محمد سالاری گفت : تک تک نمایندگان اذعان می‌کنند که باید شهرداری‌ها به سمت درآمدهای پایدار سوق داده شوند اما متأسفانه در عمل به گونه‌ای دیگر رفتار می‌کنند.

به گزارش مرور نیوز، رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران  در مراسم افتتاح پروژه باغ راز هستی  گفت: دوست داشتیم آقای حناچی در افتتاح این پروژه حضور داشتند. باید برای افتتاح این پروژه بزرگ از شهردار منطقه سپاسگزاری کنیم برای این که این پروژه از جنس مأموریت‌هایی بود که مدیریت شهری به ویژه شورای شهر تهران در دوره پنجم براساس مطالبات مردم به دنبال تحقق آن‌ها بوده است.

وی افزود: علیرغم اقدامات ارزشمندی که در دوره‌های گذشته اتفاق افتاده یکی از عمده ترین اشکالات در سطح مدیریت شهر تهران این بود که سرمایه‌های شهر را هزینه می‌کردیم و بارگذاری گسترده‌ای با این حجم در شهر تهران انجام شد. در حقیقت فضاهای شهری از انسان‌ها گرفته و بین خودروها تقسیم شد.

سالاری ادامه داد: در حالی که می‌توانست ایجاد این حجم از شبکه‌های بزرگراهی در حمل و نقل ریلی و پارک هزینه شود تا شرایط به این گونه نباشد که انسان‌ها به زور در فضاهای شهری عبور و مرور کنند.

وی تاکید کرد: باغ راز هستی براساس طراحی‌های اصولی و استاندارد به فضای مناسب برای حضور مردم تبدیل خواهد شد. بی‌تردید منطقه ۲۲ یکی از فرصت‌های بی‌نظیر پایتخت است که نباید به وضعیت موجود می‌رسید. حجم انبوه بارگذاری‌ها در این منطقه برخلاف طرح تفضیلی باعث شده که امروز این منطقه در حوزه سرانه‌های خدماتی با مشکلات بسیاری مواجه باشد. در حالی که مقرر بود این منطقه صادرکننده سرانه‌های خدماتی به سایر مناطق تهران باشد، امروز خود درگیر کمبود سرانه‌ها شده است.

این عضو شورای شهر تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به نقش و جایگاه شوراها در حل مشکلات شهری گفت: متأسفانه پس از گذشت پنج دوره از عمر شوراها در دولت آقای روحانی می‌خواهند عوارض شهری را به مالیات تبدیل کنند و این عوارض به‌صورت متمرکز در اختیار دولت قرار گیرد این در حالیست که مدام توسط تمامی رئیس جمهورهای کشور تمرکز زدایی مورد تاکید قرار گرفته است. لذا امیدواریم نمایندگان مجلس که قرار است روز یکشنبه این لایحه را بررسی کنند از این اقدام صرف نظر کنند. قطعاً این عوارض جزو حقوق شهرداری‌ها و مردم شهرها است و برای تحقق مأموریت‌های شهری مورد نیاز است.

وی تاکید کرد: تک تک نمایندگان اذعان می‌کنند که باید شهرداری‌ها به سمت درآمدهای پایدار سوق داده شوند اما متأسفانه در عمل به گونه‌ای دیگر رفتار می‌کنند.

در ادامه این مراسم شهرزاد امانی عضو شورای اسلامی شهر تهران - با تاکید بر این که ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های مناسبی در منطقه ۲۲ به ویژه در حوزه گردشگری وجود دارد، اظهار کرد: مقرر بود منطقه ۲۲ به منطقه‌ای مدرن با تمام الگوهای مدرن تبدیل شود اما متأسفانه این مهم محقق نشد.

وی افزود: کشورمان۲۰ درصد نسبت به متوسط جهانی تخریب خاک بیشتری داریم. بارش‌های اخیر سفره‌های زیرزمینی را سیراب نکرده است. لذا در افتتاح پروژه‌هایی چون باغ راز هستی باید در مصرف آب دقت لازم را داشته باشیم و مراقبت و صیانت از این منبع هستی‌بخش را مد نظر قرار دهیم.

این عضو شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه در پایتخت ۷۵ درصد جوانان و نوجوانان گرفتار اضافه وزن و ۲۵ درصد دچار چربی خون هستند، تاکید کرد: این موضوع نشان می‌دهد که ما درگیر کم‌تحرکی هستیم. قطعاً افزایش فضای سبز و حفظ باغات به عنوان فضاهایی که موجب تحرک بیشتر شهروندان می‌شود از وظایف اصلی شورا و مدیریت شهری است.

امانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به تقدیم لایحه عوارض شهری به مجلس گفت: مقرر بود ۲۳ وظیفه به شورا و مردم محول شود اما این اتفاق نیفتاد. قطعاً تعیین نرخ و افزایش عوارض حق شوراها و اجرای آن برعهده شهرداری‌ها است. مصوبه‌ای که ممنوعیت و محدودیت در این حوزه را به همراه دارد و نام این عوارض را مالیات بگذارند نباید توسط مجلس به تصویب برسد. در این میان رسانه‌ها نیز باید فعال باشند و جلوی این اعمال محدودیت را بگیرند چرا که در صورت تصویب این لایحه در نگهداشت شهر با مشکل مواجه خواهیم شد.

وی تاکید کرد: ان شاءالله مجلس به این لایحه رأی ندهد. قرار بود مدیریت یکپارچه شهری ایجاد و وظایف به شوراها و شهرداری‌ها واگذار شود اما متأسفانه شاهد بزرگ شدن دولت‌ها بودیم. قطعاً هر کسی که از دستش برمی‌آید و به نمایندگان دسترسی دارد باید کمک کند فردا این لایحه در مجلس رأی نیاورد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز