نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی گفت: دو هزار نفر سهمیه مازاد هم که عربستان به ما داد و به برخی از کشور‌ها این سهمیه تعلق گرفت و افرادی که نوبت داشتند حضور پیدا کردند.

به گزارش مرور نیوز،  سید عبدالفتاح نواب ، نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی  امروز یکشنبه (۱۰ شهریور) بعد از بازگشت از عملیات حج ۹۸ در نشست خبری گفت: برنامه ریزی‌هایی که از قبل توسط سازمان حج و زیارت، مقام معظم رهبری و ... پیش بینی شده بود به خوبی انجام گرفت.

او با بیان اینکه قبل از حج آن را سفری گران و سخت تلقی می‌کردم، گفت: امروز از سفر حج به عنوان امداد‌های الهی یاد می‌کنم؛ در تمامی برنامه‌ها امداد خدا را می‌دیدیم.

* امداد‌های الهی، حج امسال را برای زائران بسیار گوارا کرد

حجت الاسلام و المسلمین نواب افزود: امداد‌های الهی، حج امسال را برای زائران بسیار گوارا کرد و مشکلات را به حداقل رساند.

نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی با اشاره به اینکه طولانی بودن سفر برای بسیاری از زائران دلچسب شده بود، بیان کرد: امسال به دلیل طولانی شدن سفر زائرانی که در مکه مانده بودند به یاد امام حسین (ع) و شهدا مُحرِم می‌شدند.

حجت الاسلام و المسلمین نواب بیان کرد: به لطف خدا هر قدمی عنایت خدا شامل حال زائران می‌شد همچنین با دعای خانواده‌های شهدا و ایثارگر و همه ملت تمام سختی‌ها برطرف شد.

او درباره اقدامات شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران مطرح کرد: امروز هواپیما جمهوری اسلامی ایران که معمولا تاخیر دارد رکورد زد باعث تعجیل در پرواز و نشستن زود هنگام به کشور شد.

او با اشاره به گرم بودن هوای عربستان گفت: عرفات با گرمای ۵۰ درجه با الطاف الهی و بارش رحمت الهی وضعیت هوا مناسب شد تا جایی که حجاج در فضای باز رفتند، در منا نیز این اتفاق افتاد.

* امسال هم از برگزاری دعای کمیل در مدینه محروم بودیم

حجت الاسلام و المسلمین نواب مطرح کرد: امسال هم از برگزاری دعای کمیل در مدینه محروم بودیم و از مسئولان عربستان در خواست کردیم تا سال آینده دعای کمیل برگزار شود. مهیا کردن مقدمات این کار برای کشور میزبان سخت نیست.

نماینده، ولی فقیه تصریح کرد: برطبق برنامه ریزی‌هایی که از قبل پیش بینی شده بو، برنامه‌های به نحو مطلوب در هتل‌ها برگزار می‌شد .

او با اشاره به اینکه ما امروز بیش از ۸۰ درصد زائرانبه کشور بازگشتند، گفت: تعدادی از زائران در مدینه و مکه باقی مانند که انشالله آن‌ها نیز باز می‌گردند.

حجت الاسلام و المسلین نواب با اشاره به وضعیت سلامتی حجاج بیان کرد: یکی از نکاتی که درباره حج سال جاری، میانگین سنی حجاج بود. میانگین سنی حجاج بالا بود، اما با خدماتی که ارائه شد، وضعیت زائران خوب بود.

او گفت: هر روز از هتل ها، محل اسکان زائران، مطب‌ها و ... بازرسی داشتیم، مسئولان هیئت پزشکی همکاری می‌کردند.

نماینده، ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی گفت: در تجمعاتی که خیلی فشرده است مانند طواف ویروس‌ها و بیماری ها قطعا منتقل می‌شود، اما به لطف خدا تمام مسائل تحت کنترل بود.

* ۱۶ نفر از زائران در طول سفر حج فوت کردند

او با بیان اینکه ۱۶ نفر از زائران در طول سفر حج فوت کردند، بیان کرد: پزشکان نباید اجازه می دادند که این‌ افراد سفر کنند شاید به اصرار خود این آنها بود؛ بعضی از آن‌ها در مدینه و مکه به خاک سپرده شدند.

حجت الاسلام و المسلمین گفت:بیمارانی که وضعیت مناسبی نداشتند با انجام اعمال حج با اولین پرواز به ایران بازگشتند.

او در پاسخ به سوالی در خصوص برگزاری حج عمره گفت: عمره برای جمعی از ملت عزیزمان که استطاعت حج واجب ندارند فرصت ارزشمندی است؛ کشور اسلامی هم برای برگزاری این حج برنامه دارد.

حجت الاسلام و المسلمین مطرح کرد: مردم در خواست از سرگیری سفر حج عمره را دارند و مسئولان هم در حال پیگیری هستند تا این فرصت ایجاد شود، موانعی درمورد برگزاری حج عمره وجود داشت که برطرف شده است و باید برنامه ریزی شود که در صورت انجام آن اعلام می‌شود تا زائران بتوانند مشرف شوند.

او افزود: شرایط ایجاب می‌کند تا راه اندازی حج عمره به صورت محدود شروع شود تا آرام آرام به صورت کامل راه اندازی شود.

* حج عمره به خاطر یک ناخشنودی بود، وگرنه تعطیل نمی‌شد

حجت الاسلام و المسلمین بیان کرد: اساسا تعطیل شدن حج عمره هم به خاطر یک ناخشنودی بود، وگرنه تعطیل نمی‌شد.

او تصریح کرد: حج سراسرش اتفاقات شیرین و خوبی بود؛ هنگامیکه مشاهده می‌کنیم زائران ایرانی با عزت کامل در حال زیارت هستند برای کسی که مسئولیتی در این زمینه دارد، شیرین است.

نماینده، ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی بیان کرد: امسال عموم زائران کشور‌های مختلف از ایران اسلامی و اقدامات آن به نیکی یاد می‌کردند.

او درباره سهمیه اضافی حجاج گفت: در مورد کارگزاران حج به دنبال این بودیم که تا جایی که امکان دارد تقلیل پیدا کند و به جای آن زائر ببریم، زیرا ۱۳ سال است که زائر در نوبت است.

حجت الاسلام و المسلمین نواب ادامه داد: دو هزار نفر سهمیه مازاد هم که عربستان به ما داد و به برخی از کشور‌ها این سهمیه تعلق گرفت و افرادی که نوبت داشتند حضور پیدا کردند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز