عضو هیات مدیره اتاق بازرگانی تهران گفت: در شرایط کنونی بخشی از مشکلات اقتصادی کشور در نتیجه بی ثباتی قوانین و دستوالعمل هست و به تحریم ها بر نمی گردد

به گزارش مرور نیوز، عضو هیات مدیره اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اینکه تجارت خارجی ایران نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد کاهش داشته است، گفت: در شرایط کنونی نمی توان از هر کشوری واردات داشت؛ تحریم ها ریسک ها را بالا برده است و از طرف دیگر صدور بخشنامه های متفاوت و تحریم ها باعث شده میزان صادرات و واردات امسال نسبت به سال گذشته کاهشی باشد و در مجموع تجارت خارجی ایران نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد کاهش داشته باشد.

عباس آرگون با بیان اینکه برای همکاری با کشورهای دیگر در بخش پیمان های تجاری هم باید بسترهای لازم وجود داشته باشد افزود: تجارت باید در یک سیکل دائمی باشد نه اینکه یک روز صادرات و واردات یک کالا ممنوع شود و بعد دوباره آزاد شود یا اینکه تعرفه ها به سرعت تغییر کند و این مساله به قراردادهای دو جانبه با کشورهای دیگر آسیب وارد می کند و در نهایت صادرات و واردات را هم تحت تاثیر قرار می دهد.

او با تاکید بر اینکه اتاق بازرگانی در صدور بخشنامه ها هیچ نقشی ندارد، گفت: در شرایط کنونی بعد از اینکه دستورالعمل ها مصوب شده به اتاق بازرگانی تنها اطلاع رسانی می کنند و این مغایر با قانون و سیاست هایی است که مسئولان درباره صدور دستورالعمل ها عنوان کرده اند.

مشکلات اقتصادی کشور در نتیجه بی ثباتی قوانین

عضو هیات مدیره اتاق بازرگانی تهران در شرایط کنونی بخشی از مشکلات اقتصادی کشور در نتیجه بی ثباتی قوانین و دستوالعمل هست و به تحریم ها بر نمی گردد، گفت: در واقع برخی از مشکلات اقتصادی کشور داخلی و قابل کنترل هستند و باید با یک برنامه تعریف شده این مشکلات را برطرف کرد، برای نمونه حمایت از تولید و صادرات نیازمند تنظیم قوانین و مقررات پایدار و حذف قوانین دست و پاگیر است و اجرای آن می تواند شرایط اقتصادی کنونی کشور را در حالت تحریم هم بهبود ببخشد.

آرگون با تاکید بر اینکه در موقعیت کنونی حضور در پیمان های بین المللی و تقویت دیپلماسی هم می تواند ثبات اقتصادی را در ایران بیشتر کند، گفت: به طور قطع محدودیت های تحریمی مشکلاتی را سر راه رونق اقتصادی ایجاد کرده و موانعی را برای کسب و کارها به وجود آورده که نباید آنها را نادیده گرفت و اگر فرض بر این بگیریم که فعلا قرار نیست تحریم ها برطرف شوند باید سازوکاری برای توسعه همکاری های بین المللی تدوین کرد.

مشکل  هدایت نقدینگی در بورس

عضو هیات مدیره اتاق بازرگانی تهران با انتقاد از سیاست هایی که دولت در زمینه هدایت نقدینگی در بورس اجرا کرده است، گفت: در یکسال گذشته به دلیل اینکه برنامه ای برای جذب نقدینگی در بورس نداشته ایم سرمایه های که وارد بورس شدند نه تنها به فرصت تبدیل نشدند بلکه به نوعی تهدید هم مبدل شدند. در واقع سرمایه ای که به بخش مولد هدایت نشود مانند بارانی است که به سمت مزارع هدایت نمی شود و به سیل بدل می شود و می تواند آسیب زا هم باشد. از طرف دیگر نباید نادیده گرفت که در این مدت بسیاری از مردم سرمایه های خود را از دست داده اند و این سیاستی بسیار نادرست است.

آرگون با تاکید بر اینکه اقتصاد اجزای بهم پیوسته هستند و نمی توان تولید، صادرات و ... را مجزا از هم دید، گفت: هم اکنون هیچکدام از بخش های اقتصادی شرایط مساعدی را ندارند که بتوان چشم انداز مثبتی را برای اقتصاد کشور ترسیم کرد.

در چند ماه گذشته دولت مدعی شده است که اقتصاد ایران در مسیر رشد قرار گرفته است، اما واقعیت های اقتصادی ایران این مساله را رد می کند و حتی بسیاری از فعالان اقتصادی معتقدند ایران از نظر تجارت خارجی و تورم پس رفت داشته است، به همین دلیل نمی توان مدعی رشد اقتصادی شد و از طرف دیگر سیاست های دولت زیان زیادی را در بازار سرمایه به مردم وارد کرده که با هیچ استدلالی قابل توجیه نیست.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز