معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران درباره اینکه وضعیت نهایی ترخیص۴۲۰ کانتینر لوازم خانگی چه می شود، اظهار کرد: در حال حاضر مراجع قضائی در حال رسیدگی به پرونده هستند و ترخیص شدن آن منوط به تصمیم مراجع قضائی است.

به گزارش مرور نیوز، چندی پیش ورود محموله لوازم خانگی بوش به گمرک خبرساز شد و جلوی ورود این کالاها به کشور گرفته شد، اما وضعیت نهایی ترخیص این ۴۲۰ کانتینر لوازم خانگی هنوز مشخص نیست و در حال حاضر مراجع قضائی در حال رسیدگی به پرونده هستند و ترخیص شدن آن منوط به تصمیم مراجع قضائی است. هرچند ممکن است به خاطر اینکه در چند ماه گذشته کشور به دلیل مشکل کرونا نتوانسته مانند قبل فرآیند واردات و ترخیص کالا را به موقع انجام دهد، مهلت ترخیص کالاها طبق مصوبه قبلی را تمدید کنند.

واردات  ۴۲۰ کانتینر لوازم خانگی بوش

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران درباره ۴۲۰ کانتینر لوازم خانگی بوش که به تازگی در رسانه ها خبرساز شده است، گفت: از آنجایی که لوازم خانگی کالای گروه ۴ است پارسال ۲۹ بهمن ۹۸ مصوبه ای هیات وزیران صادر کرد که طبق آن کالاهایی که قبلا از این گروه کالایی ثبت سفارش شده اند و  اظهارنامه دریافت کرده اند تا فروردین ۹۹ با یک برابر حقوق گمرکی و ۲ برابر حقوق بازرگانی می توانند ترخیص شوند و به دلیل شیوع کرونا و مشکلاتی که برای ترخیص کالاها به وجود آمد یک ماه مصوبه تمدید شد.

مهرداد جمالی ارونقی درباره تمدید دوباره اجرای مصوبه بهمن ۹۸ هیات وزیران برای کالاهایی که قبلا از این گروه کالایی ثبت سفارش شده اند، افزود: در نهایت تاریخ ۲۶ شهریور ماه ۹۹ به عنوان آخرین مهلت برای ترخیص کالاها ی گروه ۴ از محل آن مصوبه اعلام شد.

جمالی ارونقی درباره روند واردات ۴۲۰ کانتینر لوازم خانگی بوش افزود:  قسمتی از این لوازم خانگی قبلا وارد شده بوده و بخشی از آن امسال وارد شده و به دلیل حساسیتی که در کمرگ برای جلوگیری از واردات کالاهای ممنوع دارد اجازه ترخیص به این کالاها داده نشده است.

محموله لوازم خانگی بورش کد رهگیری بانک دارد

او با اشاره به اینکه لوازم خانگی بورش کد رهگیری بانک داشته و مستندات ثبت سفارش و ... هم داشته است، تصریح کرد: با توجه به حساسیتی های که وجود دارد گمرک براساس رای دیوان عدالت اداری مبنی بر عدم ترخیص کالا صادر شده مانع از ترخیص آن شد و از طرف دیگر هم دادستان عمومی بندرعباس رای مبنی بر عدم ترخیص صادر کرده و در حال حاضر پرونده آن در حال رسیدگی است.

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران با اشاره به اینکه برای همه ۴۲۰ کانتینر بوش اسناد و مدارک و کد رهگیری در گمرک موجود است، تصریح کرد: در زمان ورود این لوازم خانگی به گمرک ارزش این کالاها را ۱۰ میلیون دلار اعلام کرده بودند و الان ارزش آن توسط گمرک در حال بررسی است.

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران درباره اینکه وضعیت نهایی ترخیص این ۴۲۰ کانتینر لوازم خانگی چه می شود، اظهار کرد: در حال حاضر مراجع قضائی در حال رسیدگی به پرونده هستند و ترخیص شدن آن منوط به تصمیم مراجع قضائی است.

مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت

همچنین مصوبه ۱۱  آبان امسال از سوی ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، صادر شده که بر مبنای آن به گمرک اجازه داده شده تا کالاهای اساسی و کالاهایی که مربوط به مواد اولیه تولید است و قبل از این تاریخ به گمرک وارد شده اند را ترخیص کند.

در واقع این کالاها باید روال قانونی ثبت سفارش و ... را طی کرده باشند و توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت به گمرک اعلام شوند و بانک مرکزی درخصوص ترخیص کلیه کالاهای بعد از تاریخ ۱۱ آبان ماه باید مانند قبل کد رهگیری صادر کند، در شرایط کنونی قرار است روند ترخیص ۵ قلم کالای اساسی شامل جو، گندم، ذرت، روغن، دانه های روغنی انجام شود.

 بنا بر این گزارش وضعیت نهایی ترخیص ۴۲۰ کانتینر لوازم خانگی هنوز مشخص نیست و در حال حاضر مراجع قضائی در حال رسیدگی به پرونده هستند و ترخیص شدن آن منوط به تصمیم مراجع قضائی است. البته با توجه به اینکه قبلا هیات وزیران مصوبه ای در این خصوص داشته اند به نظر می رسد مهلت ترخیص کالاها دوباره تمدید شود، زیرا در چند ماه گذشته به دلیل مشکل کرونا، مانند گذشته فرآیند واردات و ترخیص کالا به موقع انجام نشده است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز