تقریبا تمامی افرادی که با درد قفسه‌ی سینه به پزشک مراجعه کرده‌اند و به مشکل قلبی مشکوک بو‌ده‌اند، نوار قلب برایشان درخواست داده‌شده‌است. بنابراین بیشتر افراد می‌دانند که فرایند گرفتن نوار قلب چگونه است و چه شکلی دارد.

به گزارش مرور نیوز، یکی از اصلی‌ترین ارگان‌های بدن قلب است. کسی که قلب سالمی داشته‌باشد، کیفیت زندگی بهتری دارد. در صورتی که قلب شما با مشکل مواجه شود، باید بلافاصله به دکتر قلب مراجعه کنید. متخصص قلب با معاینه شما و بررسی شرح حالی که از بیمار می‌گیرد، سعی می‌کند مشکل شما را تشخیص دهد و درمان کند. معمولا برای بررسی شکایت بیمار، تست‌های مختلفی توسط متخصص قلب درخواست داده‌می‌شود که یکی از آن‌ها ECG یا همان نوار قلب (الکتروکاردیوگرام) است. 

تقریبا تمامی افرادی که با درد قفسه‌ی سینه به پزشک مراجعه کرده‌اند و به مشکل قلبی مشکوک بو‌ده‌اند، نوار قلب برایشان درخواست داده‌شده‌است. بنابراین بیشتر افراد می‌دانند که فرایند گرفتن نوار قلب چگونه است و چه شکلی دارد. برای کسب این اطلاعات مفید و خلاصه، با ما تا انتهای مطلب همراه باشید. 

نوار قلب چیست؟

 الکتروکاردیوگرام یا نوار قلب، فعالیت الکتریکی قلب شما را در حالت استراحت ثبت می‌کند. نوار قلب داده‌های بسیاری را در اختیار دکتر قلب قرار می‌دهد، در عین حال در خیلی از موارد نمی‌تواند ارزش تشخیصی داشته‌باشد. کسانی که با درد قفسه‌ی سینه و یا علائم مشکل قلبی به متخصص قلب مراجعه می‌کنند و یا قبلا بیماری قلبی داشته‌اند، به نوار قلب نیاز پیدا می‌کنند. اما برای چک آپ‌های روتین، نیازی به گرفتن نوار قلب نیست. اگر علامت خاصی نداشته‌باشید، نیازی به گرفتن نوار قلب ندارید. 

نوار قلب چه مواردی را نشان می‌دهد؟

زمانی که نوار قلب از یک بیمار با علامت گرفته‌می‌شود، اطلاعات مفیدی را می‌توان از آن‌ها برداشت کرد که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از؛

 • سرعت ضربان قلب

 • ریتم قلب

 • بزرگ‌شدن قلب به علت بیماری‌هایی مثل فشار خون بالا

 • سکته‌ و یا اختلالات عملکرد قلبی که در قبل اتفاق افتاده‌اند

با استفاده از نوار قلب نمی‌توان گرفتگی‌های عروق قلب را متوجه شد. حتی اگر بیمار در خطر سکته‌ی قلبی باشد هم، با نوار قلب نمی‌توان این مسئله را پیشبینی کرد.‌ اما به طور کلی این تست یکی از مفیدترین تست‌هاست، زیرا با هزینه‌ی کم و بدون هیچ تهاجمی انجام می‌شود و برای بیمار ضرر ندارد. 

کاربردهای نوار قلب برای دکتر قلب

زمانی که به هر علتی به دکتر قلب مراجعه می‌کنید و یا از طرف باقی دکترها به او ارجاع داده‌می‌شوید، ممکن است برای شما نوار قلب درخواست شود. برخی از مواردی که نوار قلب برای آن‌ها کاربرد دارد، شامل موارد زیر هستند؛

 • دکتر قلب ممکن است درخواست ECG بدهد تا علت درد قفسه‌ی سینه را در شما بیابد.

