قائم مقام خانه کشاورز ایران گفت: مافیای موجود در بازار باعث شده گوجه فرنگی مستقیم در بازار عرضه نشود و عده ای این محصولات را انبار کنند و به تدریج با قیمت بالا به بازار تزریق نمایند.

به گزارش مرور نیوز، دبیرکل خانه کشاورز ایران با اشاره به اینکه اخیرا عراق برای واردات محصولات کشاورزی ایران تعرفه بالا گذاشته است، گفت: چند وقت پیش هم گوجه های صادراتی ایران آنقدر در مرز عراق ماند که بخشی از این محصولات خراب شد و بخشی هم به عنوان محصول غیرمرغوب به عراق ارزان فروخته شد.

عنایت الله بیابانی با بیان اینکه امروز گوجه فرنگی در کشور با قیمت بالا فروخته می شود، افزود: ضعف زیرساخت های حمل و نقلی و ... باعث شده قیمت محصولات در بازار گران تمام شود. از طرف دیگر مافیای موجود در بازار باعث شده گوجه فرنگی مستقیم در بازار عرضه نشود و این محصولات را انبار می کنند و به تدریج با قیمت بالا به بازار تزریق کنند.

قائم مقام خانه کشاورز ایران با تاکید بر اینکه گوجه فرنگی در تمام استان های کشور تولید می شود و کسری تولید نداریم، اظهار کرد: ورود دلال ها به بازار محصولاتی مانند گوجه فرنگی، سیب زمینی و ... باعث شده که تفاوت قیمت در مزرعه و بازار زیاد شود، برای نمونه سیب زمینی به قیمت ۳ هزار تومان عرضه می شود، اما در تهران با قیمت ۹ هزار تومان می فروشند یا گوجه فرنگی را در بوشهر از کشاورز با قیمت ۶ هزار تومان می خرند اما در برخی مناطق تهران با قیمت حتی بالاتر از ۲۵ هزار تومان هم می فروشند.

بیابانی با تاکید بر اینکه در حال حاضر محصولی مانند نارنگی در شمال با قیمت ۴ هزار تومان فروخته می شود اما در تهران با قیمتی بیش از ۱۰ هزار تومان عرضه می شود، تصریح کرد: دستگاه های نظارتی باید در بازار حضور داشته باشند تا علت گرانی ها مشخص شود.

او با اشاره به اینکه عراق هم با تغییر تعرفه ها وضعیت بازار ایران را بهم می ریزد، گفت: وقتی عراقی ها با کمبود محصولات کشاورزی مواجه می شوند زمینه تسهیل صادرات را فراهم می کنند اما در زمانی که کالای کافی داشته باشند تعرفه ها را بالا می برد و این مساله نوسان قیمت ایجاد می کند.

قائم مقام خانه کشاورز ایران با تاکید بر اینکه بازارهای خوبی برای صادرات محصولات کشاورزی در جوار ایران وجود دارد، اظهار کرد: هرچند در حال حاضر بازار پایداری برای کشور وجود ندارد و در یک مقطع همه محصول ایران از بازار خارج می شود و کشور با کمبود محصولات کشاورزی مواجه می شود و در یک مقطع زمانی صادرات متوقف می شود و محصولات کشاورزی در بازار داخلی فاسد می شوند.

بیابانی با اشاره به اینکه هنوز وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت جهاد کشاورزی نتوانسته اند برآورد دقیقی از میزان تقاضای محصولات کشاورزی در ایران داشته باشند، اظهار کرد: عدم برآورد نیاز داخلی ایران به محصولات کشاورزی باعث شده تا بین صادرات و تقاضای داخلی هماهنگی وجود نداشته باشد و در شرایطی که باید مازاد این محصولات صادر شود می بینیم که بازار داخلی با گرانی برخی محصولات مواجه است و این ناشی از عدم برنامه ریزی درست متولیان است؛ به عبارت دیگر اقتصاد کشاورزی ایران ابتدا باید در خدمت مردم باشد تا آنها بتوانند با قیمت مناسب محصولات مورد نیاز خود را تامین کنند.

 در یکی دو ماه گذشته قیمت محصولاتی مانند گوجه فرنگی و سیب زمینی به شدت افزایش یافت و بعد از چند وقت خبرهای در رسانه ها منتشر شد که بخشی از گوجه فرنگی و سیب زمینی صادراتی ایران در مرز عراق امحا شده است، بسیاری از کارشناسان این مساله را عامل اصلی گرانی قیمت ها در بازار می دانند، البته برخی مسئولان نیز حمل و نقل گران و مافیای بازار را عامل گرانی محصولات کشاورزی می دانند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز