متهم ردیف اول پرونده قاچاق قطعات خودرو گفت: در این ٣٠ سال فعالیت باعث رونق اقتصادی شدم و خداوند شاهد است که در این سال ها برای دور زدن تحریم ها چه رشادت‌ها که به خرج ندادم و در مدت ٩ ماه بازداشت چه مشکلاتی متحمل شدم.

به گزارش مرور نیوز، دومین جلسه رسیدگی به پرونده گروه عظام  به اتهام قاچاق سازمان یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو صبح امروز شنبه  (13 مهرماه) در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.

در ابتدای جلسه امروز دادگاه قاضی صلواتی از متهم ردیف اول عباس ایروانی خواست برای ارائه دفاعیات در جایگاه حضور یابد.

متهمی ایروانی با حضور در جایگاه به دفاع از خود پرداخت و گفت: عباس ایرانی فرزند رضا مسئول هلدینگ عظام فاقد هرگونه سابقه کیفری هستم.

صلواتی در واکنش به این سخنان متهم گفت: شما در سال ۶۶ به اتهام ارتشاء و اختلاس بازداشت شدید؛ چطور می گویید فاقد سابقه کیفری هستید؟

متهم پاسخ داد: یک موردی بود که فردی مبلغ ۵٠ هزار تومان به شخص دیگری داده بود که من بعد از چند روز تبرئه شدم.

متهم ردیف اول ادامه داد: در این ٣٠ سال فعالیت باعث رونق اقتصادی شدم و خداوند شاهد است که در این سال ها برای دور زدن تحریم ها چه رشادت‌ها که به خرج ندادم و در مدت ٩ ماه بازداشت چه مشکلاتی متحمل شدم.

وی با بیان اینکه به هیچ وجه اتهامات وارده را قبول ندارم، گفت: پرونده بدون کارشناسی به دادگاه ارجاع شده است.

قاضی به متهم تذکر داد و گفت: مواظب اظهارات خود باشید.

ایروانی در ادامه دفاعیات خود گفت:برای ۴ هزار نفر به طور مستقیم و ۳۰ هزار نفر به طور غیر مستقیم اشتغالزایی کرده و از خروج ۳۵۰ میلیون دلار کشور جلوگیری کرده‌ایم همچنین ساخت مجموعه‌های گردشگری و رفاهی از جمله اقدامات ما بود.

وی خطاب به قاضی صلواتی گفت: از شما می‌خواهم تا شاکیان پرونده را معرفی کنید نماینده گمرک جلسه پیش غیر از یک مورد هیچ خلاف و شکایت دیگری را بیان نکرد و تنها شاکی ما معاونت اقتصادی اطلاعات سپاه است و از حدود ۱۰ سال پیش نهاد مذکور در دفتر ما وارد شد و تمام اسناد را ضبط کرد.

ایروانی با اشاره به اینکه تقاضای استرداد اموال خود از نهاد مذکور را کردم، گفت: البته هر بار این نهاد اتهامات جدیدی را به من منصوب کرد و سرانجام طی یک نامه ای به این نهاد بیان کردم که عباس ایروانی حاضر است کلیه اموال منقول و غیر منقول خود را به جمهوری اسلامی ایران بدهد.

وی ادامه‌داد: اواخر فروردین ٩٧ اموال من در گمرک ضبط شد. در اظهاراتش که در کیفر خواست آمده است گفتند قطعات وارداتی خود را برای تعرفه کمتر گازسوز معرفی کردیم اما این موضوع در حالی است که تعرفه های گاز و بنزین سوز هر دو ۵ درصد شده بودند.

* من از بانک مرکزی هیچ ارز دولتی دریافت نکردم

متهم در خصوص دریافت ارز دولتی گفت: من از بانک مرکزی هیچ ارز دولتی دریافت نکردم و واردات ما به میزان ۶۵۰ میلیون دلار بوده است که آن را به عنوان قاچاق اعلام کردند.

وی تصریح کرد: یکی از مسائلی که مطرح کردند این بود که در قطعات EUC برای مسئولان ابزار جاسوسی قرار داده‌ایم اما هزار قطعه وارد کشور می‌شود و از کجا معلوم قطعه EUC که ابزار جاسوسی دارد در خودروی مسئولان قرار می گیرد.

ایروانی گفت: با توجه به تحریم‌ها بانک صادرات و ملی در امارات تحریم بودند و توانایی پرداخت نداشتیم و وثیقه های بسیار زیادی را در بانک‌ها قرار دادیم که تمام آنها جوابگوی تسهیلات و بدهی ها هستند.

متهم ایروانی گفت: با توجه به وضع و جو موجود و عدم امکانات، فعالیت های عادی برای مدیران مجموعه نظام مهیانیست‌ و درخواست مساعدت دارم.

قاصی صلواتی خطاب به متهم گفت: راجع به تک تک اتهامات توضیح دهید. وظیفه شما این است که دفاع کنید نه اینکه من دوبار تک تک اتهامات را قرایت کنم. راجع به اتهام افساد فی الارض از مجرای اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور با توسل به قاچاق سازمان یافته و حرفه ای قطعات خودرو بصورت عمده و کلان توضیح دهید.

متهم ایروانی در دفاع از خود گفت: هیچ قاچاقی انجام نشده است. یک مورد نماینده گمرک گفته که آن هم قاچاق نبوده است. ما قراردادی با شرکت بیرونی داریم و قاچاقی نکردیم.

این متهم در دفاع از اتهامش در مورد رهبری گروه مجرمانه سازمان یافته قاچاق قطعات خودرو گفت: به برادران ما گفته بودند اگر بنویسید فلانی دستور را داده در مجازاتتان تخفیف می دهیم این در حالی است که آقای قاضی اقرار در زندان درست نیست.

صلواتی در واکنش به سخن متهم گفت: شما باید تشخیص دهی که اقرار درست هست یا خیر؟ نمی‌توانی برای دادگاه تعیین تکلیف کنی؟ مواظب اظهاراتت باش.

متهم گفت: ما مرامنامه ای در سازمان داریم و اگر اتفاقی بیفتد مسولیتش برعهده مدیران است. دستور از طرف من نبوده است. اگر کسی برخلاف مقررات عمل کند مسولیتش برعهده خودشان است. قاضی صلواتی در واکنش به این سخنان متهم گفت به مرام نامه عمل می کردی.

متهم درباره اتهام معاونت در استفاده از اسناد مجعول گفت: من چیزی ندیدم و اگر یک مورد پیدا کردید آن را قبول دارم. مجموعه من ۴ هزار نفری است و اینکه در بین تمام مجموعه ها بروم امکانش نیست و نمی توانم.

وی درباره اتهام معاونت در پرداخت رشوه گفت: ایا کسی گفته رشوه می دادم؟

قاصی گفت: متهمان دیگر.

* نه در جریان رشوه ام و نه در جریان جعل اسناد

متهم ایروانی گفت: به هیچ عنوان مسولیت با من نیست هزار کار در مجموعه ما رخ می دهد که من خبر ندارم. در مجموعه بزرگ نمی شود یک خطا نباشد. نه در جریان رشوه ام و نه در جریان جعل اسناد.

وی درباره اتهام فراری دادن متهم حامد خاتمی گفت: من اصلا آن را ندیدم.

در حال تکمیل...

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز