رئیس دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: عقد دختر 11 ساله با پسر 22 ساله منتفی و منحل شد تا در زمان مقتضی با اخذ مجوز از دادگاه اقدام به ازدواج رسمی کنند.

به گزارش مرور نیوز، به دنبال انتشار فیلمی از عقد دختربچه حدودا 11 سال برای پسری 22 ساله در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی موجی از انتقادات به این ازدواج به راه افتاد.

هم چنین فرماندار شهرستان بهمئی در واکنش به این اتفاق اعلام کرد: بی تفاوت نخواهیم بود و دستگاه های متولی در حدود اختیارات و وظایف قانونی ورود خواهند کرد.

به گفته حسن نگین تاجی، رئیس دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد انگیزه این اقدام صرفا به خاطر ایجاد محرمیت با عقد موقت، شناخت بیشتر و رفت و آمد زوج با خانواده زوجه جهت جلوگیری از برخی مسائل و مشکلات شرعی بوده است تا اینکه پس از گذشت 6 سال اقدام به عقد رسمی و ازدواج کنند.

نگین تاجی تصریح کرد: احساس کرده ایم دختر در این سن آگاهی پایینی دارد و مصلحت نیست عقد موقت هم باشد ولی زوجه مهریه مشخص شده را بذل کرده (بخشیده است) و زوج مدت باقی مانده عقد را (عقد دو ساله بود) باید بذل کرده؛ بنابراین عقد منتفی و منحل شد تا در زمان مقتضی با اخذ مجوز از دادگاه اقدام به ازدواج رسمی کنند.

وی گفت: طرفین این مساله را پذیرفتند و با رضایت طرفین عقد موقت از بین رفت. با توجه به اینکه مطابق ماده 50 قانون حمایت از خانواده - مربوط به سال 1391- اقدام زوج، ولی زوجه و عاقد جرم بوده، جهت برخورد قضایی متناسب به دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان بهمئی و دادسرای ویژه روحانیت اعلام جرم شده است.

رئیس دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد در پایان گفت: دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد به نمایندگی از قوه قضائیه همانطوری‌که مدافع حقوق عامه است، حقوق اطفال را به شدت رصد و مورد حمایت قرار می دهد و از این به بعد در صورت مشاهده چنین مواردی که مخالف مقررات حقوق کودک و خانواده باشد، طبق قانون برخورد خواهد شد.

عقد دختر 9 ساله با پسر 22 ساله

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز