رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: در بحث نوسازی بافت‌های فرسوده دولت نیز علاقه‌مند است که این فضاها نوسازی شود و تبدیل به فضاهای فعالیت مناسب شود تا مردم به این محدوده برگردند

به گزارش مرور نیوز،  محسن هاشمی رفسنجانی ،  رئیس شورای اسلامی شهر تهران در جلسه بررسی آخرین وضعیت طرح پاکسازی، ترمیم و تثبیت مناطق شوش، مولوی، بازار و محله هرندی از وجود خرده فروشان، توزیع کنندگان و معتادین متجاهر اظهار کرد: براساس نظرسنجی که از شهروندان تهرانی انجام شد اولویت آنها موضوع آلودگی هوا و ترافیک و حمل و نقل بوده که باید در سطح شهر مدیریت شود و دومین بحثی که آنها به عنوان معضل اصلی تهران مطرح کردند بحث آسیب‌های اجتماعی بوده که از مهم‌ترین آنها موضوع معتادین است و در میان آنها معتادین متجاهر از اهمیت ویژه‌ای برخودار هستند؛ به شکلی که هر شهروندی که این صحنه‌ها را می‌بیند دچار تشویش افکار خواهد شد.

وی افزود: من آمارهای دقیق را نمی‌دانم، اما از میان جمعیت کشور حدود ۸ تا ۱۰ درصد جمعیت معتادینی هستند که در میان آنها معتادین تفننی نیز وجود دارند و حدود ۴ تا ۵ درصد معتادین جدی هستند؛ البته خوشبختانه تعداد کمی از آنها معتاد متجاهر هستند.

وی افزود: با تلاشی که هم اکنون انجام شده و پاکسازی و انضباط‌دهی ظرف چند ماه اخیر از نظر تجاهر تا حدی مسئله حل شده؛ لذا باید از همه افرادی که در این زمینه تلاش کردند تشکر ویژه داشته باشیم.

وی ادامه داد: سهم شهرداری تهران در قوانین کم است و به این لحاظ دست ما بسته است و هر جا مسئولیتی به ما محول شود، شهرداری با توجه به این که موضوع آسیب‌های اجتماعی در اولویت قرار گرفته در کنار شما قرار می‌گیرد و  کوتاهی و پرهیزی نخواهد داشت.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به این که ۱۲ درصد بودجه شهرداری تهران مربوط به مباحث فرهنگی است، افزود: تعداد زیادی فرهنگسرا که در اختیار سازمان فرهنگی هنری است، موظف هستند که بحث‌های آموزشی و تذکر و هشدار به خانواده‌ها را انجام دهند؛ اما فرهنگسراها بیشتر به سمت مراسم آیینی حرکت کرده‌اند؛ لذا باید در این خصوص تذکری داده شود که آموزش و پیشگیری در فرهنگسراها به عنوان یک نیاز مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: علاوه بر سازمان فرهنگی هنری، معاونت اجتماعی نیز در شهرداری تهران وجود دارد که یکی از اولویت‌های خود را همین موضوع آسیب‌های اجتماعی قرار داده است. در مورد کمک به این طرح علاوه بر فعالیت‌های عمرانی باید به صورت جدی شهرداران مناطق کمک کنند و کارهای عمرانی مثل رنگ آمیزی و ایجاد فضای شادی و نوسازی بافت‌های فرسوده به طور ویژه دنبال شود.

هاشمی تاکید کرد: در بحث نوسازی بافت‌های فرسوده دولت نیز علاقه‌مند است که این فضاها نوسازی شود و تبدیل به فضاهای فعالیت مناسب شود تا مردم به این محدوده برگردند؛ چرا که حضور آنها باعث می‌شود معتادین متجاهر حضور نداشته باشند. قطعا اگر دولت و شهرداری با همکاری یکدیگر در این موضوع به خوبی کار کنند ان‌شاءلله شاهد برگشت مردم و زندگی عادی در این محدوده‌ها خواهیم بود.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز