سخنگوی قوه قضاییه از ارسال ۱۲۲ نامه هشداری به دستگاه‌های اجرایی درباره شعار سال ۱۴۰۱ خبر داد.

به گزارش مرور نیوز،مسعود ستایشی در نشست خبری امروز سه‌شنبه 23 اسفند با اشاره به نامگذاری سال 1401 توسط مقام معظم رهبری به نام سال "تولید، دانش‌بنیان، اشتغال آفرین" اظهار کرد: بر این اساس دستگاه قضایی بسیج شد تا با استفاده از امکانات و توانایی‌های موجود، تلاش لازم انجام شود تا بخشی از موانع از سر راه تولید برداشته شود.

وی با اشاره به اقدامات سازمان بازرسی کل کشور در این حوزه تصریح کرد: طی 9 ماهه امسال، 122 نامه هشداری سازمان بازرسی درباره شعار سال به دستگاه‌‎های اجرایی کشور ارسال شد.

ستایشی خاطرنشان کرد: در این زمینه 26 فقره پرونده بازرسی در بازرسی‌های کل کشور تشکیل شده و 730 پرونده در بحث حمایت از تولید، 239 پرونده در راستای رفع مشکلات تشکیل شده است. 

سخنگوی قوه قضاییه با بیان اینکه از یک هزار و 62 واحد تولیدی توسط سازمان‌های بازرسی در کل کشور بازدید شد، گفت: یک هزار و 777 شکایت با موضوع تولید و سرمایه‌گذاری به سازمان‎های مورد بحث واصل شد.

 

تمرکز قوه قضائیه بر آموزش زندانیان؛ آموزش 83000 زندانی

ستایشی تصریح کرد: در 10 ماهه سال جاری در زندان‌ها برای 83 هزار نفر دوره‌های آموزشی برگزار و برای 51 هزار نفر گواهینامه آموزشی در زندان صادر شده است.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: در استان آذربایجان شرقی در سال جاری در راستای احیای واحد‌های تولیدی تاکنون 67 واحد تولیدی با اشتغال‌زایی برای 262 نفر به‌صورت مستقیم احیا شده است همچنین از ورشکستگی 5 واحد تولیدی دیگر جلوگیری شده است و این واحد‌ها به چرخه تولید بازگشتند.

وی افزود: در استان البرز در طول سال جاری 10 واحد تولیدی دارای مشکل حقوقی کاملا احیا شده‌اند و در این مدت در این واحد‌ها برای 2 هزار و 400 نفر اشتغالزایی صورت گرفته است یا از بیکاری آن‌ها جلوگیری شده است.

 

پرونده ابربدهکار بانکی به کجا رسید؟

ستایشی در پاسخ به سؤالی درباره ابربدهکار بانکی که هفته گذشته کیفرخواست وی توسط دادستانی تهران صادر شد و اینکه این متهم با کدام سازمان و ارگان در ارتباط بوده است، اظهار کرد: این ابربدهکار مربوط به یک گروه خودرویی است که پرونده مروبطه 27 متهم دارد.

وی درباره اتهام متهم ردیف اول این پرونده گفت: اخلال کلان در نظام اقتصادی کشور از طریق تحصیل مال نامشروع به میزان 41 هزار میلیارد ریال و 29 میلیون "وون" کره جنوبی، اتهام متهم ردیف اول این پرونده است.

سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: اتهام 26 متهم دیگر این پرونده نیز به اتهام معاونت در اخلال کلان در نظام اقتصادی است که در 26 بهمن ماه 1401 کیفرخواست برای این پرونده صادر و به دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی ارسال شد؛ به جهت حساسیت و به قید فوریت، وقت رسیدگی به این پرونده در دادگاه، فروردین ماه 1402 تعیین شده است.

وی متذکر شد: برای متهمان این پرونده قرار تامین قانونی صادر شده و تمام 27 متهم آن با توثیق وثیقه در حال حاضر آزاد هستند.