رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت: دانش آموزان تهرانی از پایین ترین سرانه های آموزشی در کشور برخوردارند، حمل ونقل عمومی تهران بیشترین تقاضای محقق نشده و کمبود امکانات را نسبت به جمعیت دارد.

به گزارش مرور نیوز،  محسن هاشمی ، رییس شورای اسلامی شهر تهران در ابتدای جلسه امروز شورا (14 مهر) با گرامیداشت روز تهران در چهاردهم مهر ماه اظهار کرد: سالروز تعیین تهران به عنوان پایتخت کشور توسط آقامحمدخان قاجار در ۲۳۴ سال قبل، نقش تهران را به عنوان مرکز سیاسی و اقتصادی ایران ارتقا داد.

محسن هاشمی افزود: موقعیت جغرافیایی، سیاسی و اقتصادی تهران موجب شده است تا نه تنها به عنوان پایتخت بلکه به عنوان بزرگترین کلانشهر کشور، بیش از ده درصد از جمعیت کشور را در خود و به همین میزان در حومه خود میزبانی کند.

وی با بیان اینکه اگرچه در تبلیغات و تصور عمومی، تهران یکی از برخوردارترین مناطق کشور به لحاظ امکانات وتسهیلات است افزود: اما واقعیت این است که یکی از محروم ترین مردمان و مناطق ایران را نیز می توانیم در تهران مشاهده کنیم.

رییس شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: دانش آموزان تهرانی از پایین ترین سرانه های آموزشی در کشور برخوردارند، حمل ونقل عمومی تهران بیشترین تقاضای محقق نشده و کمبود امکانات را نسبت به جمعیت دارد، بافتهای فرسوده و حاشیه های فاقد امکانات در تهران بیش از هر شهر دیگری در کشور وجود دارد و این موارد ناشی از عدم توجه کافی دولت و مجلس به تهران جهت ایجاد حداقل شرایط زیستی برای شهروندان است.

محسن هاشمی با بیان اینکه بار مجموعه قوای سه گانه و حاکمیت به تهران به خصوص طی نیم قرن اخیر پیامدهای نظیر آلودگی هوا، ترافیک، مهاجرت بی رویه و ... به همراه داشته است، گفت: اکنون که شهروندان تهرانی با انبوه مشکلات ناشی از این پیامدها مواجه هستند، از مجلس و دولت انتظار دارند که به وظایف خود در برابر پایتخت عمل نمایند.

رییس شورای شهر تهران خاطر نشان ساخت: مدتهاست که طرح انتقال پایتخت که مبتنی بر احداث شهر کوچکی برای پایتختی سیاسی کشور با جمعیتی حدود ۵۰۰ هزار نفر مطرح است که هزینه ای صدها هزار میلیارد تومان برای کشور دارد، در حالیکه حل مسائل اصلی تهران، با کسری از این هزینه ممکن است وحتی اگر پایتخت نیز منتقل شود، دولت نمی تواند خود را در برابر مسائل تهران بی تفاوت احساس کند.

محسن هاشمی تاکید کرد: امروز شهروندان تهرانی از مجلس شورای اسلامی انتظار دارند که نسبت به مشکلات فراوان ایجاد شده برای تهران بی تفاوت نباشد، آیا منطقه گرایی نمایندگان برای همه حوزه های انتخابیه مطلوب است به جز تهران؟ آیا نباید دست کم به پیامدهای میزبانی مجلس شورای اسلامی در تهران از سوی همه نمایندگان توجه شده و مشکلات آن حل شود؟ آیا امروز شهری که به باغها و هوای خوبش مشهور بود، را باید در غرقابه مشکلات رها کنیم؟

وی ادامه داد: چرا مسئولیت های صریح دولت در حوزه حمل ونقل عمومی، نوسازی بافتهای فرسوده و تزریق منابع مالی ناشی از مالیات به تهران بر زمین مانده است؟

رییس شورای شهر تهران افزود: اگر به تهران نیز همانند سایر نقاط کشور نگریسته شود و حداقل حقوق قانونی این شهر محقق شود، بسیاری از مشکلات امروز قابل حل خواهد بود.

وی با بیان اینکه حدود یک سوم از درآمد اقتصاد ملی در تهران ایجاد می شود، گفت: اما یک دهم آن نیز در تهران هزینه نمی شود و به همین دلیل مناطق مرکزی شهر و بازار تهران که نقش اصلی در کسب  وکار ملی دارند، دارای بافتی فرسوده و فاقد حداقل سرانه های خدماتی و زیست شهری هستند.

هاشمی تحت الشعاع قرار گرفتن چهره زیبای تهران توسط مشکلاتی نظیر آلودگی هوا، ترافیک و ازدحام را از دیگر نکات مورد توجه تهران دانست و افزود: در حالیکه این شهر دارای بیشتر جاذبه های گردشگری است که حتی برای بخش قابل توجهی از شهروندان تهرانی نیز ناشناخته مانده است.

وی ادامه داد: روز و هفته تهران، بهانه ای است برای پرداختن به نقاط قوت وچالش های تهران، مسایلی که با وجود نزدیکترین فاصله به مسئولان کشور از دید آنها پنهان مانده است و امیدواریم مدیریت شهری بتواند با استفاده از ظرفیت رسانه ای و فرهنگی و مدنی خود که به ویژه با حضور فعال نهاد شورایاری، انرژی مضاعفی گرفته است بتواند در بهبود زیست شهری تهران نقش موثری ایفا کند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز