رئیس سازمان سنجش کشور گفت: کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۲ امروز در دو نوبت صبح و عصر برگزار می شود.

به گزارش مرور نیوز، عبد الرسول پور عباس، رئیس سازمان سنجش کشور گفت: ما در آزمون ها به دنبال تجمیع هستیم که امسال برای اولین بار در آزمون‌های کارشناسی ارشد و دکتری این کار انجام شد، به طوری که این فرآیند سبب کاهش هزینه‌ها می‌شود.

به گفته وی، نتایج اولیه آزمون کارشناسی ارشد نیز نیمه دوم خرداد اعلام می‌شود. انتخاب رشته داوطلبان، نتایج رشته‌های دارای شرایط خاص و همچنین آزمون‌های عملی خرداد منتشر می‌شوند. آزمون اولیه داوطلبان نیز تیر برگزار خواهد شد.

رئیس سازمان سنجش گفت: نتایج نهایی آزمون کارشناسی ارشد حداکثر تا هفته اول شهریور اعلام خواهد شد. شرکت‌کنندگان آزمون کارشناسی ارشد ۴۷۱۵۲۸ نفر هستند.

او افزود: در آزمون کارشناسی ارشد امسال تعداد ۴۷۱۵۲۸ نفر شرکت کرده که ۲۵۵۰۰۰ مرد و ۲۱۶۵۲۸ زن هستند. ۵۴ درصد داوطلبان زن و ۴۶ درصد مرد هستند. 

 

هیچ گزارش تخلفی از آزمون دریافت  نشده است

پورعباس گفت: هیچ گزارش تخلفی از آزمون دیروز گزارش نشده است. سال آینده همه آزمون‌ها در اسفند و فقط در یک روز برگزارمی‌شود. 

او افزود: سعی بر این است تا تعداد سوالات و زمان برگزاری آزمون را کم کنیم. در تلاشیم حدود سه ساعت مدت زمان برگزاری کنکور را کاهش بدهیم. 

او افزود: آزمون ها را به سمت نصف آزمون و نیمی مصاحبه و کارنامه عملی پیش می بریم. 

در مقطع دکتری، ۵۰ درصد آزمون و ۵۰ درصد دیگر مانند سوابق پژوهشی و غیره است.

او بیان کرد: در آزمون ارشد دانشگاه ها مطالبه کرده تا یک بخشی به خودشان اختصاص داده شود و برای همین دلیل آزمون را در اسفند برگزار کرده‌ایم. آزمون ها به سمت الکترونیکی و طراحی سیستم های مدرن پیش خواهد رفت.

پور عباس ادامه داد: آزمون کارشناسی ارشد سال جاری ۱۳۴ کدرشته دارد که ۶۲ کد رشته امتحانی آن به صورت شناور برگزار می شود.  

آزمون کارشناسی ارشد سال جاری در ۱۹۸ حوزه اصلی و ۷۷۷ حوزه فرعی در ۱۱۲ شهرستان مختلف برگزار می شود.