 • ممکن است متخصص قلب با دیدن برخی علائم که به مشکلات قلبی ارتباط دارند، این تست را درخواست کند. برخی از این موارد شامل خستگی مفرط، تنگی نفس، از هوش رفتن و سرگیجه هستند. 

 • اگر ضربان قلب شما نامنظم باشد، نوار قلب می‌تواند در تشخیص علت یا تشخیص‌های افتراقی، کاربرد داشته‌باشد. 

 • گاهی کاربرد نوار قلب قبل و بعد از انجام برخی فرایندهای درمانی است. مثلا برای بررسی سلامت قلب قبل از انجام یک جراحی و یا بعد از انجام جراحی‌های قلبی، بعد از سکته یا بررسی قلب بعد از التهاب و عفونت قلب که اندوکاردیت نامیده‌می‌شود. بعد از فنر زدن به قلب هم نوار قلب گرفته‌می‌شود. 

 • برخی افراد جراحی قلبی انجام داده‌اند و باتری در بدن آن‌ها کار گذاشته‌شده‌اشت. برای بررسی عملکرد پیس میکر یا باتری قلبی نیز از نوار قلب استفاده می‌شود. 

 • افرادی که از داروهای قلبی استفاده می‌کنند، باید مورد بررسی قرار بگیرند. یکی از کاربردهای نوار قلب بررسی عملکرد قلب بعد از مصرف داروهاست. 

 • نوار قلب‌های سریالی به بررسی سلامت قلبی کسی که مشکل قلبی دارد کمک می‌کنند و یکی از کاربردهای مهم نوار قلب همین است.‌

بهترین دکتر قلب و عروق اقدامات تشخیصی و درمانی گسترده‌ای به شرح زیر انجام می‌دهد:

معاینات قلبی، آنژیوگرافی، اکو کاردیوگرافی، کارگذاری پیس میکر(ضربان ساز)، نوار قلبی، هولتر فشار خون و ریتم قلب، تست ورزش، سی تی آنژیوگرافی، الکتروفیزیولوژیک استاتیک

در صورتی که با هر کدام از بیماری‌ها یا اختلالات مرتبط با سیستم قلب و عروق که در بالا ذکر شد، مواجه شدید به بهترین دکتر متخصص قلب و عروق مراجعه ‌کنید.

نوار قلب چگونه گرفته‌می‌شود؟

برای گرفتن نوار قلب نیازی نیست که بیمار آمادگی خاصی داشته‌باشد. تنها باید به متخصص قلب هر گونه داروی مصرفی و یا جراحی‌های قبلی که داشته‌است را بگوید تا در صورت دیدن موارد غیرطبیعی نوار قلب، این موارد لحاظ شوند. 

قبل از گرفتن نوار قلب

نوار قلب در مطب‌ها، بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها و خانه‌های بهداشت گرفته می‌شود و نیازی به تعویض لباس بیمار نیست. در صورتی که بر روی سینه‌ی شما موی زیادی وجود داشته‌باشد، ممکن است نیاز به شیو کردن و تراشیدن آن‌ها باشد. 

زمانی که آماده بودید، با حفظ حریم شخصی، از بیمار درخواست می‌شود که بر روی تخت دراز بکشد. قفسه‌ی سینه باید کاملا لخت باشد و دور مچ دست‌ها و پاها نیز هیچ پوششی وجود نداشته‌باشد. 

حین گرفتن نوار قلب

تعدادی لید رنگی وجود دارد که فعالیت الکتریکی قلب را ثبت می‌کنند. 6 لید بر روی قفسه‌ی سینه‌ی شما قرار می‌گیرند و معمولا زیر آن‌ها یک ژل یا کمی آب بر روی پوست مالیده می‌شود. 4 لید دیگر به مچ هر دو دست و مچ هر دو پا وصل می‌شوند. سپس دستگاه روشن می‌شود تا فعالیت را بر روی یک کاغذ ثبت و پرینت کند. مدت زمانی که اتصال لیدها و ثبت فعالیت الکتریکی قلب طول می‌کشد، کم ‌تر از چند دقیقه است. 

بعد از گرفتن نوار قلب

لیدها از بدن شما جدا می‌شوند و برگه‌ی الکتروکاردیوگرام شما آماده است. به شما یک دستمال داده می‌شود تا ژل‌های روی بدن خود را پاک کنید و از روی تخت بلند شوید. 

تفسیر نوار قلب

بلافاصله پس از اتمام آزمایش EKG، پزشک می‌تواند به تفسیر نوار قلب پرداخته و مشکلات احتمالی را برای بیمار شرح دهد.

به این نکته دقت داشته باشید که وجود مشکل در EKG همیشه به معنای وجود یک مشکل یا بیماری قلبی نیست. برای مثال مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۵ نشان داد که تعداد زیادی از ورزشکاران رقابتی، نتایج EKG ناهنجار دارند. این نتایج به ظاهر ناهنجار EKG ورزشکاران نشان‌دهنده مشکلی نبود و به علت سازگاری طبیعی بدن با ورزش بود. در اصل این افراد نوار قلب نرمال داشتند و مشکل قلبی خاصی نداشتند. بااین‌حال، این مطالعه روی افراد کمی انجام شده بود و نمونه‌ی موردمطالعه کوچک بود. برای تأیید این نتایج به تحقیقات بیشتری نیاز است.

بااین‌حال، برخی از بیماری‌ها و مشکلات قلبی جدی می‌توانند منجر به بروز نتایج ناهنجار EKG شوند. پس از خواندن نوار قلب، پزشک می‌تواند در مورد نوع بیماری و درمان مورد نیاز با فرد صحبت کند. اگر نتیجه‌ی EKG شما غیرطبیعی است، برای تشخیص دقیق ممکن است نیاز به انجام آزمایش‌های بیشتری همچون اکوکاردیوگرام داشته باشید.

نوار قلب1

دکتر قلب چه نتایجی از نوار قلب بیمار خود می‌گیرد؟

زمانی که نوار قلب را به دکتر تحویل می‌دهید، خطوط نوار قلب را به خوبی بررسی می‌کنید. در این خطوط چندین موج وجود دارد که فاصله‌ی آن‌ها از هم، بلندی و کوتاهی آن‌ها، وارونه‌شدن‌شان و بزرگ‌شدن و کوچک‌شدن آن‌ها می‌تواند نشان‌دهنده‌ی موارد بسیاری باشد. 

مثلا اگر طول یکی از این موج‌ها زیاد و یا کم‌شود، می‌تواند نشان‌دهنده‌ی بزرگ‌شدن قلب باشد. بنابراین اختلالاتی که می‌توانند از یک نوار قلب نتیجه گرفته‌شوند، شامل موارد زیر هستند؛

 • قلب شما به هر علتی بزرگ شده‌باشد. مثلا فشار خون بالا داشته‌باشید و قلب نیازمند قوی‌تر کردن ماهیچه‌هایش باشد، زیرا باید با زور بیشتری خون را در سراسر بدن پمپاژ کند. 

 • سرعت رسیدن پیام‌های انقباض قلب به علت‌های مختلفی تغییر کنند که می‌توانند نشان‌دهنده‌ی بیماری‌های قلبی متعددی باشند. 

 • قلب فرد تقریبا از کار افتاده باشد و یا به خوبی کار نکند و موج‌ها وارونه شوند یا اشکال عجیب و غریبی پیدا کنند. 

نوار قلب را به سادگی می‌توان تفسیر کرد و از آن خیلی از مشکلات قلبی را تشخیص داد و یا برای بیمار رد کرد. در صورتی که مشکل قلبی دارید و یا هر یک از علائم ذکر شده در بالا را در خود می‌بینید، اولین نوبت دکتر قلب را از دکترتو به طور آنلاین دریافت کنید و در صورت لزوم نوار قلب درخواست شده را انجام دهید.‌

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز