وزیر راه و شهرسازی گفت: به نظر می‌رسد سطح ارتباطات ایران با کشور آذربایجان به بهترین سطح خود رسیده و این جزو پیشرفت‌های دیپلماسی کشور است.

به گزارش مرور نیوز،  محمد اسلامی ، وزیر راه و شهرسازی درخصوص دستاورد‌های اجلاس کشور‌های غیرمتعهد در کشور آذربایجان گفت: در حاشیه اجلاس کشور‌های غیرمتعهد که رئیس جمهور ایران هم در آن حضور داشت، مذاکراتی با همتایان خود در آن کشور‌ها داشتیم.

او افزود: به نظر می‌رسد سطح ارتباطات ایران با کشور آذربایجان به بهترین سطح خود رسیده و این جزو پیشرفت‌های دیپلماسی کشور است. سطح تعاملات ارتقا یافته و تفاهمات و توافقات ۲ کشور در حیطه همکاری‌های فضایی بهتر و صمیمی‌تر شده است.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در سه فصل با کشور آذربایجان گفتگو کرد که یکی از موارد موضوع تعاملات ریلی است که آستارا ایران به کشور آذربایجان متصل شود. این مسیر تا رشت ادامه یافته و هم اکنون آن‌ها خواهان تداوم این خط ریلی از رشت به آستارا هستند و اینکه سریع‌تر انجام گیرد.

او ادامه داد: در این زمینه روی ترمینالی به نام آستارا – آستارا کار شده بود که بار تا آستارا ایران رسانده شود و از آنجا توسط قطار‌های کشور آذربایجان حمل شود. در حاشیه‌ای اجلاس بر گسترش این ترمینال توافق شد که یکی از پروژه‌های مشترک ما با کشور آذربایجان به شمار می‌آید.

محمد اسلامی در خصوص دیگر پروژه‌های مشترک اظهار کرد: کشور آذربایجان یک اتوبان از باکو به آستارا احداث کرده است که به وسیله آن مسیری ۵ ساعته به ۲.۵ ساعت کاهش یافت. قرار است این اتوبان به جاده اردبیل و رشت متصل شود و در مسیر آن برای ساخت یک پل روی رودخانه توافق شده و یکی از اقدامات مشترک ۲کشور ساخت پل است.

وی افزود: در زمینه حجم تبادلات و همکاری‌ها با کشور آذربایجان، رشد قابل ملاحظه‌ای را شاهد هستیم. حجم باری که در آستارا جا به جا شده نسبت به سال گذشته ۷۰ درصد رشد نشان می‌دهد. در این اجلاس بر سر این سه موضوع توافق شده تا با سرعت بخشی، اقدامات گسترده تری بین ۲ کشور انجام گیرد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز