مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران از ابلاغ دستورالعمل نظارت بر چگونگی فعالیت مسافربرهای اینترنتی توسط وزارت کشور خبرداد.

به گزارش مرور نیوز، سید نواب حسینی‌منش ،  در توضیح شرایط جدید معاینه فنی ارائه دهندگان خدمات هوشمند مسافر گفت: از آنجایی که این خودروها در گروه ناوگان پرتردد محسوب می‌شوند و پیمایش آن‌ها در سطح شهر مشابه خودروهای تاکسی است لذا در دستورالعمل جدید با هدف ارتقاء ایمنی سرنشینان و حفظ کیفی شرایط عمومی، معاینه فنی این خودروها مطابق با وسایل نقلیه عمومی لحاظ شده است. براساس قانون هوای پاک مدت معافیت خودروهای عمومی نو از معاینه فنی، یک سال است و این خودروها پس از یک سال بسته به سن، هر شش ماه یا سه ماه یکبار بایستی برای معاینه فنی خودرو اقدام نمایند. 

وی در ارتباط با سن فرسودگی این خودروها اظهار داشت: طبق قانون، خدمات عمومی مرتبط با خودرو نظیر بیمه شخص ثالث و معاینه فنی نبایستی به خودروهای فرسوده ارائه شود ولی با عنایت به شرایط موجود که از رده خارج کردن خودروهای فرسوده و جایگزینی با خودروهای نو امکان‌پذیر نیست، فعلا پذیرش این خودروها در سامانه ملی معاینه فنی(سیمفا) متوقف نشده و این خودروها در صورت سلامت و داشتن شرایط لازم می‌توانند معاینه فنی دریافت نمایند. مدیرعامل ستاد معاینه فنی در ادامه افزود: ضوابط فرسودگی برای این خودروهای پرتردد مطابق ضوابط خودروهای حمل‌ونقل عمومی تعیین شده است.

حسینی‌منش در خصوص آخرین اقدامات شهرداری در ارتباط با کنترل آلایندگی خودروهای سنگین در حال تردد در سطح شهر اظهار داشت: اکیپ تست کنار جاده‌ای به همراه پلیس در مبادی ورودی شهر، حسن آباد قم،  مستقر است و براساس آخرین آمار اعلامی ۳۲۲ دستگاه خودروی سنگین توسط این اکیپ مورد ارزیابی قرار گرفته که از این تعداد ۸۶ درصد دارای معاینه فنی و ۱۴ درصد فاقد معاینه فنی بوده‌اند. از این تعداد خودرو پس از کنترل مجدد ۷۲ درصد قبول و ۲۸ درصد مردود شده‌اند. شایان ذکر است معاینه فنی ۷۲ دستگاه خودرو به علت آلایندگی کدر سنجی ابطال و توسط پلیس اعمال قانون شده است. این طرح به منظور پایش و جلوگیری از ورود خودروهای سنگین دودزا به شهر تهران در حال اجرا است.

وی در خصوص وضعیت مراجعات به مراکز معاینه فنی شهر تهران گفت: روزانه در حدود ۴۵۰۰ دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی که دارای ۵۴ خط معاینه فنی مختص خودروهای سبک است مراجعه می‌نمایند. 

در حال حاضر شرایط مدت زمان انتظار در مراکز، عادی است و خودروها می‌توانند در کمتر از نیم ساعت نسبت به انجام معاینه فنی خود اقدام نمایند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز