فرزاد طلاکش گفت: در حالی که باید در بازار تخم مرغ شانه ایی ۳۳ تا ۳۴ هزار تومان به فروش برسد هم اکنون با ۴۴ هزار تومان عرضه می شود که این موضوع ناشی از دو نرخی شدن تخم مرغ است و به عبارت دیگر تخم مرغ دولتی و غیر دولتی در بازار داریم.

به گزارش مرور نیوز، در چند وقت اخیر شاهد نوسانات زیادی در قیمت تخم مرغ بوده ایم، در حالی که در بازار شانه ای تخم مرغ باید بین ۳۳ تا ۳۴ هزار تومان به فروش برسد هم اکنون ۴۴ هزار تومان عرضه می شود که این موضوع ناشی از دو نرخی شدن تخم مرغ هست، چراکه در حال حاضر وزارت جهاد کشاورزی هم نمایندگانی برای خرید و فروش تخم مرغ تعیین کرده است، البته از ابتدای بهمن فروش تخم مرغ به صورت فله ای ممنوع می شود.

دبیر کانون مرغ تخم گذار با اشاره به اینکه ۸۰ درصد نهاده های دامی با قیمت دولتی در حال حاضر به دست مرغدارها می رسد، گفت: در شرایط کنونی ما برای تامین نهاده ها عرضه در بازار آزاد را به رسمیت نمی شناسیم و اما مشکلی که وجود دارد این است که تمام نهاده ها از طریق بازارگاه به درستی تامین نمی شود، به طوری که ۲۰ درصد نهاده های که از طریق بازارگاه تامین می شود با تاخیر به دست مصرف کنندگان می رسد.

عرضه نهاده ها در بازار آزاد 

فرزاد طلاکش با بیان اینکه نهاده ها بیشتر مربوط به سویا و کنجاله است، افزود: در شرایط کنونی وقتی نهاده ها با تاخیر به مرغدار می رسد، آنها مجبورند کنجاله ۱۶۰۰ هزار تومانی را ۳۲۵۰ تومانی و ذرت ۱۷۰۰ تومانی را حدودی ۴۵۰۰ تومان از بازار آزاد تامین کنند و این روی قیمت تمام شده اثر منفی می گذارد.

او درباره دلایلی که باعث عرضه نهاده ها در بازار آزاد می شود، اظهار کرد: ممکن است که برخی سهیمه نهاده ها را برای یک واحدی دریافت کرده باشند که الان تولید کمتری داشته باشند و همین مازاد نهاده ها را وارد بازار آزاد می کند یا افرادی ممکن است که سهمیه دریافت کنند اما پرورشی انجام ندهند و از این طریق بازار سیاه برای نهاده ها به وجود می آید.

قیمت تخم مرغ باید با همان نرخ مصوب عرضه شود

فرزاد طلا کش با بیان اینکه قیمت تخم مرغ باید با همان نرخ مصوب عرضه شود، افزود: وزارت کشاورزی متاسفانه به اسم اینکه می خواهیم واسطه را حذف کنیم از مرغدارها تخم مرغ را تحویل می گیرد که این خود دو مشکل بوجود می آورد؛ نخست اینکه به افرادی که اهلیت دارند نمایندگی نمی دهند و از آنجایی که مرغدارها کیلویی ۱۴ تومان به وزارتخانه می دهد و مغازه دارها باید با نرخ ۱۷ هزار تومان عرضه کنند که البته اتفاقا ممکن است این نماینده ها با نرخی که مد نظر وزارت جهاد نفروشند و قیمت تخم مرغ را دو نرخی کنند.

او با تاکید بر اینکه تخم مرغ شانه ای ۴۲ هزار تومان در بازار عرضه می شود، تصریح کرد: در حالی که باید در بازار شانه ای تخم مرغ بین ۳۳ تا ۳۴ هزار تومان به فروش برسد که این موضوع ناشی از دو نرخی شدن تخم مرغ است به عبارت دیگر تخم مرغ دولتی و غیر دولتی در بازار داریم.

تخم مرغ بسته بندی کالایی قیمت دار است

دبیر کانون مرغ تخم گذار با اشاره به اینکه قرار است از ابتدای بهمن ماه تخم مرغ فله ای دیگر عرضه نشود گفت: تخم مرغ بسته بندی کالایی قیمت دار است و تحت آنالیز سازمان حمایت قیمت گذاری می شود از این رو منافع مردم بیشتر خواهد داشت.

طلاکش با بیان اینکه در  شرایط کرونایی این سیاست باید ده ماه پیش انجام می شد، گفت: وزارت بهداشت و سازمان دامپزشکی در صدور بخشنامه ممنوعیت فروش تخم مرغ فله ای همکاری داشته اند و به زودی اجرایی خواهد شد.

او افزود: در حال حاضر صادرات رسمی تخم مرغ انجام نمی شود اما صادرات غیررسمی انجام می شود که می تواند بازار داخلی را تحت تاثیر قرار دهد، برای نمونه در شرایط کنونی بخشی از مواد غذایی که به عراق صادرات می شود در داخل کانتینرها تخم مرغ هم قرار می دهند، هرچند مقدر آن زیاد نیست اما جو روانی صادرات تخم مرغ می تواند بازار را با نوسان همراه کند که برای جلوگیری از این اتفاق تاکنون به برخی دستگاه های نظارتی اطلاع رسانی کرده ایم.

دبیر کانون مرغ تخم گذار با اشاره به اینکه در شرایط کنونی با توجه به میزان مرغ در کشور حدود ۳۲۵۰ تن تخم مرغ در روز تولید می شود، گفت: هم اکنون سرانه مصرف مردم در ایران نسبت به سال گذشته افزایش یافته، به طوری که در سال جاری سرانه مصرف به ۲۲۰ عدد رسید که بیشتر در بخش تخم مرغ بسته بندی بوده در حالی که در سال گذشته سرانه مصرف تخم مرغ ۱۹۵ عدد بوده است.

تخم مرغ بسته بندی محصولی با کیفیت تر

او با تاکید بر اینکه تخم مرغ بسته بندی با هزینه بسته بندی همراه خواهد بود، اظهار کرد: مردم با خرید تخم مرغ بسته بندی محصولی با کیفیت تر می خرند و دور ریز هم نخواهند داشت.

طلاکش درباره انواع تخم مرغ در بازار اظهار کرد: «تخم مرغ A» تخم مرغ ممتاز است و از کیفیت بالاتری برخوردار بوده و زرده پررنگ تر و اندازه بزرگتر دارد، اما معمولی یا رتبه B با ۲۲ درصد قیمت کمتر کیفیتی متوسط دارد و در نهایت تخم مرغ معمولی شانه ۳۰ عددی ارزانتر از رتبه B خواهد بود.

او با تاکید بر اینکه این تخم مرغ ها از نظر وزن، رنگ زرده و... متفاوت خواهند بود، افزود: الان قیمت تخم مرغ های بسته بندی شده کیلویی ۱۹ هزار تومان می فروشند و در بهمن ماه وقتی دستورالعمل اجرا شود و تخم مرغ کیلویی ۱۴ هزار تومان دست شرکت های بسته بندی برسد به طور قطع قیمت تخم مرغ های بسته بندی که امروز ۱۹ هزار تومان است بین ۱۵ تا ۲۰ درصد کاهش قیمت خواهد داشت.

در چند ماه گذشته قیمت تخم مرغ از ۱۹ هزار تومان تا حدود ۵۰ هزار تومان هم در نوسان بوده که بخشی از این مساله در نتیجه گرانی نهاده های دامی و بخشی هم در نتیجه صادرات تخم مرغ به بازار کشورهای همسایه بوده است که متاسفانه در نتیجه ضعف نظارت عملکرد ضعیف دستگاه های متولی رخ داده بود.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز