با کمک طرح کاداستر می توان حدود اصلی ملک یا زمین را مشخص کرد. همچنین داشتن نقشه کاداستر و پلاک ثبتی می تواند نشانه سندیت ملک در اداره ثبت اسناد باشد.

به گزارش مرورنیوز، با کمک طرح کاداستر می توان حدود اصلی ملک یا زمین را مشخص کرد. همچنین داشتن نقشه کاداستر و پلاک ثبتی می تواند نشانه سندیت ملک در اداره ثبت اسناد باشد.

امروزه و با توجه به قوانین موجود در شهرسازی و ثبت اسناد یکی از وظایف اصلی ثبت اسناد کشوری به دست آوردن حدود اصلی املاک و زمین ها می باشد. طرح کاداستر مشروعیت و و تثبیت صاحبان املاک و زمین ها را فراهم می کند. برای به دست آوردن و انجام این مهم، نیاز به نظام و راهکار هایی دقیق و هندسی برای بدست آوردن کلیات محدوده املاک موجود در کشور خواهیم بود.

مشخصات و محدوده ها به اضافه شماره هر ملک و مشخصات مالک باید در اختیار سازمان های مربوطه باشد تا بتوان آن را همواره تغییر داد و اطلاعات را به روز و جدید کرد. به این سیستم و تعاریف در ازتباط با آن کاداستر می گویند.

اهداف طرح کاداستر

هدف اصلی طرح کاداستر، ایجاد و فراهم نمودن بستری دقیق در عین سادگی و روان بودن و با قابلیت تغییر برای تعیین محدوده اصلی و قانونی تمامی اراضی و املاک داخل کشور که متعلق به افراد حقیقی و یا حقوقی و یا دولتی می باشند، است. بازنگری و بازدید و اندازه گیری دوباره محدوده املاک و اراضی شهری و نقشه ها و تغییر دادن سیستم ثبتی قدیمی به سیستم ثبتی جدید و کاداستر هدف اصلی این طرح می باشد.

اهداف دیگری نیز در زمینه اهداف کاداستر دنبال می شوند مانند گردش روان و ساده برای اصلاح نمودن و صدور اسناد و مدارک مالکیت، به وجود آوردن اطمینان و بالا بردن سرعت انجام کارها در معاملات و کارهای املاک، کاهش تعرضات شکل گرفته در املاک و کم کردن تعداد پرونده های مربوطه در بخش قضایی، باز کردن و راه اندازی سیستمی مناسب و درست برای مالیات و کم کردن دست انسانی و نظرات شخصی و فساد در تعیین آن می تواند از اهداف این کار باشد.

همچنین راحت شدن نقشه برداری با استفاده از مختصات و اطلاعات فنی و تصاویر هوایی دقیق، کمک و افزایش دادن درآمد های حاصله دولت به صورت غیر مستقیم، ایجاد درآمد برای دستگاه های اجرایی و موسسات جانبی از طریق قراردادهای مختلف، تاثیر کاداستر در پیشرفت های مختلف اقتصادی و ایجاد نمودن تعداد و مقدار زیادی از شغل در بخش های نقشه برداری و مباحث مربوطه می تواند از دیگر اهداف طرح کاداستر باشد.

120

چرا باید طرح کاداستر اجرایی شود

مسائلی مانند وجود داشتن اطلاعات دقیق و صحیح یکی از عوامل و نیاز های اساسی برای گرفتن و اجرای تمامی طرح های بزرگ و کلان اقتصادی یا فرهنگی و اجتماعی سیاسی کشور می باشد. اطلاعات دقیق در زمینه مکان، همیشه می تواند مرجع و راهی برای پیشرفت های زیرساختی هر کشوری باشد.

متولی اصلی و مسئول طرح کاداستر در کشور سازمان ثبت اسناد و املاک کشوری می باشد و در راه بهتر شدن اطلاعات کلی مختصاتی و املاک فعالیت می کند. در حال حاضر سازمان ثبت اسناد کشوری طرح کاداستر را در قالب نقشه های شهری به دست آمده در ابعاد 1:500 به دست می آورد و اطلاعات خود را به روز رسانی و ثبت می کند. به نوعی می توان این مسئله را ذکر نمود که یکی از اهداف و وظایف اصلی سازمان ثبت کشوری، جدید و مناسب کردن اطلاعات ثبتی و به دست آوردن نقشه های کاداستر می باشد.

ایجاد یک مکانیزم کلی و سریع و الکترونیکی دقیق در سازمان ثبت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد که برای این امر ابتدا باید سیستم ثبت کشوری را با دید جدید و نوینی پیش برد. طرح های مشخص شده و در حال انجام در اداره ثبت اسناد کشوری این سازمان را به توانایی ارتباط با سازمان های دیگر می رساند.

ارتباط طرح کاداستر با باقی طرح های در حال انجام

طرح و نقشه های دقیق شهری با طرح کاداستر با توجه به استاندارد های جهانی و دقت بالا انجام می گیرد. همچنین نقشه های گازرسانی شهری و یا برق کشی و عمران و شبکه مخابرات یا سیستم آب و فاضلاب و مترو و سایر نقشه های شهری را برآورده کرده و به بهترین حالت ممکن تبدیل می کند. به نوعی می توان گفت طرح کاداستر با استفاده از منبع و اطلاعات کلی اقتصادی و مرجع های تعیین کننده مالکیت، می تواند پایگاه ها و درگاه های اطلاعاتی مالیاتی و درآمد های منطقه ای را به روز کرده و اطلاعات و آموزش های کاداستر را در میان نیروی انسانی گسترش و آموزش می دهد.

مراحل مختلف تهیه نقشه های کاداستر

مراحل مختلفی برای تهیه نمودن نقشه های کاداستر و درست کردن طرح کاداستر باید تکمیل گردد که با شبکه بندی های فرعی برای ارائه مختصات در فواصل 500 تا 200 متری و شبکه بندی های اصلی در فواصل کیلومتری آغاز می شود. عکسبرداری هوایی در مناطق با وسعت زیاد عملیاتی، تهیه و کنترل کردن و نقطه گذاری بر روی سطح زمین مشابه ژالون گذاری در کار های کوچک نقشه برداری، تبدیل کردن اطلاعات به دست آمده و عکس ها به نقشه ها با توجه به قوانین و کلیات طرح کاداستر انجام می گیرد.

121

همچنین پلاک گذاری، عملیات تکمیل نقشه برداری بر روی زمین، اسکن نمودن دفاتر املاک برای وارد کردن در بانک های اطلاعاتی، درست کردن لایه عرصه و یکپارچه ساختن و پیاده سازی نقشه های کاداستر مراحل بعدی در تهیه نمودن و تکمیل طرح کاداستر می باشند. 

با پلاک ثبتی چیست

یکی از مباحث مهم و با اهمیت در هر معاملات ملک و یا زمینی، داشتن پلاک ثبتی است. اهمیت داشتن این پلاک ثبتی در این است که نشان می دهد دارنده آن، مالک زمین و یا ملک مورد نظر می باشد و در سازمان ثبت اسناد و املاک به نام او به طور رسمی ثبت شده است.

به منظور شناسایی املاک و یا اراضی مختلف، در قدم اول اداره ثبت اسناد و املاک محل ملک را ارزیابی و آن را طبقه بندی می کند. نحوه تقسیم بندی آن به صورت استان، بخش و قطعه می باشد. حال برای این قطعات اصلی باید یک شماره که همان کد شناسایی آن می باشد، تعیین شود. از آنجایی که تعداد این املاک ثبتی روز به روز بیشتر شد، در نتیجه برای هر ملک یک شماره اصلی و یک شماره فرعی تعیین شد که ادغام این دو شماره برای هر ملک را پلاک ثبتی ان ملک می نامند. 

نقشه UTM چیست 

به طور کلی می توان نقشه UTM ر ا یک نوع سیستم تصویری دانست که در واقع وابسته به یک سیستم مختصات جهانی می باشد که به وسیله آن هر نقطه ای بر روی کره زمین دارای یک مختصات خاص و مربوط به خود خواهد بود.

با کمک این روش یک ملک و موقعیت دقیق و کامل آن و همچنین گوشه ها و زوایای آن، به صورت بسیار دقیق و در حد سانتی متر بر روی کره زمین تثبیت می گردد. این روش باعث می شود تا موقعیت و مشخصات ثبتی ملک به طور دقیق مشخص شده و وضعیت مکانی آن نیز مشخص گردد و مساحا دقیق آن نیز تعیین شود.

از نقشه های UTM در بسیاری از ادارات مانند شهرداری ها و اداره ثبت اسناد استفاده می گردد. امروزه در سند های تک برگی جدید که برای هر ملک و زمینی صادر می شود.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز