الان در کشور با پدیده ی قاچاق معکوس مواجه شده ایم چرا که قیمت ها در ایران نسبت به نُرم جهانی به خصوص در صنایعی همچون غذا و دارو پایین است؛ حال برای جلوگیری از قاچاق معکوس قیمت ها را به نُرم جهانی نزدیک کنیم، آن وقت با درآمد سرانه جامعه چه کنیم؟

به گزارش مرور نیوز، رضا روحی تحلیلگر بورس- این روزها در بخش اقتصادی بشدت ناهنجاری ایجاد شده و تناسبات بهم ریخته است. قیمت ها به گونه ای شده که نه برای طرف تولیدکننده و نه برای مصرف کننده مقرون به صرفه است یعنی دو طرف این معادله از شرایط کنونی رضایتی ندارند. تولید با افزایش هزینه ها مواجه شده و حاشیه سود آن کاهش یافته است، از طرف دیگر قدرت خریدار بواسطه کاهش ارزش پول ملی افت محسوسی داشته است. در واقع کاهش قیمت منجر به نابودی تولید کننده و افزایش قیمت نیز منجر به نابودی مصرف کننده شده و در ادامه تولیدکننده هم نابود خواهد شد. الان با پدیده ی قاچاق معکوس مواجه شده ایم چرا که قیمت ها در ایران نسبت به نُرم جهانی به خصوص در صنایعی همچون غذا و دارو پایین است؛ در شرایط کنونی گفته می شود قاچاق محصولی مانند روغن نباتی و سایر مواد غذایی بشدت افزایش پیدا کرده است حال برای جلوگیری از قاچاق معکوس قیمت ها را به نُرم جهانی نزدیک کنیم، با درآمد سرانه جامعه چه کنیم؟

گران شدن لحظه ای دلار هم بیشتر به این دومینو دامن می زند یعنی به صرفه تر شدن قاچاق معکوس و از طرفی لِه شدن خریدار بواسطه کاهش ارزش پولش. حل این معادله چند مجهولی کار دشواری است. پیش بینی وضع اقتصادی نیز تقریبا غیرممکن است. در حال حاضر قماری که بر سر ماندن یا رفتن ترامپ شده است نتیجه آن باخت-باخت است؛ یعنی چه ترامپ بماند چه برود برای ما فرقی ندارد. اینکه الان خوشحال باشیم فلان دارایی ما مرتبط با دلار افزایش ارزش داشته اما توان تعمیرات و نگهداری آن را نداشته باشیم چه سودی برای ما دارد؟!

در حال حاضر اقبال بازار سرمایه به سمت گروه های ریالی یا گروه هایی که فروش داخلی دارند بیشتر شده است و در مقابل توجه به گروه های بزرگ و دلاری نظیر پترویی، فلزات و معدنی کمتر شده، قدرت تقاضا و دست برتر خریدار در گروه های نظیر خودرو، بانک، سیمان و دارو به وضوح دیده می شود. ارزش معاملات با توجه به وضعیت بازار و کاهش خرید و فروش های فعالان بازار و کاهش اقبال عمومی به بورس و هم چنین کاهش قیمت سهام ها پایین آمده است. ممکن است که گروه های کوچک و مرتبط با شاخص هم وزن که اصلاح را زودتر از بقیه بازار شروع کردند و الان با افزایش تقاضا مواجه شده اند در ادامه گروه های بزرگ را با خود همراه کنند. اما به نظر می رسد که علی رغم افزایش قیمت دلار و ورود به کانال ۳۰ هزار تومان، عمده پول های پارک شده در بیرون بازار با توجه به فرصت محدود باقیمانده تا انتخابات آمریکا، منتظر برنده انتخابات آمریکا برای تصمیم ورود مجدد باشند. در این حالت بازار تا اعلام نتایج انتخابات آمریکا در کلیت آن و به خصوص گروه های بزرگ نوسانی خواهد بود و بقیه بازار به صعودهای مقطعی خود ادامه دهد‌.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز