در شرایط کنونی محصولاتی که ما در کشور تولید می کنیم قابل رقابت با محصولات خارجی هستند، اما برخی کشورها همچون چین و ترکیه و... به دلیل کرونا با مشکل تقاضای داخلی مواجه شده اند.

به گزارش مرور نیوز، در حال حاضر در آستانه تعطیلات نوروز هستیم و هر ساله همین موقع بازار خرید و فروش به ویژه برای لباس داغ می شود و بسیاری از آنها کنار خیابان لباس های بنجل خارجی بساط می کنند و البته لباس با برندهای خارجی در مغازه ها هم کم نیست که به نظر می رسید بخش عمده ای از این لباس ها قاچاق هستند، در حالی که در دو سال گذشته سیاست کلان کشور حمایت از تولید داخلی بوده است.

رئیس انجمن تولیدکنندگان صنعت پوشاک ایران با اشاره به اینکه در حال حاضر بخش عمده ای از لباس های خارجی که در بازار وجود دارد قاچاق هستند، گفت: دولت و دستگاه های نظارتی باید با قاچاق مبارزه جدی تری را انجام دهند، زیرا این بخش نه تنها مالیات نمی دهند و هیچ منافعی برای کشور ندارد بازار پوشاک کشور را هم مورد تهدید قرار داده اند، چراکه در شرایط کنونی محصولاتی که ما در کشور تولید می کنیم قابل رقابت با محصولات خارجی هستند، اما برخی کشورها همچون چین و ترکیه و... به دلیل کرونا با مشکل تقاضای داخلی مواجه شده اند محصولات خود را با هدف دامپینگ به ایران می فرستند و این مساله به تولید داخل پوشاک ایران آسیب می زند.

رحیم چگینی با بیان اینکه قرارداد تعرفه تجارت ترجیحی در بخش پوشاک با ترکیه به ضرر تولیدکننده های داخلی تمام شده است، افزود: وقتی در شرایط کنونی محصولات ایرانی از کیفیت مناسبی برخوردار هستند و حتی به کشورهایی مانند عراق و روسیه هم صادرات داریم، چرا باید محصول نهایی پوشاک با تعرفه پایین از کشورهایی مانند ترکیه وارد کنیم؟

شیوع ویروس کرونا بر تقاضای پوشاک تاثیر منفی گذاشت

او با تاکید بر اینکه در یکسال گذشته شیوع ویروس کرونا بر تقاضای پوشاک تاثیر منفی گذاشته است، اظهار کرد: به دلیل اینکه قدرت خرید مردم کاهش یافته است پوشاک به اولویت های چندم مردم در سبد خرید آنها تبدیل شده است، به همین دلیل کاهش تقاضا در بازار محسوس بوده، با این حال شرکت هایی که از زیرساخت مناسبی برخوردار بوده اند در یکسال گذشته افزایش تولید هم داشته اند، زیرا در شرایط کنونی برخی کشورها مانند عتبات عالیات عراق تمایل زیاید برای خرید پیراهن های ایرانی دارند به همین دلیل صادرات به این مناطق افزایش داشته است.

چگینی با اشاره به اینکه حدود ۵۰ درصد از مواد اولیه لباس ها با کیفیت داخل از طریق واردات تامین می شود، اظهار کرد: در شرایط کنونی به دلیل اینکه هدف کشور حفظ منابع ارزی داخلی است تنها مواد اولیه ای برای پوشاک واردات می شود که در داخل تولید نداشته باشند، هر چند در شرایط کنونی واردات کالا با مشکلات همچون تخصیص از و .... مواجه است  و تصمیمات سلیقه ای و آنی مدیران از دیگر عواملی است که روی واردات مواد اولیه تاثیر منفی گذاشته است.

رقابت پوشاک ایرانی با برندهای خارجی

او درباره اینکه آیا توان رقابت پوشاک ایرانی با برندهای خارجی در صورت کاهش قیمت دلار وجود دارد یا خیر؟ گفت: در شرایط کنونی اگر قیمت دلار کاهش پیدا کند و پوشاک برند خارجی از راه قانونی وارد کشور شود برخی برندهای ایرانی می توانند با آن رقابت کنند و اگر مردم ایران از برندهای ایرانی استفاده کنند متوجه می شوند به راحتی می توان پوشاک ایرانی را جایگزین برند خارجی کرد، اما اگر روند قاچاق پوشاک همچنان ادامه داشته باشد به دلیل تفاوت قیمت که کالاهای قاچاق ایجاد می کنند رقابت سخت خواهد شد.

در حال حاضر به دلیل افزایش تورم قدرت خرید مردم به شدت کاهش یافته است، به همین دلیل تقاضا برای خرید پوشاک در ایران بیشتر از سمت دهک های متوسط به بالا بوده، از این رو در سال های اخیر یکی از سیاست هایی که برندهای پوشاک ایرانی دنبال کرده اند راه اندازی نمایندگی های فروش در شهر های بزرگ بوده تا از این طریق بتوانند مشتریان دهک های متوسط به بالا را جذب کنند. بنابراین در شرایط کنونی دولت در حمایت از تولیدکننده ها باید شرایطی را فراهم کند که هزینه تامین مواد اولیه و ... ثابت بماندتا از این طریق قدرت خرید مردم هم ترمیم شود.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز