محسن هاشمی در ابتدای یکصدو چهلمین جلسه شورای شهر تهران گفت : دستاورد ما از رمضان، صبر و مدارا و توجه به همنوعان بخصوص نیازمندان باید باشد .

به گزارش مرور نیوز، رییس شورای اسلامی شهر تهران در ادامه گفت:  لایحه ارزش افزوده اگرچه خود، جزو قوانین مترقی و صحیح مجلس شورای اسلامی محسوب می‌شود اما این نگرانی بوجود آمده است که با تغییرات پیشنهادی برخی از جنبه‌های مثبت این قانون، تضعیف و خصوصیات منفی در آن ایجاد شود.

محسن هاشمی از دولت بخاطر لایحه‌ای که در آن درآمد پایدار مدیریت شهری ، را نوعی از مالیات دانسته و قرار بوده به حساب خزانه واریز شود  گلایه کرد و افزود: از مجلس شورای اسلامی بدلیل بازگرداندن این لایحه پس از تصویب کلیات آن به کمیسیون اقتصادی جهت اصلاح بخشی از لایحه که تضعیف کننده منابع مالی و استقلال مدیریت شهری است، تشکر می‌کنم و امیدواریم با توجه ویژه‌ای که اعضای محترم کمیسیون اقتصادی، رییس کمیسیون و رییس مجلس شورای اسلامی به این موضوع دارند، مشکلات فعلی لایحه رفع شود.

وی تمرکززدایی از دولت به سوی مردم را یکی از سیاستهای کلی نظام جمهوری اسلامی نام برد و اضافه کرد: این موضوع در قانون اساسی نیز ظهور و بروزی جدی دارد، تفویض وظایف دولت به نهادهای مردمی نظیر شوراهای شهر و روستا که طی 7 اصل ، فصل هفتم قانون اساسی تصریح شده است طبیعتا بدون پیش بینی منابع لازم شدنی است و از این جهت قانون ارزش افزوده که با ایجاد استقلال مالی برای مدیریت شهری زمینه تحقق سیاستهای کلی نظام را مهیا می‌کرد، قانونی مترقی محسوب می‌شود.

رییس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه اما در پیشنهاد ارائه شده به مجلس شورای اسلامی، تمرکز زدایی جای خود را به تمرکزگرایی و تقویت نهاد شوراها جای خود را به تضعیف مدیریت شهری داده است افزود:  این روند هم با روح قانون اساسی، هم با سیاستهای کلی اصل 44 و هم با منویات رهبر معظم انقلاب تغایر دارد و مردمسالاری دینی نیز که از شعارهای اصلی دولت و مجلس فعلی است در جهت تقویت نهاد مدنی شوراهاست نه وابسته کردن آن به دولت و محدود کردن اختیارات آن.

به گفته هاشمی زمانی که بخشی از وظایف اجرایی از جمله نگهداشت شهر، جمع آوری پسماند و توسعه زیرساختهای شهری به عهده شهرداری گذاشته می‌شود باید بصورت متناسب منابع لازم آن که در قالب تعیین عوارض در قانون پیش بینی شده، در نظر گرفته شود و تبدیل این عوارض به مالیات و واریزی آن به خزانه دولت  ضربه مهلکی به ساختار مالی مدیریت شهری  و تشدید شهرفروشی و تکیه به درامدهای ناپایدار را به همراه خواهد داشت.

رییس شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: انتظار ما از دولت و مجلس محترم آن است که با واقع بینی و پایبندی به مطالبات مردم و جامعه مدنی، اجازه تضعیف استقلال و توان مدیریت شهری که هم اکنون هم با چالش ومشکلات زیادی مواجه است را ندهند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز