وزیر نیرو گفت: مصرف آب ما در بخش کشاورزی بالا است اما در مصرف خانگی، شرب و بهداشت به حمدالله در سالهای اخیر با توجه به مراقبتی که مردم داشتند وضعیت خوبی از حیث گزارش دادن داریم.

به گزارش مرور نیوز، رضا اردکانیان وزیر نیرو در گفتگو با رادیو اقتصاد در مورد تاثیر افتتاح طرح های زیر ساختی در کشور گفت: ما بعد از تجربه نیمسال دوم سال 1398 که به وعده خود عمل کرده و 227 طرح را ظرف شش ماه به بهره برداری رساندیم، در فروردین ماه سال 99 اعلام کردیم که وزارت نیرو با کمک همه شرکت های خود و بخش خصوصی فعال در صنعت آب و برق، بنا دارد که 250 طرح بزرگ آب و برق و فاضلاب را تا پایان سال، با سرمایه گذاری حدود 50 هزار میلیارد تومان به مدار بهره برداری بیاورد.

وی افزود: فراموش نمی کنیم که سال 99 درگیر تحریم های ظالمانه اقتصادی هم بودیم اما می خواستیم یک کار چندمنظوره را انجام دهیم تا هم توان برنامه ریزی و مدیریت کشور را در این عرصه نشان دهیم و هم، همه ظرفیت ها را با اتکا منابع و سرمایه های داخلی به کار بگیریم و به دشمنان این آب و خاک نشان دهیم بنای ما خود اتکایی است.

وزیر نیرو افزود: در سالی که با نام جهش تولید بود، آب و برق نه فقط برای حوائج روزمره مردم که به عنوان دو زیر ساخت مهم برای فعالیت و تولید بخش های مختلف تعیین کننده بود. خوشبختانه در روزهای آخر اسفند سال گذشته (26 اسفند 99) با افتتاح پروژه های استانهای گیلان، مازندران، قزوین و تهران بزرگ خدمت مردم عزیز گزارش دادیم که نه 250 پروژه بلکه 307 طرح بزرگ را با سرمایه گذاری بالغ بر 81 هزار میلیارد تومان توانستیم به مدار بهره برداری بیاوریم که خوشبختانه نقش تعیین کننده در تولید همه بخش های صنعت، معدن، کشاورزی و خدمات داشت و طبیعتا بخش خانوادگی هم اولویت خودش را دارد.

وی در مورد روز جهانی آب به تاریخچه این روز اشاره کرد و گفت: تاریخچه روز جهانی آب که مصادف با 22 ماه مارچ سال میلادی است و خوشبختانه مصادف با نوروز ما هم می شود، به سال 1993 میلادی یعنی حدود 28 سال پیش، بر می گردد که از آن سال مجموعه 30 آژانس ملل متحد که برنامه های متعددی مثل سازمان جهانی بهداشت، خوارو بار، هوا شناسی و .... را اجرا می کنند و همه آنها با آب و خاک سروکار دارند، در یک اشتراک نظر، هر سال شعاری را برای روز جهانی آب انتخاب می کنند. این شعار برگرفته از نیازهایی که از نقاط مختلف دنیا به دست می آورند. من هم یک دهه مسئولیت داشتم در برنامه آب سازمان ملل جزو مجموعه ای بودم که در انتخاب این شعار مشارکت داشتیم. برای سال 2021 میلادی شعار ارزش گذاری آب انتخاب شده است که در طول یکسال پیش رو برنامه های متعددی در سراسر جهان به همین مناسبت توسط کشورها مجموعه های بین المللی برگزار می شود که مردم ارزش آب را بیشتر و بهتر درک کنند. نه اینکه تاکید تنها بر ارزش اقتصادی آب باشد بلکه بر ارزش های اجتماعی، فرهنگی و نقشی که در برقراری صلح و دوستی در حوزه های آب ریز مشترک دارد نیز توجه می شود.

اردکانیان در ادامه اظهار داشت: در کشور ما که هم کشور خشک و نیمه خشکی است و با محدودیت منابع آب مواجه است و هم حوزه های آب ریز، منابع آبی مشترک و رودخانه های مرزی با همه همسایگانش دارد؛ می توانیم به اتکا تجربیاتی که داریم، منابع دینی و مذهبی که وجود دارد، نقشی که این عنصر حیاتی و محدود اما تجدید پذیر در توسعه کشور دارد و سابقه چندهزارساله در مساله آب (از پدیده شگفت انگیز قنات تا اتفاقات دیگری که رخ داده)، ما سهم و نقشی داشته باشیم که هم برای خودمان، همسایگان و هم برای دنیا در واشکافی ارزش واقعی آب نقش آفرینی کنیم.

وزیر نیرو افزود: ما به عنوان دستگاه مسئول طبیعتا برنامه هایی را با کمک مجموعه های مردم نهاد، دستگاه های ارتباط جمعی برنامه هایی را اجرا خواهیم کرد و تلاش می کنیم از آب به نحو احسن هم استفاده کنیم و هم ارزش واقعی آن را در بخش های مختلف تجزیه و تحلیل و معرفی کنیم، تا در نهایت نتیجه آن بهره وری بالاتر از این ماده حیاتی باشد.

رضا اردکانیان گفت: مصرف آب ما در بخش کشاورزی بالا است اما در مصرف خانگی، شرب و بهداشت به حمدالله در سالهای اخیر با توجه به مراقبتی که مردم داشتند وضعیت خوبی از حیث گزارش دادن داریم. اجرا شدن طرح آب امید که دولت اعلام کرد مشترکانی که کم مصرف هستند، هزینه هایشان رایگان خواهد شد، باعث شده که تعداد مشترکان پرمصرف کمتر شود. با توجه به اینکه بارشهای امسال حدود سی درصد کمتر از سال گذشته بوده و تابستانی که پیش رو داریم، امیدواریم که وضعیت از این که هست بهتر شود و مردم رعایت بیشتری کنند و در عین حال ملاحظات مسائل بهداشتی به خاطر بیماری کرونا، مصرف کنترل شده ای داشته باشیم تا تابستان امسال با مشکل کمتری سپری شود.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز