رئیس اتاق بازرگانی تهران از نهایی شدن ساز و کار تهاتر کالا میان ایران و چین خبر داد.

به گزارش مرور نیوز، مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی تهران صبح امروز در جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع معادن و کشاورزی تهران با اشاره به سفر اخیر هیات اقتصادی ایران به چین بابت انجام پاره ای مذاکرات اقتصادی اظهار کرد: در جریان این سفر موضوع تهاتر کالا میان ایران و چین در دستور کار قرار گرفته است که بر این اساس این موضوع مهم هم از طریق چین و هم از طریق هنگ کنگ اجرایی خواهد شد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران افزود: براساس تفاهمنامه‌هایی که در جریان این سفر به امضاء رسیده ساز و کار تهاتر کالا در مرحله نهایی قرار گرفته و اجرایی شدن آن منجر به سرعت و سهولت در اقتصاد ایران خواهد شد.

وی با بیان اینکه چینی ها اعلام آمادگی کرده اند که در طرح های زود بازده معدنی و کشاورزی ایران سرمایه گذاری کنند، تصریح کرد: به علت تحریم ها این سرمایه گذاری به صورت غیر مستقیم خواهد بود. ضمن اینکه انجمن مشاغل زودبازده چین هم اعلام آمادگی کرده تا در طرح های نیروگاهی ایران سرمایه گذاری کند.

خوانساری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه به زودی آژانس های گردشگری چین، ایران را به عنوان یک مقصد گردشگری به هموطنان خود اعلام خواهند کرد، اظهار داشت: تلاش داریم تا چین سهم بالایی از گردشگران ورودی به ایران را در اختیار داشته باشند. این در شرایطی است که با اتاق بازرگانی این توافق صورت گرفته تا کمیته داوری مشترک میان اتاق بازرگانی دو کشور تشکیل شود که اختلافات تجاری دو طرف حل و فصل شود.

* تلاش اتاق بازرگانی برای ارتقای رتبه ایران در سهولت کسب و کار 

وی به تلاش اتاق بازرگانی برای ارتقای رتبه ایران در سهولت کسب و کار خبر داد و خاطرنشان کرد: در بخشنامه ای که در سال ۱۳۹۰ از سوی شرکت ثبت شرکتها اعلام شده، عدم سوء پیشینه یکی از شاخص ها برای ثبت شرکت بوده که حدود ۲۰ مولفه نیز با آن در ارتباط هستند. این در شرایطی است که از طرف معاون حقوقی رئیس جمهور این موضوع را رسیدگی کردیم تا بخشنامه مذکور از سوی سازمان ثبت و یا دیوان عدالت اداری ملغی شود.

خوانساری تصریح کرد: چین و روسیه تلاش می کنند دلار را از مبادلات خود حذف کرده  و در نتیجه آن بدهی های آمریکا به صورت واقعی مشخص شود. این در شرایطی است که افزایش بی سابقه دیون کشورهای غربی مشکلات اتحادیه اروپا، جنگ تجاری چین و امریکا و نیز تصویب اختلافات اروپا با امریکا منجر به این شده که صندوق بین المللی پول وضعیت اقتصادی را نامطلوب پیش بینی کند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز