وزیر راه و شهرسازی گفت منابع وام حمایتی مستأجران تهیه شده اما رقم آن هنوز قطعی نیست. این تسهیلات به صورت ودیعه است و اقساط آن را مستأجر نمی‌دهد.

به گزارش خبرگزاری موج، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه مراسم بهره برداری از ۶۸ دستگاه ناوگان جدید ریلی درباره وام حمایتی مستاجران اظهار کرد: بر اساس مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا درباره تسهیلات حمایت از مستأجران مصوبه‌ای داشتیم چون التهابات بازار مسکن سبب افزایش بی منطق اجاره بها شده بود. در نتیجه جلسات متعددی با دستگاه‌های مختلف از جمله دستگاه قضائی برگزار کردیم که نتیجه آن مصوبه حداکثر افزایش اجاره بها بود و برای همه لازم الاجرا است.

وی ادامه داد: این نرخ‌ها بر اساس شاخص تورم و تطبیق معیشت و زندگی مردم در شهرهای مختلف تعیین شده و حداکثر نرخ مجاز در تهران ۲۵، در ۷ کلانشهر ۲۰ و سایر شهرها ۱۵ درصد است.

* اخذ کد رهگیری برای معاملات مسکن و قراردادهای اجاره الزامی است

وزیر راه و شهرسازی افزود: با توجه به اینکه اساس کشی موجب گسترش ویروس کرونا می‌شد تعیین کردیم که هر کس قرارداد اجاره‌ای آن به اتمام می‌رسد موجر مکلف به تمدید قرارداد می ‌شود اما اگر مستأجر تکالیف خود را انجام ندهد با حکم دادگاه ملک را باید تخلیه کند. همچنین اگر مالک در این مدت مسکن را بفروشد مستأجر ظرف دو ماه باید واحد را تخلیه کند ضمن اینکه اخذ کد رهگیری برای معاملات مسکن و قراردادهای اجاره الزامی است.

اسلامی با بیان اینکه برخی مالکان اجازه را ۳ تا ۴ برابر افزایش داده اند اظهار داشت: برای بسته حمایتی منابع در نظر گرفته شده که این بسته شامل حمایت از مستأجران و طرح اقدام ملی است که به زودی بخشی ازآن در ستاد ملی کرونا و در بخشی دیگر در ستاد اقتصادی دولت به تصویب می‌رسد.

وی درباره وام ودیعه مستأجران نیز کرد: منابع این وام تهیه شده اما رقم آن هنوز قطعی نیست. این تسهیلات به صورت ودیعه است و اقساط آن را مستأجر نمی‌دهد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز