحب‌نظران در دیدار با ریاست قوه قضاییه انتقاداتی دارند که در فضای مناسب مطرح می کنند و این نظرات مورد بررسی قرار می‌گیرد زیرا اصل وجود گفتگو در جامعه، حل مشکلات مردم و پیدا کردن راه های جدید مدنظر است‌.

 

ابعاد پرونده مسمومیت دانش آموزان قم در حال بررسی است

ستایشی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه موضوع مسمومیت دانش آموزان قم به کجا رسید؟ گفت: متاسفیم از شرایطی که در قم ایجاد شده است و برخی از خانواده ها در خصوص مسمومیت دانش آموزان شکایتی را در دادسرای قم مطرح کردند و دادستان و بازپرس با همکاری ضابطین مربوطه و با مساعدتی که آموزش و پرورش داشته در حال بررسی ابعاد آن هستند. مراکز امنیتی و اطلاعاتی و قضایی و پزشکی قانونی در این خصوص جلسات خوبی گذاشتند و کار با دقت پیگیری می شود و به محض حصول نتیجه اعلام می شود.

وی افزود: تاریخ این عارضه از ۹ آذرماه شروع شد و در هنرستان قم رخ داد و منجر به مسمومیت ۱۸ دانش اموز شد و ۲۲ اذرماه در همین مدرسه مجددا این اتفاق رخ داد و ۵۱ نفر دیگر دچار مسمومیت شدند. در تعدادی از مدارس دخترانه قم رخ داده است و ۳۰ نفر از خانواده‌ها شکایت کردند.

ستایشی با اشاره به انتشار عمومی و بر خط آرای قضائی با حفظ محرمانگی اشخاص پرونده از طریق ایجاد سامانه آرای قضائی گفت: پذیرش کارشناسان رسمی بر اساس صلاحیت سنجی عمومی، علمی و حرفه‌ای به صورت رقابتی و بدون تعیین سقف ظرفیت عددی از دیگر مصادیق است. همچنین تعیین کارشناسان باید با استقرا صورت پذیرد و بر همین اساس ارجاع کارشناسی به صورت تخصصی و هوشمند بدون مداخله انسانی صورت می‌پذیرد و برای اینکه ارجاع منصفانه و عادلانه در عدالت خانه باشد این کار به صورت سیستمی انجام خواهد شد.

وی با اشاره به ایجاد سامانه شهود و مطلعین گفت: این موضوع جلوی بسیاری از مسائل و مشکلات را خواهد گرفت.

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوال دیگری در خصوص روند اجرای سند تحول قوه قضاییه گفت: آنچه که برای ما ملاک و اساس است و اقدامات اجرایی را منطبق بر راهبردها و مؤلفه‌های این سند تطبیق می‌دهیم، فصل‌الخطاب است و همچنین دستیار هوشمند قضائی به منظور دسترسی یکپارچه قضات در فرایند رسیدگی و اتخاذ تصمیم ایجاد شده است و این یکی از دستاوردها و ویژگی‌های بسیار خوب است که این موضوع جلوی اطاله دادرسی را خواهد گرفت.

ستایشی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا بازداشت مدیران دولت قبل را داشتیم و آیا خبر بازداشت رییس سابق سازمان دامپزشکی صحت دارد؟ گفت: بر اساس اعلام جرمی که یکی از سازمان های دولتی اعلام کرده است، پرونده ای مطرح رسیدگی و در مرحله‌ تحقیقات مقدماتی است.

وی افزود: پرونده مذکور در دادسرای ناحیه ۲۸ تهران مطرح است.

سخنگوی قوه قضائیه  در خصوص علت عدم شفافیت در تصمیمات کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در فضای مجازی گفت: این کارگروه ۱۲ عضو دولتی و حاکمیتی دارد و رئیس آن دادستان کل کشور است و این کارگروه بر اساس مقررات شکل گرفته که برخی از مصوبات این کارگروه واجد طبقه بندی حفاظتی است و نگاه این است کار به صورت شفاف صورت گیرد.

 

عفو مشایی، بقایی و شهرام جزایری با مرجع قضایی مربوطه است

ستایشی در پاسخ به سوالی در باره احتمال عفو مشایی، بقایی و شهرام جزایری گفت: تشخیص این موضوع با مرجع قضائی مربوطه است. باید پرونده اشخاص با معیارها سنجیده شود و سپس تصمیم گیری شود.

ستایشی در پاسخ به سوالی دیگری در خصوص علت عدم انسداد حساب‌های فرعی دانشگاه‌های علوم پزشکی گفت: نامه‌های هشداری متضمن هشدار و توجه به دانشگاه علوم پزشکی ارائه شده و سازمان بازرسی کل کشور به موضوع ورود کرده و برخی از دانشگاه‌ها نسبت به مسدود کردن حساب‌های فرعی اقدام کردند و برخی دیگر در شرف انسداد حساب‌های فرعی هستند.

سخنگوی قوه قضائیه با بیان اینکه در حال حاضر ۹۳ درصد از ابلاغ‌ها در قوه قضائیه به صورت الکترونیکی و هوشمند صورت می‌گیرد، گفت: با امکان ثبت اتباع بیگانه این میزان افزایش پیدا خواهد کرد و روزانه حدود ۹۰۰ هزار مراجعه به این سامانه وجود دارد. همچنین با کمک سه شرکت دانش بنیان به جای اعزام زندانیان به مراجع قضائی دادرسی به صورت الکترونیک صورت می‌گیرد. همچنین اجرای طرح سامانه ابلاغ هوشمند حدود چند صد میلیارد هزینه‌های ابلاغ قوه قضاییه را کاهش داده است و باعث کاهش اطاله دادرسی و رعایت حقوق شهروندی است. اجرای این طرح علاوه بر کاهش جدی هزینه‌ها اعزام و بدرقه زندانیان را تسهیل می‌کند و ۸۰ درصد دادرسی‌ها به‌صورت الکترونیک صورت می‌پذیرد که دستاورد عظیمی محسوب می‌شود.

وی با اشاره به ارتباط الکترونیک با کلانتری‌ها اظهار کرد: در سال ۱۴۰۰ بیش از یک میلیون اقدام در این سامانه صورت پذیرفت و در سال گذشته تعداد پنج میلیون و ۱۰۰ هزار استعلام بر خط قضائی صورت پذیرفت.