رئیس سازمان حج و زیارت گفت: تعداد فوتی‌ ها در حج امسال به ۱۹ نفر رسید که ۷ نفر از آن‌ها در عربستان به خاک سپرده شدند و سایر فوتی‌ ها به کشور منتقل شدند.

به گزارش مرور نیوز، صبح امروز (یکشنبه ۱۷ شهریورماه) علیرضا رشیدیان ، رئیس سازمان حج و زیارت با یکی از آخرین پروازهای حجاج ایرانی وارد کشور شد.

رئیس سازمان حج وزیارت در فرودگاه امام خمینی (ره) اظهار کرد: خداوند را شاکر هستیم، چراکه امسال با برگزاری حجی روان، کرامت و عزت حجاج ایرانی حفظ شد.

او با بیان اینکه امسال حدود ۸۸ هزار و ۵۵۰ حاجی ایرانی به سرزمین وحی اعزام شدند، افزود: توانستیم از تمامی ظرفیت‌های ویزایی و سهمیه‌ای افزوده شده خود برای اعزام زائران به مکه و مدینه استفاده کنیم.

رئیس سازمان حج و زیارت مطرح کرد: روز گذشته آخرین روز استقرار حجاج در شهر مکه بود و امروز تمام حجاج ایرانی به کشور باز می‌گردند.

رشیدیان تصریح کرد: البته تعدادی از همکاران ما برای انجام عملیات‌های مادی تا ۱۵ محرم در عربستان خواهند بود.

او افزود: تعداد فوتی‌ها در حج امسال به ۱۹ نفر رسید که ۷ نفر از آن‌ها در عربستان به خاک سپرده شدند و سایر فوتی‌ها به کشور منتقل شدند.

رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص حج عمره بیان کرد: در این رابطه مذاکرات مفصلی با وزیر حج عربستان داشتیم و چند مبحث درخصوص حج عمره وجود داشت که یکی از آن‌ها بحث تأمین عزت و کرامت حجاج بود که وزارت حج عربستان این را قبول داشت.

او افزود: نکته دوم ضرورت حمایت‌های کنسولی از زائران ایرانی در زمان حج عمره بود، سه پیشنهاد برای دولت عربستان داشتیم، یکی بازگشایی دفتر کنسولی ایران و دوم دفتر حافظ منافع بود که امیدواریم با پیگیری‌های وزرات خارجه این مسئله حاصل شود.

رئیس سازمان حج و زیارت بیان کرد: پیشنهاد سوم هم این بود که همچون زمان حج تمتع که نیرو‌های وزرات خارجه همراه ما بودند و وظایف کنسولی را انجام می‌دادند، در زمان عمره نیز همراه ما باشند.

او عنوان کرد: قرار شد در ۱۵ روز آینده پاسخ این مسئله را دولت عربستان به ما دهد؛ امیدواریم با رفع این موانع شاهد سفر عمره گذاران ایرانی برای سفر حج عمره و سفر گردشگران و زائران عربستانی به ایران باشیم.

رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: اگر پاسخ این مسئله را از عربستان بگیریم، بعد از ماه صفر شاهد سفر زائران به حج عمره خواهیم بود.

او در خصوص شهدای منا گفت: چندین جلسه مذاکره رسمی داشتیم و نامه‌هایی را هم بنده و آقای نواب به دولت عربستان ارسال کردیم.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز