محمدصادق معتمدیان استاندار خراسان رضوی از اجرایی شدن طرح ممنوعیت سفر به این استان خبر داد و گفت: نیروی انتظامی با استقرار در مبادی و خروجی استان در این زمینه اعمال قانون می‌کند.

به گزارش مرور نیوز، محمدصادق معتمدیان با حضور در برنامه " اشاره " سیمای استانی خراسان رضوی ورودی‌های استان به روی همه خودروها بسته است گفت: این اقدام به دنبال اجرایی شدن طرح ممنوعیت سفر به خراسان رضوی با تایید ستاد ملی مبارزه با کرونا و ابلاغ وزارت کشور حاصل شده است و نیروی انتظامی با استقرار در مبادی و خروجی استان در این زمینه اعمال قانون می‌کند.

او تصریح کرد: وضعیت شیوع ویروس کرونا در خراسان رضوی حاد است؛ بنابراین از ۱۷ مرداد ماه از ورود همه انواع خودروها در چهار مسیر جاده‌ای گناباد، فیض‌آباد، قوچان و سبزوار تا اطلاع بعدی جلوگیری شده است.

بالاترین مقام اجرایی در استان گفت: در قالب این طرح، علاوه بر اعمال جریمه برای ورود به شهرهای قرمز، هیچ خودرویی اجازه ورود به خراسان رضوی را ندارد و طبق اقدامات انجام شده به هیچ عنوان مجوز برای تردد خودروهای مختلف به استان صادر نخواهد شد.

معتمدیان گفت: همچنین در بخش هوایی و ریلی نیز ظرفیت‌ها به میزان ۵۰ درصد به مدت ۱۰ روز کاهش خواهد یافت؛ چرا که هم اکنون روزانه ۷۰ رام قطار به مقصد مشهد در حرکت است و بیش از ۲۰۰ پرواز در هفته نیز در فرودگاه مشهد انجام می‌شود.

استاندار خراسان رضوی افزود: از هفته گذشته با مطرح شدن موضوع ممنوعیت سفر به خراسان رضوی، سفر به مشهد ۲۰ درصد و طی این مدت ضریب اشغال تخت در مراکز اقامتی مشهد از ۷۰ به ۵۰ درصد کاهش داشته است و با ابلاغ و اجرای این طرح در روزهای آینده شاهد کاهش بیشتر مسافران خواهیم بود.

معتمدیان افزود: کاهش ورودی‌ها به مشهد و خراسان رضوی مهمترین راهکار کاهش بار بیماری کرونا در این استان است که طی هفته گذشته در این راستا پیگیری و اقدامات مختلفی انجام شده است.

وی اضافه کرد: ستاد مبارزه با کرونا در خراسان رضوی اختیارات استانی ندارد و پیگیری مصوبات و اجرا و نظارت بر عملکردهای مصوبات ستاد کرونا را بر عهده دارد؛ بنابراین تصمیمات مرتبط با کرونا به صورت متمرکز انجام می‌شود.

استاندار خراسان رضوی گفت: مدیریت استان اختیار تعطیلی را نداشت لذا شرایط حاد مشهد و خراسان رضوی از نظر تعداد بالای مبتلایان با نامه نگاری و پیگیری‌های مکرر به اطلاع مسوولان رسید و درخواست تعطیلی استان را داشته‌ایم که اکنون شاهد عملی شدن آن هستیم.

به گفته وی، تعطیلی کامل، مشکلات و تبعات خاص خود را دارد و تمام ابعاد آن از نظر مسایل اجتماعی، روانی، اقتصادی و معیشتی جامعه باید سنجیده شود.

هم‌اکنون ۲۵ شهرستان خراسان رضوی در وضعیت قرمز قرار دارد و شرایط استان حادتر از سایر نقاط کشور است؛ به طوری که تعداد مبتلایان کرونا در دوره اوج پنجم که از هفته چهارم مردادماه در خراسان رضوی آغاز شد، قابل مقایسه با دیگر دوره‌های اوج کرونا نیست.

در حال حاضر از ۳۳ شهرستان خراسان رضوی، تنها یک شهرستان در وضعیت زرد و ۷ شهرستان در وضعیت نارنجی و بقیه در شرایط قرمز کرونایی قرار دارند.

تعداد روزانه بستری‌شدگان کرونا در استان با شروع دوره اوج پنجم از ۱۹۰ نفر در روز به طور متوسط به ۶۰۰ نفر در روز افزایش یافته است.

هم‌اکنون ۲ هزار و ۷۰۰ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های خراسان رضوی بستری هستند و در بخش سرپایی روزانه هفت هزار نفر در مراکز منتخب ۱۶ ساعته کرونا پذیرش می‌شوند.

همچنین ۴۰۰ بیمار بدحال در مراکز مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های خراسان رضوی بستری هستند.

در حال حاضر ۲۵ درصد از تخت‌های بیمارستان‌های خراسان رضوی به بیماران کرونایی اختصاص دارد و برای افزایش تخت‌های بستری طی هفته گذشته پیگیری‌ها و اقدامات خوبی انجام شده؛ به طوری که ۶۰۰ تخت جدید برای بیماران کرونایی اختصاص یافته و ۲ بیمارستان احداث شده در خراسان رضوی که هنوز افتتاح نشده‌اند هم برای بیماران کرونایی در نظر گرفته شده است.

۷۰ درصد از بیماران کرونایی خراسان رضوی در مشهد بستری هستند.

هم اکنون بیش از ۲۰ درصد از بیماران بستری در مشهد از سایر استان‌های کشور هستند و این در حالی است که ۷۰ درصد از بیماران کرونایی استان در شهر مشهد تحت مداوا قرار دارند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز