سخنگوی شورای شهر تهران گفت: برخی مشکل را دستاویز رقابت‌ های سیاسی می‌ کنند که این بخش اشکال دارد و ما نمی‌توانیم آن را بپذیریم و به رسمیت بشناسیم چرا که شورا و شهرداری نسبت به حذف نام شهدا بی‌تفاوت نیستند.

به گزارش مرور نیوز،  علی اعطا سخنگوی شورای شهر تهران در نشست خبری خود درخصوص حذف نام شهید از برخی معابر تهران، گفت: اخیرا شبهاتی در این زمینه طرح شده است و در شورای شهر به پیشنهاد کمیسیون نظارت و حقوقی و حکم رئیس شورا کمیته ویژه‌ای تشکیل شد و قرار بر این بود که طی یک ماه کمیته نتایج را بررسی و ارائه دهد.

وی با اشاره به اینکه بنده مسئولیت این کمیته را بر عهده دارم گفت:‌در کمیسیون نظارت و حقوقی اعضای دیگر کمیته ویژه آقای نظری، سالاری،‌خلیل‌آبادی و خانم صدراعظم نوری هستند.

سخنگوی شورای شهر تهران هدف از تشکیل کمیته را حقیقت‌یابی از این موضوع برشمرد و گفت:‌با توجه به حساسیت‌های مطرح شده فارغ از فضای تند و ملتهب شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها از منظر نظارتی گزارشی در این زمینه ارائه خواهد شد و مشخص می‌شود این مشکل مربط به چه زمانی بوده دو ماه یا دو سال قبل؟!

وی تأکید کرد: قطعا اگر قصور یا خطایی در این زمینه باشد نمی‌توان نسبت به آن تسامح داشت و حتما باید برخورد کرد که موضع شورای شهر و شهرداری در این زمینه روشن است.

اعطا تأکید کرد: حذف نام شهدا باید از دو منظر تفکیک شود یکی اینکه مردم نسبت به اسم قهرمانان ملی حساسیت دارند و اینکه به این موضوع حساسیت عمومی نشان داده شود کاملا قابل احترام است.

وی بیان داشت: موضع دیگر این بوده که برخی مشکل را دستاویز رقابت‌های سیاسی می‌کنند که این بخش اشکال دارد و ما نمی‌توانیم آن را بپذیریم و به رسمیت بشناسیم چرا که شورا و شهرداری نسبت به حذف نام شهدا بی‌تفاوت نیستند.

وی گفت:‌ عملکرد کمیسیون نامگذاری کاملا مشخص است و 8 سال دوره دفاع مقدس همیشه محور انسجام و وحدت ملی بوده است و نباید این موضوع دستاویز سیاسی برای تفرقه مردم شود.

* پیام رهبر انقلاب فصل‌ الخطاب محسوب می‌ شود

وی به پیام مقام معظم رهبری که سوم مهر در زمینه نام شهدا بر معابر منتشر شده است،‌ اشاره کرد و گفت: این نکته بسیار مهم است و  خط و مشی شورا نیز همین بوده همچنین این پیام رهبر انقلاب فصل‌الخطاب محسوب می‌شود و شورا آن را دنبال خواهد کرد. همه نیروهای سیاسی و اجتماعی نیز طبیعتا با این پیام مسیر باید برایشان فارغ از هر گونه گرایش سیاسی مشخص باشد.

اعطا خاطرنشان کرد: کمیته ویژه بررسی حذف نام شهید از برخی از معابر مسئولیت حقیقت‌یابی داشته و اقدامات پژوهشی و تحقیقی در مورد موضوعی که ابهام دارد انجام می‌دهیم که گزارش‌هایی از بخش‌های مختلف شهرداری جمع‌آوری شده و در حال تطبیق است که ما ابهامات آن را بررسی کنیم.

وی تصریح کرد: پیمانکاران نیز در این زمینه وضعیت‌شان مشخص می‌شود و قراردادهایی که منجر به این مسئله شده باشد را تیم‌های کارشناسی بررسی می‌کنند و در نهایت گزارشی برای اقناع افکار عمومی منتشر خواهد شد.

سخنگوی شورای شهر تهران گفت: این احتمال است که لایه‌های اجرایی شهرداری و نه لایه‌های سطح مدیریتی میانی و ارشد بعضا با استدلال‌هایی قصور کرده باشند و این مسئله ممکن است مربوط به 5 سال پیش یا 5 ماه قبل باشد که کمیته ویژه این موضوع را بررسی و گزارش دقیقی قبل از مهلت یک ماهه تقدیم شورای شهر می‌کند.

* برنامه‌های شورای شهر برای مقابله با اسکان غیررسمی

اعطا در ادامه به اسکان غیررسمی در تهران و حاشیه آن اشاره کرد و بیان داشت: این مساله بسیار پیچیده است و با راه‌حل‌های کوتاه نمی‌توان آ ران حذف و یا صورت مساله را پاک کرد. 

وی گفت: بررسی‌ها و اقداماتی در کمسیون شهرسازی آغاز شده و رویکرد این است که در کنار انجام مطالعات به راهکارهای کوتاه مدت نیز بیندیشیم و در جهت کاهش آلام مردم گرفتار در این زمینه بپردازیم. 

* مجسمه جدید قیصر تا آخر هفته نصب می‌‌شود

اعطا درمورد مجسمه قیصر اظهار داشت: اینکه مصالح یک مجسمه را تغییر دهیم تا مورد سرقت واقع نشود روش درستی نیست مگر چه تعداد آثار هنری داریم که نتوان آنها را حفاظت کرد. در شورای شهر از سوی کمیسیون فرهنگی و اجتماعی طرحی پیشنهاد شده برای تعیین حریم آ‌ثار فرهنگی در تهران و جلسه‌ای به صورت مشترک با کمیسیون معماری و شهرسازی در این زمینه برگزار شده است. 

وی اعلام کرد: مجسمه جدید قیصر گچی نیست ولی جنس فایبرگلاس دارد و این مجسمه جدید در همان محل سابق تا آخر هفته نصب خواهد شد. 

* واگذاری املاک شهرداری زیر ذره‌بین شورای شهر 

سخنگوی شورای شهر تهران درمورد خبر واگذاری مراکز بهاران به بهزیستی که توسط استاندار تهران مطرح شده است گفت: در این زمینه با رئیس شورای شهر صحبت کردم و آقای هاشمی اساسا از این موضوع مطلع نبود ولی در واگذاری املاک شهرداری یک برنامه قانون وجود دارد و طبق بند 6 ماده 55 قانون، شهرداری‌ها مجاز نیستند املاک خود را بدون مجوز شورا انجام دهد و یا باید لایحه به شورا آورند و یا طرح آن در شورای شهر مطرح شود.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز