وزیر آموزش‌ و پرورش گفت: وظیفه اصلی آموزش‌ و پرورش تربیت انسان‌ها است اما نهادینه کردن فرهنگ ایمنی در فرایند تعلیم و تربیت، اهمیت ویژه‌ای دارد.

به گزارش مرور نیوز، محسن حاجی‌میرزایی ، وزیر آموزش و پرورش در نشست با مدیران وزارت راه و شهرسازی، گفت: ایمنی جاده‌ها و تصادف یکی از مسائل مهم کشور است و هر ساله هزینه‌های روحی و مادی سنگینی برای جامعه دارد.

وی افزود: وجود نگاه‌های صفر تا صدی برخی افراد یکی از موانع پیشرفت و توسعه در جامعه است زیرا گاهی اوقات طرح‌های بسیار هزینه‌بری را ارائه می‌دهند که قابل‌اجرا نیست و گاهی اوقات هیچ اقدامی در این زمینه صورت نمی‌گیرد.

حاجی‌میرزایی ادامه داد: راه کاهش معضلات به‌ویژه در راستای ایجاد ایمنی جاده‌ای، انجام خدمات در حد امکانات و ظرفیت‌های کشور است.

وی تصریح کرد: آموزش‌ و پرورش ظرفیت‌های خود را در خصوص ایمنی جاده‌ای به کار خواهد گرفت لذا معتقدم با همین ظرفیت‌های موجود می‌شود میزان ایمنی جاده‌ها و فرهنگ راهنمایی و رانندگی را تحت تأثیر قرار داد.

وزیر آموزش‌ و پرورش خاطرنشان کرد: وظیفه اصلی آموزش‌ و پرورش تربیت انسان‌ها است اما نهادینه کردن فرهنگ ایمنی در فرایند تعلیم و تربیت، اهمیت ویژه‌ای دارد.

وی گفت: نگاه‌ها باید جامع باشد لذا افراد باید در رابطه با انواع ارتباط ازجمله ارتباط باخدا، خلق و خود باید قوی باشند.

حاجی‌میرزایی اظهار کرد: معتقدم هرکسی که از مدرسه فارغ‌التحصیل می‌شود باید به مراتبی از مهارت‌های ‌پایه‌ای دست پایدار کند. لذا در این راستا تلاش می‌کنیم و برنامه‌ریزی خواهیم کرد.

در این دیدار موضوع فرهنگ‌سازی ایمنی در جامعه، راه‌های کاهش تلفات جاده‌ای، ضرورت تغییر رفتار و ... از جمله موضوعاتی بود که مطرح شد و بر نقش مهم آموزش‌ و پرورش در فرهنگ‌سازی با موضوع ترافیک و رانندگی ایمن تأکید شد.

 گنجاندن مباحث ایمنی و ترافیک به‌عنوان بخشی از مهارت‌های زندگی در کتاب‌های درسی، ارائه فوق‌برنامه‌های مرتبط با ترافیک، همکاری در پویش‌های ایمنی، توجه به ایمنی مدارس حاشیه راه‌ها، آموزش ایمنی به مدارس همجوار راه‌ها و توجه به پیاده‌سازی نکات ایمنی در سرویس‌های حمل‌ونقل مدرسه، اردوها، انضباط اجتماعی و ... به‌عنوان انتظارات از آموزش‌ و پرورش در این دیدار مطرح شد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز