فرمانده قرارگاه اربعین ناجا گفت: در مرز مهران هم شمار زیادی از زائران حضور دارند اما تردد روان است. پلیس هم جمعیت را مدیریت می کند و در پشت مرز آرام آرام دارند به مرز روانه می شوند.

به گزارش مرور نیوز،  سردار محسن فتحی زاده ،  فرمانده قرارگاه اربعین ناجا با بیان اینکه به روزهای اوج عملیات اربعین امسال رسیدیم، اظهار کرد: در روزهای اخیر جمعیت کثیری از زائران به مرزهای میهن اسلامی مراجعه کرده بودند و موفق شدند به این زیارت بزرگ مشرف شوند. روز گذشته نیز همانند روز پنج شنبه، جمعیت کثیری به مرزها مراجعه کرده بود و نزدیک به ۴۵۰ هزار زائر مجموعا از چهار مرز عبور کردند.

فرمانده قرارگاه اربعین ناجا با اشاره به اینکه مرز مهران به عنوان سنگین ترین مرز در این حوزه سهم بسیار زیادی برای خروج زائران ایرانی داشته است، گفت: قریب به ۲۵۰ هزار نفر زائر فقط از مرز مهران در ۲۴ ساعت گذشته به زیارت عتبات عالیات مشرف شدند که نسبت به همه روزها و سال های گذشته بیشترین میزان خروج از کشور در یک روز کامل محسوب می شود.

وی با بیان اینکه هم اکنون جریان عبور زوار از مرزهای مختلف ادامه دارد، گفت: در مرز مهران هم شمار زیادی از  زائران حضور دارند اما تردد روان است. پلیس هم جمعیت را مدیریت می کند و در پشت مرز آرام آرام دارند به مرز روانه می شوند و از مرز عبور داده می شوند تا در آن سوی مرز هم با مشکلات جدی مواجه نشوند.

 فتحی زاده در خصوص مرزهای جنوبی گفت: تردد در مرز چذابه نیز بسیار روان و خوب است و ما مشکلی نداریم. در شلمچه حجم زائران زیادی در آنجا هستند و با توجه به محدودیت هایی که در آن سوی مرز وجود داشت مشکلاتی را ما در روزهای گذشته شاهد بودیم. امروز وضعیت بهتر است اما با این حال مرز چذابه وضعیت بهتری دارد و آماده پذیرایی از زائران است و توصیه می شود افرادی که در آن منطقه هستند مرز چذابه را به عنوان مرز خروجی خودشان انتخاب کنند.

وی با اشاره به اینکه مرز خسروی به لحاظ شرایطی که دارد دارای محدودیت های زمانی و تعداد زائر است، تصریح کرد: یعنی هم از نظر زمانی از ساعت ۷ تا ۱۴ این مرز فعال است و هم از نظر تعداد زائر .طرف عراقی بیش از ۲۰ هزار نفر را خدمات دهی نمی‌کند. به همین خاطر وقتی که عدد به ۲۰ هزار نزدیک می شود کم کم مرز را می بندند و پذیرش ندارند و مشکلاتی برای زائرانی که پشت مرز باقی می مانند به وجود می آید.

فرمانده قرارگاه اربعین ناجا که در یک برنامه رادیویی صحبت می‌کرد به افرادی که در مرز خسروی هستند، گفت: ما از همه زائرانی که در آن منطقه هستند تقاضا داریم این ملاحظه و محدودیت را در نظر بگیرند. از شب گذشته تعدادی زائر در منطقه قصر شیرین و خسروی باقی ماندند که این ها معمولا صبح مراجعه می کنند و چون ظرفیت زود پر می شود و به عدد ۲۰ هزار می رسیم بعضی اوقات قبل از اینکه ساعت ۱۴ شود ظرفیت که تکمیل می شود ممکن است مرز بسته شود و عزیزان برای روز آینده باید ۲۴ ساعت دیگر در پشت مرز متوقف شوند به همین خاطر توصیه می کنم افرادی که قصد سفر به عتبات عالیات را دارند و در مسیر هستند، مسیرها و مرزهای جایگزین مانند مرز مهران و چذابه را برای عبور و تشرف به زیارت عتبات عالیات انتخاب کنند تا با مشکلات کمتری مواجه شوند.

فتحی زاده در خاتمه به ظرفیت پارکینگ‌ها در مرزهای چهارگانه اشاره کرد و گفت: در داخل شهر مهران پارکینگ ها کاملا ظرفیت شان تکمیل است و پیرامون شهر هم کم کم در شرف تکمیل ظرفیت است و مختصری جا مانده است که آن را مدیریت می کنیم. اما در مرزهای دیگر پارکینگها هنوز ظرفیت‌های خوبی دارند مخصوصا مرز چذابه که پارکینگش دارای ظرفیت خوبی است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز