چالوس که به مازندرانی چالِس گفته می‌شود از شهرهای استان مازندران است که در جلگه میانی کرانه دریای خزر جای گرفته ‌است.

به گزارش مرور نیوز به نقل از خبرگزاری موج، چالوس از قدیمی ترین شهرهای استان مازندران است که مرکز آن شهر چالوس می باشد. این شهرستان در جلگه میانی کرانه دریای خزر واقع شده و از دو بخش مرکزی و مرزن آباد تشکیل شده است. این شهرستان در زمان های گذشته جزئی از سرزمین رویان محسوب می شده و در کتاب های قدیمی آن را با نام های شالوس و سالوش آورده اند.

چالوس؛ شهری همیشه سرسبز با طبیعتی بسیار زیبا می باشد که همین باعث شده از توریستی ترین شهرهای خطه شمال کشور شناخته شود. حتی جاده ای که برای رسیدن به این شهرستان زیبا و خوش آب و هوا طی می کنید، بسیار زیبا بوده و به هر نقطه ای از آن نگاه کنید، چیزی جز زیبایی و سرسبزی نخواهید دید.

اکثریت جمعیت شهر چالوس را بومیان کلارستاق که طبری‌تبار هستند تشکیل می‌دهند. مردم بومی شهر چالوس به گویش کلارستاقی از زبان مازندرانی گویش می‌کنند. در دوران پهلوی گروهی اهالی شرق گیلان به ویژه لنگرود برای کار در کارخانه حریربافی و کار زراعت به چالوس مهاجرت کردند و در دوران قاجار نیز ایل کرد خواجوند به چالوس تبعید شدند.

همچنین در نواحی شرق چالوس که خود بخشی از کجور است، کجوری‌ها ساکن هستند که به گویش کجوری زبان مازندرانی سخن می‌گویند. دمای هوای این شهر در تابستان ۲۵ تا ۳۶ درجه و در زمستان ۵ تا ۱۲ درجه سانتیگراد است.

 

جاده چالوس معروف به جاده ۵۹:

جاده چالوس که پر طرفدارترین مسیر به شمال است چشم اندازها و زیبایی نابی دارد و در این راه تونل‌های متعددی قرار دارد در این مسیر تونل کندوان قرار دارد که کرج را به چالوس متصل می کند این تونل در ارتفاع ۲۷۰۰ متری کندوان و۹۰ کیلومتری جنوب چالوس قرار دارد و چون از اهالی روستای کندوان شهرستان اسکو آذربایجان شرقی در ساخت آن کمک گرفتند به نام کندوان نامیدند قبل از ساختن این تونل مسیر کرج به چالوس پنج ماه سال غیر قابل عبور و مرور بود.

 

جاذبه های دیدنی چالوس

جاده چالوس یا جاده 59 در سال 1312 به بهره برداری رسید این جاده با ساختن سد امیرکبیر به زیبایی های آن افزوده شد جاده چالوس از شهر کرج شروع شده تا شهر چالوس خاتمه می یابد و دارای طول 160 کیلومتر است در این جاده و مسیر پل ها و تونل های طولانی ساخته اند. با وجود خطراتی مثل ریزش کوه و بهمن، زلزله و رانش زمین مسافران برای دیدن این جاده زیبا این خطرات را به جانشان می‌خرند.

راه دسترسی به جاده چالوس از تهران بزرگراه شهید لشکری (جاده مخصوص کرج) به سمت کرج رفته و به ابتدای جاده چالوس می روید سایر راه‌ها اتوبان تهران کرج و آخر اتوبان همت و اتوبان تهران شمال می‌باشد. در مسیر جاده چالوس گردنه های خطرناکی وجود دارد که یکی از آنها گردنه هزارچم است که در 50 کیلومتری چالوس و 100 کیلومتری کرج می باشد.

 

آبشار هریجان

آبشار هریجان که 9 متر ارتفاع دارد در روستای هریجان که در مسیر تهران به چالوس قرار دارد واقع شده و زیبایی آن دیدنی است.

 

آبشار سواسره

این آبشار با 100 متر ارتفاع در نواحی کوهستانی بلده قرار دارد.

 

پل زغال

در شمال یک رودخانه خاص و منحصر به فرد واقع شده که از ارتفاعات کندوان آغاز می شود و دارای ماهی ‌های آزاد، سوف و سفید می باشد. دلیل نام ‌گذاری این اسم نیز این است که رود از شهر چالوس به دریای مازندران می ریزد به همین دلیل به آن رود چالوس گفته می شود. لازم است این نکته را بیان کنیم در سال ۱۳۰۷ شمسی در قسمت ۱۷ کیلومتری جاده کندوان که در میان شهر چالوس و مرزن آباد قرار دارد پل زغال ساخته شد این کار توسط پهلوی اول صورت گرفت و قصد از ساخت آن نیز تنها به ایجاد امنیت بیشتر برای رفت و آمد بود.

پس از گذشت این همه سال نیز پل زغال چالوس با توجه به قدمت بالا و همچنین منظره خاص و فوق العاده که به همراه دارد به عنوان یکی از جاهای ویژه و جذاب منطقه چالوس به شمار آمده اگر به صورت تکی و با خودروی شخصی خود قصد سفر به این منطقه را داشتید به شما پیشنهاد می دهیم که حتماً از آن عبور کنید و در بین راه نیز با منظره بسیار زیبایی از جنگل و کوه ها مواجه خواهید شد که فراموش نشدنی است. پل ذغال در 10 خرداد سال 1382 به عنوان آثار ملی ایران ثبت شد.

پارک جنگلی فین

 

پارک جنگلی فین

از دیگر جاذبه های مهم گردشگری شهر چالوس که پیشنهاد می‌ کنیم هنگام سفر به این شهر سری به آن هم بزنید پارک جنگلی فین می باشد. هنگامی که در مسیر چالوس به تهران قرار دارید تنها با رد کردن ۷ کیلومتر پس از چالوس به پارک جنگلی خواهید رسید. در این پارک جنگلی یک مرداب پوشیده از گل‌ های نیلوفر آبی را خواهید دید که شما را به وجد خواهد آورد همچنین رودخانه خروشان نیز در این قسمت وجود دارد. اگر قصد دارید در این پارک جنگلی یک شب را بگذارید می توانیم بگوییم که مهمان سکوت بی نظیر جنگل خواهید شد و کلبه های چوبی نیز وجود دارد که شما می ‌توانید در آنجا بمانید.

لازم به ذکر است که پارک جنگلی فین چالوس می‌‌تواند بهترین جا برای گذراندن سفر خانوادگی شما باشد به این دلیل که تمامی امکانات لازم فراهم می باشد و پس از رسیدن به این قسمت به وضوح مشاهده خواهید کرد که سرویس بهداشتی های کاملاً تمیز، آلاچیق و زمین‌های بازی مخصوص به کودکان وجود داشته و همچنین برای رفاه بیشتر شما نیز چندین بوفه و رستوران‌های شیک در نظر گرفته شده است.

این پارک جنگلی در تمامی ماه های سال پذیرای مسافرانی است که به چالوس سفر کرده اند و می توان گفت که فاصله بسیار کمی را با شهر داشته و همین موضوع نیز باعث شده حتی افرادی که در این ناحیه زندگی می کنند برای گذراندن دورهمی‌ های چند ساعته ی خود این پارک را انتخاب کنند. دارای دسترسی بسیار آسان بوده و شما می توانید پس از گذراندن چندین ساعت برای اقامت شبانه خود به شهر چالوس باز گردید.

 

کاخ چای‌خوران

کاخ چای‌خوران چالوس نیز به عنوان یکی از جاذبه های فوق العاده این شهر به شمار آمده دارای 4000 متر مربع مساحت و یک طبقه و زیرزمین دارد و به یک موزه خاص تبدیل شده است. لازم است بیان کنیم که این کاخ در زمان پهلوی اول به عنوان یک استراحت گاه برای افرادی در نظر گرفته شده که در هنگام رفت و آمد و طی مسیر برای صرف چای و همچنین رفع خستگی خود به آنجا می رفتند.

 

کاخ چایخوان چالوس

با توجه به قدمت بالایی که به همراه دارد و همچنین معماری خاص و فوق العاده آن که با توجه به سادگی که به همراه دارد باز هم جذاب و دیدنی است باعث شده که به یک موزه برای بازدید تمامی مردم تبدیل شود. توصیه می کنیم که در هنگام سفر به چالوس حتماً از این موزه دیدن کنید چرا که شاید برای شما نیز جالب باشد که بدانید کاخی که تنها برای چای خوردن از آن استفاده می شد چه شکلی است. حتماً در نظر داشته باشید که از بالکن این کاخ نیز دیدن کنید زیرا در آن بالا می توانید به یک آرامش و سکوت دلنوازی دسترسی پیدا کنید. آدرس این کاخ در جنوب میدان معلم در کنار دادگستری چالوس می باشد.

 

مرداب هسل یا تالاب کنیچال

سطح این مرداب به ضخامت نیم سانتیمتر جلبک می باشد و در فصل های سال به رنگ های مختلف صورتی، سبز و قرمز است. این مرداب در جنگل مشل است و در همسایکی دو روستای طلاجو و سینوا قرار دارد. عمق آن تقریباً 15 متر بوده است.

 

مرداب کندوچال

مرداب کندوچال چالوس حدود یک هکتار مساحت و 5 متر عمق دارد و آب تالاب کندوچال از آب چشمه های حوالی آن است. سطح مرداب از نی و گیاهان مردابی تشکیل شده است. مرداب کندوچال در جنگل فین چالوس قرار دارد.

 

تله کابین نمک آبرود و پارک جنگلی

پارک جنگلی نمک آبرود با مساحت 200 هکتار از مناطق گردشگری چالوس است تله کابین نمک آبرود نیز از جاهای پر بازدید می باشد که روزانه حدود دو هزار مسافر را حمل می کند. تله کابین نمک آبرود 24 کابین دارد که چهار نفره است تله کابین مسافران را به ارتفاع قله مدوبن می برد.

 

دریاچه ولشت

دریاچه ولشت چالوس در دل دره ای نزدیک کوههای تخت سلیمان علم کوه است عمق دریاچه ولشت حدود 20 متر و مساحت آن 13 هکتار است و دارای مناظر زیبایی می باشد.

 

کاخ اجابیت

کاخ اجابیت در روستای اجابیت قرار دارد در دوره پهلوی اول ساخته شده و معماری کاخ اجابیت سبک اروپایی دارد.

 

ساحل رادیو دریا

این ساحل که در میان مسافران شهرت دارد و نزدیکترین ساحل به تهران است امکانات متعددی از جمله هتل آپارتمان، محدوده شنا بانوان و آقایان، فروشگاه، آلاچیق، رستوران دارد.